Novinky ze světa je poslední léta už skoro lepší nečíst, dobrých zpráv je tam pomálu. Nejprve s našimi jistotami otřásla pandemie, a teď ještě válka skoro za humny a energetická krize k tomu. Jak na tyhle proměnlivé podmínky může reagovat náš dům? Špatně. Je totiž základy pevně spojený se zemí, a tak musí trable přečkat tam, kde stojí. A my s ním. Ale jde to i jinak.
Zvednout kotvy a odplout od starostí, relaxovat na vlnách pohody. To je série zážitků, které vám normální bydlení většinou zprostředkovat nedokáže. Ovšem plovoucí tiny house - domek nazvaný Solar+Design - tohle umí. Jako plovoucí dům je k tomu totiž náramně dobře vybavený. S užitnou plochou lehce přes 60 m2 v sobě kombinuje mobilitu klasického hausbótu s velmi komfortním a netradičně řešením bydlením na vodě.
Nedá se o něm říct, že by před problémy utíkal. Věci jako energetickou krizi, otázky soběstačnosti a udržitelnosti, globálního oteplování nebo cestování v časech pandemie poměrně adresně řeší. Je plně v chodu udržovaný/poháněný solární energií, kterou si vyrábí a ukládá do bateriového systému. Jestli ji zužitkuje k provozu domácnosti, anebo na přesun po vodě, to už je na jeho obyvatelích. Tempem 50 kilometrů se může šinout po své cestě, která sama o sobě může být cílem.
Dům na celý život
Pořizovací cena Solar+Design není v propozicích německo-čínských architektů zmíněna, ale sami připouští, že kvůli promyšleným technologickým řešením nepatří k nejlevnějším. Podstatné ale je, že může být domem na celý život. Zrovna tak jednoduchým bytem po čas studia, které vystřídá byt v dalším městě, kde třeba budete pracovat, aby se stal ukotveným domem pro rodinu a nakonec třeba bydlením pro dobrodružnější důchodce. S kapitánskou čepicí.
Zkrátka a dobře, za jednu hypotéku se doberete bydlení pro všechny životní situace. Což se vám normálně nepoštěstí. Pochopitelně je tu ten formální neduh, že se pořád nemůžete odrhnout od vody. Ale vzhledem ke splavnosti většiny evropských řek vašim snům nestojí žádné hranice v cestě. Solar+Design není jen tak obyčejný dům s lodním šroubem. Výzkum kvality a odolnosti materiálů se tu sešel s pokročilou řemeslnou úrovní, takže jde o dílo, které na funkčnosti ani hodnotě neztrácí.
Vyřešené je tu zásobování energiemi, zdroje vytápění (krom elektrického ještě dodatková kamna na peletky), čištění vody a nakládání s odpady. Obyvatelé toho tedy moc řešit nemusí. Je to bezpečné útočiště, které je schopné reagovat na měnící se požadavky a přání svých obyvatel, a může se s nimi stěhovat z místa na místo. A takové toulavé bydlení je dnes v trendu.
Přečtěte si také: Výhody a nevýhody hausbótů.
Hurá do světa
Ano, prostor je tu omezen čtyřmetrovou šířkou a patnáctimetrovou délkou, ale otevřené pojetí interiéru pocitovou stísněnost tlumí. V čele domu je skrytý kormidelní pult, ale jinak tu nic moc nepřipomíná, že tohle bydlení stojí na vodě. Kuchyňský kout, klasická ložnice i přídatné palandy, rozkládací stůl, zázemí pro práci z domova. Vše je kompaktní, transformovatelné a multifunkční. Moderní.
Solar+Design nabourává zažité konvence. Dokládá, že dům sice může být pevným a bezpečným hradem, ale hradem plovoucím. Umí se postarat sám o sebe, a když už vás budou sousedi hodně štvát, vždycky můžete zdvihnout kotvy a vyrazit za lepším. Třeba na zimu někam za teplem?
Materiály: Crossboundaries
Foto-kredit: Johanna Link