Zástupci Nadace Partnerství vysadili spolu s místními partnery z ukrajinské organizace Ekosfera a trojicí českých podnikatelů památný strom na Masarykově náměstí v Užhorodu. Jednalo se o potomka vzácné Masarykovy lípy z Plečnikovy vinice na Pražském Hradě.
Výsadba proběhla v rámci iniciativy na Záchranu památných stromů, kterou letos v červnu spustila Nadace Partnerství. Cílem české delegace na Ukrajině bylo vedle symbolického vyjádření solidarity také zjistit aktuální potřeby ukrajinských měst a regionů v oblasti rekonstrukce země.
Strom zamířil přes hranice symbolicky do československé čtvrti v Užhorodu, kde od nynějška zdobí Masarykovo náměstí hned vedle sochy prvního společného prezidenta Čechů, Slováků a podkarpatských Rusínů. Výsadby se vedle zástupců Nadace Partnerství a Ekosfera účastnili také zástupci městské rady v Užhorodu a Asociace ukrajinských měst, Česká společnost v Užhorodu a také čeští podnikatelé, kteří na výsadbu přispěli: Libor Winkler ze společnosti RSJ, která podniká na Ukrajině s biomasou, Radek Kundrata ze společnosti Hutira, která dodává na Ukrajinu zařízení na přečištění vody a Michal Hrabí, bývalý ředitel společnosti Phonexia.
Společné poselství české delegace zachytil nový pamětní kámen s textem a Masarykovým citátem: Potomka památné Masarykovy lípy z Pražského hradu vysadili ti, kteří věří v mír a porozumění mezi národy. „Nezájem a lhostejnost je horší než nevědomost – TGM.“
Po společné výsadbě stromu se česká výprava sešla s místními zástupci regionálních vlád a občanské společnosti, aby probrali možné cesty k co nejrychlejší a zároveň co nejudržitelnější obnově. „Debatovali jsme potřeby ukrajinských měst a regionů na restrukturalizaci dodávek energie, především tepla a elektřiny. Dotkli jsme se také potřeb a připravenosti při rekonstrukcích domů na nízkoenergetické standardy nebo témat zemědělství, zásobování vodou v krizových situacích nebo připravenosti bankovního sektoru na financování udržitelných projektů. Nadace Partnerství spolu s dalšími partnery na základě podnětů od místních připraví program na posílení kompetencí místních lídrů v projektech udržitelného rozvoje,“ říká strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Symbolem této zelené obnovy je právě potomek památného stromu ze slavné Masarykovy lípy. Ta je nepřehlédnutelnou dominantou sídla českých králů a prezidentů. Poskytuje totiž stín slavné Masarykově vyhlídce, kterou pro prvního československého prezidenta u Jeleního příkopu vybudoval v letech 1922–1924 architekt Josip Plečnik. Masaryk si lípu oblíbil a chodíval k ní odpočívat. Výhled od lípy nabízí areál Pražského hradu z nezvyklého úhlu.
„Stromy jsou vrcholným uměleckým dílem tohoto světa. Díky podpoře českých filantropů se tak ty nejvzácnější stromové exempláře s mnohdy staletou historií mohou navrátit do krajiny a sídel. Zároveň jsme společně podpořili cíl vysázet 10 milionů nových stromů. Listnáče jsou nejefektivnější klimatizací pro přehřátá města a nepostradatelné pro vysychající krajinu. Díky své historii a vzácnému genofondu bude Masarykova lípa v Užhorodu plnit tuto funkci více než dobře a hlavně dlouho,“ komentuje Petr Kazda, ředitel Nadace Partnerství, který se výsadby zúčastnil.
Podobných památných stromů se podařilo Nadaci Partnerství zachránit více. Unikátní kolekci třiceti potomků unikátních dubů a lip pak v červnu letošního roku nadace nabídla v netradičním formátu Aukce pro přírodu: dobročinné dražbě se zaměřením na ekologii. Výtěžek z benefice, který dosáhl bezmála 5 milionů korun, putuje na podporu výsadeb dalších stromů v rámci celorepublikové iniciativy Sázíme budoucnost. Poslední dražební položkou byla právě Masarykova lípa, na kterou se dražitelé složili společnou částkou 797 tisíc korun.