Oprostěte se od předsudků. Modulové domy nejsou již dávno jen obyčejnými zahradními chatkami. Mívají svěží design, navíc ceny na trhu s nemovitostmi stoupají do nebes. Proto mohou být cenově zajímavou a přitom plnohodnotnou alternativou bydlení. Mají však i své proti.
V naší domovině na ně nejsme příliš zvyklí. Rychle a účinně pomáhají ustát krizové situace při ztrátě bydlení, například při povodních. Pro mladé lidi poslouží jako startovací bydlení. V zahraničí se využívají při nutnosti operativního řešení, například k rychlé výstavbě školek v hustě obydlených oblastech. S postupem vývoje technologií se pomalými kroky začínají dostávat do podvědomí už i jako stavby pro běžný život.
Stručně o technické stránce modulových domů
Podle §156 Stavebního zákona musí splňovat statické, protipožární a tepelně-izolační vlastnosti. Líbit se vám bude i možnost postupného rozšiřování. Nejenže klient může ovlivnit výchozí dispoziční řešení a způsob konstrukce, navíc má do budoucna volnou ruku. Ke svému domovu může kdykoliv přistavět místnosti navíc.
Střechy modulových domů mohou být jako u zděných domů ploché, sedlové, valbové, stanové a další. Podle tvaru zvolené střechy tak získáte u jednopodlažních domů úložný prostor či dokonce obytné podkroví. Montážní tým potřebuje mít připravenou absolutně rovnou plochu, aby jednotlivé moduly správně doléhaly na sebe. Naprostou rovinu mohou zajistit základové pasy z bednících dílců, zemní vruty nebo betonové patky.
Posuďte sami, zda je pořízení modulového domu alternativou i pro vás
Cena je prvním argumentem na pomyslné váze argumentů, které hovoří jednoznačně pro. Pro velmi hrubou představu - modulový dům postavíte třeba už od pár desítek tisíc až po jeden či dva miliony.
Na stranu výhod si můžete připsat i rychlost postavení. V ideálním případě se může stát, že tam, kde před pár dny byla jen louka, dnes bude stát dům. Domy se skládají ze stavebních buněk nebo panelů, které dodavatel předpřipraví ve výrobě a na místě je firma pouze sestaví. Dodavatelské firmě trvá předvyrobení domu v řádu několika měsíců v závislosti na složitosti stavby a její aktuální vytíženosti.
Tady pozor!
Modulární domy však nejsou vhodné pro každý pozemek. Čáru přes rozpočet vám může udělat nepřístupnost terénu. Před podpisem smlouvy s dodavatelem se ujistěte, zda bude technicky možné modulový dům na pozemek dostat.
Suma sumárum, zde je stručný seznam pro a proti, který vám pomůže se rozhodnout, zda je modulový dům vhodný právě pro vás:
Výhody modulových domů obvykle jsou:
- nízká pořizovací cena
- rychlé sestavení bez ohledu na roční období
- obrovské plus přináší variabilita, jak z hlediska možných dispozičních řešení, tak z možnosti výběru různých konstrukcí
- do budoucna je možné domy snadno rozšiřovat
- nízké náklady na následnou správu
- možnost financování pomocí hypotéky
Nevýhody modulových domů obvykle jsou:
- menší prostory
- menší odolnost vůči přírodním živlům
- obvykle slabší izolační vlastnosti a to nejen z tepelného hlediska, ale také z hlukového, v létě se v domě budete více potit, v zimě více protopíte
- složitá přeprava (maximální rozměr jednoho dílu je okolo 12 x 4 metrů)
- do zdí je potřeba přidávat nosné materiály (např. pro radiátory)
- nutnost využití těžké techniky při usazování modulů, ta se však nedostane všude
- z architektonického hlediska jistá míra uniformity
Přečtěte si také, jak jsou na tom modulové domy se stavebním povolením a trvalým bydlištěm.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, foter.com