Stavba rodinného domu je jedno z nejdůležitějších a nejzásadnějších rozhodnutí v životě. Je důležité si ujasnit, co všechno od nového bydlení očekáváte, za jaké časové rozmezí chcete bydlet a do jaké finanční výše jste ochotni vystoupat. Přitom platí, že montovaný a zděný dům od sebe zpravidla na první pohled vůbec nerozeznáte. Ovšem způsob a rychlost výstavby se zásadně liší. A Mnohdy i cena.
V podstatě máte při výběru typu stavby domu možnost si vybrat ze dvou základních možností - buď dáte přednost klasickému zděnému domu, nebo upřednostníte stále více preferovanou tzv. montovanou dřevostavbu na klíč. Samozřejmě nyní výběr značně zjednodušujeme, jelikož mezi dřevostavby patří i sruby a roubenky a dům může být třeba i z betonu, nemluvě o alternativních způsobech výstavby, ale přece - montované dřevostavby a zděné domy se dnes staví nejčastěji a navzájem si nejvíce konkurují. Navíc ani pojem zdění už není čím býval, jelikož moderní tvárnice se na sebe ukládají na lepidlo či stavební pěnu a konstrukce moderních montovaných dřevostaveb mnohdy obsahuje jen malý podíl dřeva.
Montované dřevostavby na klíč
Pokud byste rádi bydleli v novém za pár měsíců (často i do měsíce), nabízí se vám možnost montovaného domu na klíč. Každá firma nabízející tyto služby má samozřejmě svou vlastní nabídku, konstrukční systém, požadavky a výhody, obecně se však jedná o tyto:- Rychlost výstavby - jak již bylo zmíněno na začátku, dům na klíč vám firma postaví za krátkou dobu - řádově okolo dvou měsíců, ovšem hrubá stavba může být i do týdne a kompletní dům do měsíce. Montované domy navíc nepotřebují vymrznout – jejich stěny neobsahují vodu jako u zděných domů, jde o suchý způsob výstavby a stavět lze i v zimě.
- Příznivá cena - oproti zděným domům jsou dřevostavby na klíč až o jednu třetinu levnější.
- Nízká váha (hmotnost) stavby.
- Dobré tepelně izolační vlastnosti - na dřevostavby na klíč se používá tzv. minerální vlna, která vykazuje oproti jiným izolacím zajímavé tepelně izolační vlastnosti, ale i odolnost proti hluku a požáru.
- Ekologický dům - konstrukce domu je vyrobena na bázi dřeva (nejčastěji hranoly a OSB desky) a dřevo je přírodní obnovitelný zdroj
- Absence tzv. 'vlhkých prací' - dřevostavby na klíč se realizují celoročně, jelikož se neuskutečňují betonážní a zednické práce prováděné mokrou cestou (kromě základů).
Proti výhodám ale stojí i nevýhody:
- Hořlavost - jelikož se jedná o stavbu ze dřeva, je zřejmé, že její hořlavost bude vyšší než u klasického zděného domu; aby nedošlo ke katastrofě, je třeba aplikovat požárně bezpečnostní řešení, která budou v souladu s normami.
- Nízké akumulační schopnosti - dřevěné stěny se nedají tzv. 'zahřívat do zásoby,' je proto třeba hospodařit s energiemi v podobně naprogramování topení v určený čas, nebo bývají do interiéru doplněné třeba kamenné obklady a betonové prvky.
- Zvuková izolace - dřevo je špatný zvukový izolant, je proto nutno striktně dodržovat kvalitně vypracovaný projekt a použít izolace, které tlumí i hluk.
- Technické vlastnosti dřeva - dřevo jako přírodní 'živý' materiál reaguje na změny okolní teploty a vlhkost, nelze tedy garantovat tvarovou neměnnost a je nezbytné precizní provedení stavebních detailů.
- Při špatně provedené či navržené skladbě stěny může dojít ke vzniku plísní. Je třeba důsledně dodržovat provedení detailů.
- Nižší životnost než u zděné stavby – zděné stavby jsou jistě trvalejší, avšak uvádí se až 100 a více letá funkční životnost dřevostaveb a ve zcela jiné kategorii se pak pohybují sruby a roubenky, což dokazuje například skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.
Stavební firmy nabízejí široké možnosti - můžete si vybrat ze širokého spektra typových dřevostaveb, nebo si 'postavit svůj dům snů' podle individuálního projektu. Architekt v takovém případě navrhne dům podle vašich představ a svých doporučení, jelikož představy stavebníka se mohou mnohdy zásadně lišit od reality.
Klasický zděný dům
U klasického zděného domu se na rozdíl od dřevostavby na klíč uvádí tyto výhody a nevýhody:- Velmi dobrá zvuková izolace - na rozdíl od dřevěné stavby zděné stěny udrží více zvukových projevů.
- Vysoká tepelná akumulace - stěny z cihel a malty mají větší schopnost udržet teplo - dá se tzv. 'vytápět do stěn.'
- Delší životnost než montované dřevostavby, více méně mnohé zdroje a zkušenosti dokazují diskutabilnost této informace.
- Vyšší náklady na vytápění než u dřevostavby, pokud není budova stavěna v nízkoenergetickém či pasivním standardu.
- Delší doba výstavby - zděný dům musí vymrznout, realizují se tam již zmíněné 'vlhké práce,' tudíž se délka výstavby pohybuje cca kolem jedenácti měsíců, ale může být i mnohem delší.
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com