Než ovoce nechat spadat a hnít, to je už lepší jeho nadbytek prodat a nebo ještě lépe jím někoho obdarovat. A udělat tím radost sobě i jiným zároveň. Co se týká prodeje, lze samozřejmě inzerovat na internetu, dát ceduli na vrata a nebo zajet na tržiště, existuje však ještě jedna možnost. Prodat ovoce výkupně.
Výkup ovoce začal již na konci srpna a bude pokračovat až do listopadu. A prodat lze v podstatě jakékoli tuzemské ovoce. Pro někoho může jít o zajímavý, byť drobnější výdělek navíc, pro jiné projev šetrnosti, jelikož je jim líto vyhodit něco, co nevyužijí. Jaké ceny nabízí výkupny v letošní sezóně a na co si je třeba dát pozor?
V letošní sezóně způsobily na mnoha místech jarní mrazíky, krupobití a chladné počasí v první půlce léta nízkou úrodu ovoce. Za chladného jara nemohly včely opylovat ovocné stromy a keře, poškození mrazy pak vše dovršilo. Ne však všude se tak stalo, lokální rozdíly jsou značné. Někteří ovocnáři dokonce natahovali sítě proti kroupám, ale vše bylo marné. Přišli o větší část své předpokládané úrody.
Výkupny samozřejmě i letos ovoce vykupují, konkrétně nyní například jablka, hrušky, švestky, aronie, kdoule, jeřabiny, černý bez a šípek. A dokonce také i med. Cena vykupované úrody je přitom vždy závislá na poptávce velkoodběratelů a majitelů obchodů a gastronomických zařízení včetně například cukráren. A přestože můžeme letos hovořit napříč Českem o úrodě podprůměrné, výkupny nezvedly ceny. Důvodem je největší hráč na evropském trhu s ovocem, s námi sousedící Polsko, kvůli kterému cena ovoce dokonce výrazně klesá.
Co se týká podmínek, výkupny všude upozorňují, že vykupují ovoce pouze od místních zahrádkářů a sadařů. Dále je důležité, aby plody nebyly nahnilé a nebo špinavé. Drobné vady vzhledu prý nejsou problémem, ovoce však musí být bez stopek a listí. Některé výkupny též upozorňují, že nevykupují ovoce sklizené podél silnic.
Aktuálně se ceny za vykupovaných plodin pohybují s menšími rozdíly na částkách 20,- Kč za kg mirobalánů (planých mirabelek a špendlíků) a šípků, 30,-Kč za kg černého bezu a 25,- Kč za kg jedlých jeřabin. Častými prodejci jsou důchodci, ale i nezaměstnaní či jiní lidé s problémy s financemi. Ovšem neexistuje žádné omezující pravidlo s výjimkou faktu, že by mělo jít o místně příslušné občany (s trvalým bydlištěm či na podnájmu v lokalitě výkupny).
Vykupují se běžně také houby, borůvky, brusinky, letní jablka, třešně a višně, záleží jen na konkrétním měsíci v roce. Vykupovaný sortiment se prostě v sezóně mění a je si to třeba hlídat. Z hub se například nyní vykupuje liška obecná, pravé hřiby a ryzce. Záleží také na konkrétní výkupně, která může být přímo součástí nějakého zpracovatelského závodu. Pak dochází k užším specializacím. Vedle toho však fungují i výkupny čistě obchodního charakteru. Některé výkupny se dokonce specializují například jen na lesní plody, jiné na sortiment potřebný k pálení kořalek. Trh je prostě v tomto ohledu pestrý a je si třeba zjistit, kdo v okolí vykupuje, kdy, co a za kolik.