Myčky nádobí sice rychle dobývají naše kuchyně, ale dřez prostě bude v kuchyních nepostradatelný zřejmě navždy. Potřebujeme rychle opláchnout nějakou potravinu, skleničku, něco nechat odkapat, navíc nelze do myčky ukládat nádobí včetně zbytků potravin. Jak si ale vhodný dřez vybrat? Představujeme kuchyňské dřezy Sinks.
Okolo dřezu se kromě pracovní plochy kuchyňské linky stále točí většina činností v kuchyni. Proto se nevyplatí jeho výběr uspěchat stejně jako výběr kuchyňské baterie. A nejde zdaleka jen o praktické funkce, odolnost a životnost, ale také o design, vzhled. A ten souvisí například i se způsobem montáže dřezu do pracovní desky kuchyňské linky. Nakonec jsou důležité i finance, ale dřezy nejsou obvykle finančně až tolik náročné, aby si nebylo možné koupit i jeden z nejlepších. Co je třeba při výběru kuchyňského dřezu zvážit?
1. Materiál, ze kterého je dřez vyroben
Dřezy se dnes vyrábí především z nerezu, granitu, kompozitu, tectonitu a případně i z keramiky. Narazíme také na originální kousky vyrobené z kamene či tvrdého dřeva, ale to je již z oblasti zakázkové výroby a vlastně řemeslného umění. Takové věci ani nelze sériově vyrobit.
Granitové dřezy se vyrábějí z drceného kamene, pojiva a barviva, často jsou též obohacené o ionty stříbra, díky čemuž získávají antibakteriální vlastnosti. Granitové dřezy lze ideálně sladit s ostatním vybavením kuchyně díky široké nabídce nejen tvarů, ale i barev. Postupně proto granit nahrazuje tradiční dřezy nerezové. Granitové dřezy jsou velmi odolné a případné škrábance na nich nejsou téměř vidět. Materiál je totiž probarven v celé své tloušťce. Patří mezi dražší výrobky, ale nejde o cenu vyšší o řády. Pozor však při výběru například v e-shopech podle fotografie, barevnost se může oproti fotce v praxi lišit. Nejlepší vidět dřez na vlastní oči a nebo se orientovat podle vzorníků barev jednotlivých výrobců.
Nerezové dřezy představují dnes již klasiku českých domácností, která nahradila původní dřezy plechové a smaltované. Dosud mají v kuchyňských linkách většinové zastoupení. Jsou vyráběné z 18/10 chrom-niklové potravinářské oceli a oproti granitovým dřezům jsou cenově dostupnější. Nerez je odolný vůči korozi a všem domácím prostředkům a pokud nezvolíme dřez z příliš tenkého plechu, jsou i mechanicky odolné. Oproti granitu se však nerez snáze poškrábe a odře. Nerezové dřezy se vyrábí v lesku i matu, dokonce i texturované. Stinnou stránkou nerezu je je náročná údržba, je na něm vidět každá ulpělá kapka vody.
Tectonitové dřezy jsou vyráběné z SMC (Sheet Molding Compound), což je materiál složený z polyesterových pryskyřic a dalších komponent vyztužených skelnými vlákny. Tyto dřezy jsou vlastně levnější atraktivou dřezů granitových. Vypadají zajímavě, jsou poměrně pevné, teplotně stálé i odolné vůči chemickým prostředkům. Dobře odolávají dokonce i otěru a poškrábání.
Důležité parametry
Důležitá je šířka spodní skříňky, tedy skříňky pod dřezem. Je prostě zásadní, aby se do skříňky pod dřezem vešly všechny vaničky dřezu. U dřezů s odkapem může být odkap umístěn nad ostatními skříňkami. Pokud již nemůžeme velikost skříňky jakkoli ovlivnit, je zásadní typ a velikost dřezu. A to ostatně vždy. Dřezy se vyrábí v několika různých typech, mezi kterými si vybíráme s ohledem na praktičnost, design a poměr velikosti dřezu ke zbytku kuchyně, tedy především rozměrům jejího vybavení. Velikost dřezu bude mít též vliv na jeho cenu. Pořídit si můžeme například samostatný jednodřez s vaničkou, odkapem a nebo s obojím, dvoudřez, ale i dřez rohový.
Zásadní je také hloubka dřezu, běžná hloubka je 14 až 15 cm, to však nemusí stačit pro objemnější nádobí. Proto jsou velice praktické hlubší dřezy o hloubce 18 až 20 cm. Tato hloubka však nemusí být praktická pro vyšší osoby, musí se více ohýbat. Výběr dřezu je prostě tak trochu alchymií, nejen záležitostí vkusu a seznámení se s kvalitou materiálů.
Dřezy se označují jako levé či pravé podle toho, na jaké straně je hlavní vana dřezu. Některé jsou však dokonce otočné.
Za zmínku stojí i způsob montáže dřezu, přičemž většinu dřezů je možné montovat pouze jedním způsobem. Prodávají se však i dřezy, které lze montovat na více způsobů. Nejčastější je horní montáž, kdy je dřez zapuštěn do výřezu v pracovní desce linky. Dřez však lze montovat například i zespodu.
Kuchyňské dřezy Sinks
Společnost Sinks se zabývá již od roku 2001 dovozem a distribucí kvalitních a designově propracovaných kuchyňských dřezů, dřezových baterií a odpadkových košů. V současnosti patří Sinks k největším dodavatelům v ČR. Patrioty určitě potěší, že Sinks je ryze českou společností, která má zastoupení v České republice a na Slovensku.
Kuchyňské dřezy Sinks jsou nabízené v různých konstrukčních typech, barevných provedeních a povrchových úpravách. Všechny granitové dřezy Sinks nabízí alespoň 80 % kameniva a obsahují prémiové akrylátové či špičkové polyesterové pojivo. Sinks navíc vždy transparentně u každého dřezu uvádí, o jaký typ pojiva se jedná. Veškeré nerezové dřezy Sinks jsou pak vyráběné z kvalitní nerezové oceli typu 18/10 (AISI 304). U všech dřezů je navíc uvedena tloušťka plechu, která je klíčovým parametrem pro pevnost dřezu a jeho užitné vlastnosti.