Máme je pro to, abychom s nimi udržovali domácnost v čistotě. To ale neznamená, že sami zůstanou čisté až na věčnost. I běžné úklidové prostředky, všední pomůcky, mají svou životnost. Doporučenou dobu, po jakou je máme používat, a pak vyměnit za nové.
Houbička na mytí nádobí je dokonalý příklad toho, že nám žádná úklidová pomůcka nevydrží napořád. Protože v určitý moment už houbičkou neděláte nádobí čistější. Ty hluboce do pěny nasáté zbytky jídla, mastnoty, špíny - udržované hezky v teple a vlhkosti - se samy stanou zdrojem znečištění. I když houbičku properete v myčce, nebo jí dopřejete krátký pobyt v mikrovlnce (obojí na čas pomůže), po jednom nebo dvou týdnech používání je třeba starou houbičku na mytí nádobí vyměnit za novou. Často i mnohem dříve.
Gumové rukavice? U těch záleží na tom, co s nimi děláte a jak často to děláte. Pokud gumové rukavice používáte jen občas, nemělo by vám vadit, že je vyměníte každé dva až tři měsíce. Pokud je používáte při týdenním úklidu, vydrží pravděpodobně čtyři až šest týdnů. A při intenzivním používání, jako je každodenní úklid - nebo vystavení agresivním čisticím prostředkům – je doporučena výměna každé dva týdny. Jinak na umývání nádobí (pokud máte třeba trable s ekzémem) byste měli používat jiné gumové rukavice, než které používáte na mytí podlahy. A jiné pro drhnutí toalety.
Sáčky do koše sem taky patří, ale trochu jinak. Že je třeba je vynést, až je naplníte, to se tak nějak rozumí samo sebou. Jde o to, za jakou dobu je dokážete naplnit. Protože ať už do nich nastřádáte cokoliv, v teple domácnosti byste jejich obsah rozhodně neměli nechat tlít a hnít déle než dva až tři dny (ten třetí den je už opravdu kritický). Ideálem je odpad, který v sáčku vynášíte každý den. Že se to u vás do koše tak rychle nestřádá? Pak je možná chybička v objemu vašeho odpadkového koše. Možná by vám stačil menší, s nižším objemem litrů. Z nějž budete moci plné sáčky expedovat každý den.
Taky sáčky, ale tentokrát ty z vysavače. V Česku se na ně ještě dá narazit, stejně jako na sáčky/pytlíky látkové, tkané. Které jsou na dlouhodobé použití. Vyklepávat je dost prašná (nikoliv pracná) dřina, takže s ní nikdo moc nepospíchá. Nikomu se nechce vyklepávat polo-plný. V rámci úklidu je ale zlatým pravidlem vysypat a vyklepat je, jakmile se naplní ze dvou třetin. Abyste udrželi sání na výši a nepřehřívali motor vysavače. Ty opakovaně-použitelné pytlíky je prý třeba též měnit. Minimálně jednou za půl roku. V domácnosti, kde se to hemží chlupatými zvířaty, pak každé tři měsíce.
Pračky a čističky vzduchu jsou teď docela v módě. V módě už ale moc není jejich servisní údržba, výměna filtrů. Jestli chcete, aby vám tahle hračka dál sloužila ku prospěchu, je třeba v ní vzduchový filtr měnit minimálně jednou ročně. Tam, kde řešíte špatnou kvalitu vzduchu, případně nemocnost obyvatel (případně se pračka vzduchu nezastaví čtyřiadvacet hodin denně) je pak třeba měnit vzduchový filtr ještě mnohem častěji.
Toaletní kartáč neboli záchodová štětka. Kdy pořídit novou? Záleží na frekvenci používání i na tom, jak se o ni staráte. Aniž bychom to rozebírali, mělo by to být po šesti měsících. Přijde vám to příliš krátká doba? Můžete to zkusit i jinak. To nejlepší pravidlo pro výměnu zní: „Tehdy, kdy už si nepamatujete, kdy jste pořídili tu, kterou máte.“
Zdroj: abc.net, goodhousekeeping.com, RealSimple.com