Zloději si dovolenou neberou. A přes svátky, když lidé vyráží na dovolenou, pracují přesčas. Letos se dá očekávat jejich zvýšená aktivita. Jak se tomu bránit?
Vesele zakončit rok zimní dovolenou, vyrazit na zasněžené prázdniny do hor, potěšit své blízké dárky pod stromečkem. To vše může snadno vzít rychle za své, pokud vám během vaší nepřítomnosti někdo vybílí domácnost. Co proti tomu dělat? Bez nadsázky - dobří a všímaví sousedé jsou asi tou nejlepší ochranou proti vloupání.
Ano, pátravé pohledy důchodkyň, jež z oken přehlíží revír ulice jako šerif městečko na Divokém západě, můžeme častovat posměšky. Ale když přijde na evidenci pohybu podezřelých osob v celé čtvrti, je jimi poskytovaná excelentní obezřetnost k nezaplacení. Být s nimi zadobře se vyplácí vždy. A jako bonus mile sousedské vzájemnosti vám pak ochotně sdělí, kdo bral za kliku vašeho domu, když jste zrovna nebyli doma. Jedna květina a bonboniéra, kterou jim věnujete na MDŽ, vám zajistí asi ten nejlepší bezpečnostní systém. Tam, kde se sousedé zdraví a znají, kde je ulice neanonymním prostorem, se zlodějům působí špatně.
Nenechejte před domem závěje
Když napadne sníh, poznáte dům, jehož obyvatelé vyrazili na dovolenou – ať už na lyžovačku nebo za teplem – docela snadno. Neodhrnutá přístupová cesta, zasněžená garáž a chodník ztrácející se v závěji. První den sněhové nadílky to ještě není úplně na jistotu, ale když neodklizená lavina přetrvá do dalšího rána, začne být každému jasné, že nejste doma. Pobertovi stačí jen projet ulicí a tipovat si momentálně opuštěné domy. Co s tím? I tady může pomoci šikovný soused nebo jeho děti, lačnící kapesného. Smluvte si, že vám během vaší nepřítomnosti odhrne cestu, a vaše hnízdo tak bude vypadat pořád zabydleně.
Poštovní schránka volá do světa
Do trojice dobrého sousedství, jež se pochopitelně nemusí omezovat jen na rodinné domy ale i byty v panelácích: pokud to nemáte ošéfované jinak, domluvte se se sousedem či sousedkou, aby vám vybírali po dobu vaší nepřítomnosti schránku. Přeplněná poštovní schránka doslova volá do světa, že doma nikdo nehlídá. A dávat takové signály do světa, to je vždycky impuls k problémům, o něž rozhodně nestojíte. Nejsnazší samozřejmě je - pokud tedy nejste chroničtí samotáři – mít ve svém okolí někoho, komu můžete svěřit klíče od domu/bytu, aby vám třeba pozaléval kytky, nakrmil rybičky a vybral poštu. Pak je vaše hnízdo pod dohledem pořád.
Světlo, více světla!
I ti nejdrzejší zloději raději pracují za tmy a šera, aby na jejich nekalosti nešlo vidět. A tím, že si na dvoře domu, potažmo na jeho zápraží, nainstalujete světla s pohybovými čidly, jim trochu seberete chuť do díla. Zvlášť, když je doprovodíte chytře nasměrovanou kamerou (venkovní nebo interiérovou), go-pro nebo web-kamerou. Tyhle výstřelky techniky už dneska nejsou zásadní mimořádností, stojí pár korun. A ve srovnání s tím, o co můžete přijít, je to pakatel. Svou práci odvedou i solární svítilny a lucerničky na zahradu a kolem přístupových cest. Vnáší jas tam, kde by nenechavci měli radši temno. Jsou dobré. Tedy, pokud vám je někdo neukradne.
Dejte prostor hlídací technice
Ano, některá technická opatření proti vloupání, respektive k vytvoření iluze „stále zasídleného domu“ působí trochu přehnaně, vyšinutě. To ale neznamená, že by nefungovala. Příkladem může být předvolený systém zhasínání/rozsvěcení LED lamp v domácnosti. Nic (kromě páčidla nebo bouracího kladiva) ale nepřekoná klasiku: pořádné bezpečnostní dveře v dobrém rámu, okna uzavřená a zajištěná kličkou. Váš dům nemusí vypadat nutně jako pevnost, ale měl by garantovat bezpečí, i když se v něm zrovna nenacházíte. Mít zajištěný zabezpečený domov proti vloupání vám dává jistotu, že se po dovolené nevrátíte do katastrofy.
Kdo se dívá na váš profil?
Nejrůznější studie se zatím neshodnou na tom, jestli je průměr spíš 150 anebo 450. Zhruba tolik – pokud disponujeme sociální sítí Marka Zuckerberga - „přátel“ prý máme. Přátelé v uvozovkách nejsou omylem. Přibližně 20 – 35 % z nich totiž vůbec neznáme. Mohou to být naprosto neznámí lidé, virtuální kontakty, fejkové profily. A to raději nezmiňujeme „přátele našich přátel“. V tomhle cirkusu digitálních vazeb a sdílení fotek z pláží i sjezdovek je velmi snadné dobrat se toho, kdo a kam vlastně odjel na dovolenou a jak dlouho tam bude. Lustrovat si něčí adresu přes internet je kumšt, který zvládne dítě, natož profesionální chmaták. Udržet v tajnosti svou nepřítomnost na sociálních sítích se dospělí musí naučit.
Když promluví odpadky
O paranoie (duševní poruše, vyznačující se bludy, představami o vlastním ohrožení) se někdy zlehčeně říká: „To, že trpíte paranoiou, ještě neznamená, že po vás nejdou.“ Nu, a právě z téhle hromádky pak roste i další doporučení. Když už si ve velkém objednáváte dárky přes internet, postarejte se o to, aby z krabic jednotlivých balení po doručení zmizela vaše adresa. Jednou návštěvou volně přístupného kontejneru na tříděný odpad si totiž kdokoliv může „přečíst“, že máte novou televizi, počítač, foťák nebo domácí solárko. Vlastně si takhle může přečíst celou ulici, pokud se odpadků od neopatrných sejde v kontejneru s papírem víc.
Nedělat hloupé chyby
To se lépe řekne, než udělá. Klasikou jsou například „obrněné“ vstupní dveře z ulice, ale nedovřené šoupačky vedoucí na dvůr. Zamykat na jeden místo dvou západů. Nechat roztažené záclony, aby se každý mohl podívat, jak to u vás vypadá. Anebo – to je opravdu luxusní příklad – nechat zaparkované auto před domem, a v něm viditelně položený ovladač na otevírání garáže. Zvýšená ochrana domácnosti nicméně přináší paradoxy. Na fasádě domu příliš zřetelně usazená kamera nebo siréna alarmu zrovna tak odpuzují - jako přitahují - zloděje. Protože jimi dáváte najevo, že uvnitř máte něco extra.
Trezor v podlaze i pojištění
Co se tak krade? To co má pořád cenu, dá se to snadno odnést a dobře prodat. Šperky, hodinky, telefony, doklady. Cennosti a doklady uložené v domácím sejfu, to vůbec není špatný nápad. Tyhle trezorky už dnes nestojí majlant, a fungují dobře jako ochrana i v případě požáru. Zloději se s nimi ale nebudou páčit v akci, chtějí si rychle nabrat a rychle zmizet. Proto se vyplatí jim to znemožnit tím, že takový trezor nebo bezpečnostní schránku budete mít zabudovanou do zdi nebo do podlahy, aby si je s sebou nemohli odnést. A ještě jedna maličkost, která vás sice před zloději neochrání, ale starosti vám může ušetřit: dobré pojištění domácnosti pro případ vloupání.
Zdroj: HouseBeautiful.com, Express.co.uk, SureWise.com, FamilyHandyMan.com, CSMonitor.com