Na stavbě se může stát cokoli, obzvláště když ji potřebujeme rychle zastřešit. Ovšem od okamžiku konstrukce krovu až do položení střešní krytiny může uplynout spousta času. A když nechcete pod střechou srážkovou vodu, je nejlepším řešením co nejrychlejší položení kvalitní hydroizolační fólie. Ta totiž dovede, pokud zvolíte vhodný materiál, udržet sucho pod střechou i bez střešní krytiny až po dobu půl roku, nejméně pak 3 měsíce.
Stavíte, rekonstruujete? A třeba jenom střechu? Potřebujete zajistit stavbu bez krytiny, aby do ní nezatékalo? Na krytinu vám nezbyly peníze, nebo pokrývači nemají zrovna čas? Špatná střecha poznamená negativně dříve nebo později až samotné základy domu, to znamená, že střechou nesmí do domu především zatékat. A zabránit tomu můžeme dočasně právě i bez střešní krytiny.
Řešením je například hydroizolační a větrotěsná pásovina SOLITEX MENTO, která dokazuje, že o stabilitě a dlouhé životnosti domu nerozhodují jen bytelné základy, ale především střecha včetně všech nezbytných doplňků. A právě SOLITEX MENTO dovede dům dočasně ochránit i bez následného položení střešní krytiny. Moderní dřevostavby musí mít navíc zajištěnu i ochranu fasády a také v tomto případě funguje pásovina SOLITEX MENTO i jako ochrana dočasná.
Systémy SOLITEX MENTO a SOLITEX MENTO connect s třívrtstvou až čtyřvrstvou pásovinou jsou určené pro použití se záklopem i bez záklopu. Záleží jen na zvoleném typu. I bez střešní krytiny udrží dům pod střechou v suchu po dobu až tří, ale i až šesti měsíců. Fólie SOLITEX MENTO zajišťují větrotěsnost střech i stěn, přitom dosahují až extrémně vysoké těsnosti při přívalovém dešti, mají vysokou tepelnou stabilitu a disponují též schopností aktivního difúzního transportu skrz monolitickou membránu TEEE pro trvale suché stavební díly. Vhodné jsou nejen jako hydroizolace a větrotěsná vrstva pod střešní krytinou, ale též právě jako pomocné zakrytí.
Tato 3 nebo 4 vrstvá vysoce difúzně otevřená pásovina je vhodná pro položení bez záklopu i na záklop, na MDF desky a desky z měkkých dřevitých vláken pro spodní izolaci střech a tepelně izolační hmoty deskového a rohožového typu.
Jakou funkci plní difúzní fólie ve skladbě střechy a jaké negativní následky může mít volba nekvalitní fólie?
Podstřešní difúzní fólie je velmi důležitou součástí skladby střech, stejně jako fasádní difúzní fólie u provětrávaných fasád. Zajišťuje sekundární odvádění vody, jde proto o doplňkovou hydroizolační vrstvu (DHV). Je celkem alarmující, že v praxi bývá tato nejlehčí a nejlevnější součást střešních a fasádních systémů velmi často a neprávem podceňována. Právě tato část střešního souvrství totiž rozhoduje o dlouhodobé životnosti staveb a pohodě obyvatel budov. Primární funkcí difúzních fólií je vodotěsnost a právě kvalita střešní difúzní fólie rozhoduje z dlouhodobého hlediska o zabezpečení majetku před srážkami, spotřebě energií (promočená tepelná izolace přestává fungovat), pojištění atd. Navíc se ve stavební konstrukci mohou objevit plísně a hniloba. A tím nejhorším, co se může stát, je samozřejmě zatékání do obytných prostor. A právě vhodná difúzní fólie pomůže po dobu až tří měsíců (šesti) i bez následného položení střešní krytiny, nebo vnějšího opláštění dřevostavby.
Například v době přestavby je fólií dům shora chráněn na přechodnou dobu ještě před finálním položením střešní krytiny. V dnešní době přitom jde již o komplexní systémy, které řeší všechny detaily včetně jakéhokoli typu prostupu a napojení na použité materiály. Fólie jsou například pokládány i na kontralatě, důsledně je řešeno napojení na okap, utěsnění napojení střešních oken na střešní plášť atd.. A pozor, až 90 % starších difúzních fólií přestalo zhruba po 10 letech plnit svou funkci (doloženo studiemi a testy). A to samé platí i pro současné nekvalitní fólie a pro chybnou aplikaci fólií. Je proto třeba vybírat opravdu kvalitní systémové produkty a precizně dodržovat pracovní postupy. Včetně používání všech systémových prvků.