Horko k zalknutí, rozpálené prostranství, nedýchatelno, nikde ani trocha stínu. Tento problém může pomoci řešit mobilní veřejné prostranství, které architekti nazvali Air Square (vzdušné náměstí). Originální přenosná konstrukce má ambice ochlazovat a oživovat horká prostranství. Mobilní zastiňující prostranství Air Square již bylo úspěšně prezentováno v Česku, Španělsku, USA, Německu, Francii a Maďarsku, dokonce se v roce 2023 objevilo mezi jednatřiceti nominovanými skvosty 8. ročníku prestižní České ceny za architekturu.
Odhaluje nevyužitý potenciál volných prostranství
Air Square navrhl český architektonický ateliér Kogaa a nyní putuje především po nevyužitých částech evropských měst, podíval se však už i do USA. Kamkoli je Air Square instalováno, tam to náhle ožije. Již jen svým netradičním vzhledem konstrukce přiláká lidi. A ti když zjistí, že získali kýžený stín, rádi se zastaví, posadí, pobudou. Mobilní pavilon odhaluje nevyužitý potenciál volných prostranství, aktivuje je, dává jim smysl a přináší do nich život.
Místa k posezení ve stínu, večer může prstenec i svítit
Lehká stavba Air Square je tvořena dřevěnou konstrukcí a nafukovacím prstencem, načež má kruhový půdorys. Nabízí místa k posezení ve stínu a večer může prstenec i svítit. Reaguje na potřebu zmírnit problémy spojené se změnou klimatu, řeší nadměrné exponování tepelných ostrovů a nedostatku zelených a živých veřejných prostranství v rozpálených městech za letních veder.
Air Square zlepšuje kvalitu městského prostředí
„Jedná se o instalaci, která zlepšuje kvalitu městského prostředí a přispívá k budování rezistentní modrozelené infrastruktury města, což následně zvyšuje kvalitu životního prostředí, zdraví, biologickou rozmanitost a zvyšuje také hodnotu okolních pozemků. V neposlední řadě zvyšuje povědomí o adaptaci na klimatickou změnu, což usnadňuje a urychluje realizaci jinak dlouhotrvajících adaptačních opatření na změnu klimatu, jako jsou změny v územním rozvoji, infrastruktuře, výstavbě, službách, veřejném prostoru a bezpečnosti obyvatel,“ řekli o projektu jeho autoři.
Místo původních lešenářských trubek řezané dřevěné desky
Na projektu Air Square není příjemný jen jeho přímý přínos, ale i modularita a udržitelnost. Vyroben je oproti první verzi, která byla z lešenářských trubek, z CNC řezaných dřevěných desek s minimálním množstvím odpadu. Pavilon Air Square je navíc možné přizpůsobit pro konání různých kulturních a společenských akcí.
Dřevěná konstrukce + nafukovací prstenec
Air Square je prostě přenosné místo, které ochlazuje a oživuje horká prostranství. Instalace se skládá z dřevěné konstrukce a nafukovacího prstence v horní části. Jednotlivé komponenty jsou vyrobeny a nachystány tak, aby byly jednoduše zabaleny a připraveny k použití spolu s většinou hardwaru a montážními pokyny, které usnadňují proces stavby.
Horní prstenec konstrukce byl navržen jako velký stínící systém. Vlastně jde o jakési nafukovadlo. Jeho základní rozměr je 14 × 14 × 6 m, průměr prstence je tedy 14 metrů. Instalace stínidla trvá zhruba 150 minut a k rychlé instalaci je zapotřebí 8 lidí. Mobilní pavilon je možné provozovat do větru rychlosti 12,00 m/s, přičemž je konstrukce stabilizována kotvícími kolíky. Materiálem vzdušného stínícího prstence polyester. Součástí pavilonu je také ventilátor a osvětlení (RGB LED).
S autory projektu Air Square ze studia KOGAA spolupracuje firma Kubíček Visionair.
Zdroj: KOGAA, Kubíček Visionair, ceskacenazaarchitekturu.cz, designmag.cz, czechdesign.cz