Obdarovaný nemusí mít vždy z vánočního dárku radost. Nemusí mu sednout. A to jak velikostí, užitkem, tak i vkusem. Navíc může stejnou věc už mít. Co ale s nechtěným dárkem? Nechat ho ležet někde ve skříni a po letech vyhodit? Vyhodit hned? Rozhodně existují vhodnější a účelnější způsoby. A hlavně neexistují jenom dárky hmotné.
NA ZAČÁTEK TŘI RADY PŘEDVÁNOČNÍ NEDÁRKOVÉ
Než nevhodný dárek, to je lepší darovat dárkový kupón
Kdo má po čepicí, raději daruje dárkový kupón do oblíbeného obchodu obdarovávaného. Po Novém roce (a mnohde již po Vánocích) si dokonce může koupit za stejné peníze mnohem dražší věc, nebo více věcí. Povánoční slevy to umožní každý rok. Obchodníci prostě nechtějí, aby obchody stály a lidé si na to už zvykli. Takové nákupy jsou velice výhodné. Natolik výhodné, že například kupón na zboží za 2000 korun může mít ve srovnání s předvánočními cenami hodnotu klidně i dvojnásobnou. A dokonce i v porovnání s cenami běžnými, před Vánoci totiž bývá kdeco notně předražené.
Darovat můžeme i peníze
Obdobou kupónu jsou darované peníze. Přednost takového řešení je jednoznačná. Obdarovaný si za ně může koupit kdekoli cokoli. Nebo si je vloží na účet a šetří si na něco o dost dražšího. Darování peněz není rozhodně ničím zavrženíhodným, akorát je třeba citlivě odtušit, že to zrovna konkrétní osobu z nějakého důvodu neurazí. Nebo nebude mrzet. Ne všichni uvažujeme v tomto směru stejně. Starším dětem na Vánoce peníze pod stromek rozhodně dáváme, ale překvapením pro mne letos bylo, že prostřední syn koukal trochu smutně po dárcích, i když si před Vánoci o peníze výslovně řekl. Nějaké dárečky dostal, ale pořád ještě toužil jako malé dítě po nějakém hlavním daru, který ho překvapí. Je to alchymie se citlivě navzájem trefit do osobností a povah druhých. Příští rok zauvažujeme o zážitkovém kupónu, má rád adrenalinové sporty a nevšední zážitky. V létě byl vyloženě nadšený z letu balónem.
Zážitkové kupóny
Dárkové kupóny na konkrétní zážitky neurazí nikoho, tedy pokud se trefíme do preferencí konkrétního člověka. Roční permanentka do divadla? Let balónem, nebo seskok z letadla s padákem? Jízda v tanku, nebo na závodním automobilovém okruhu? Permanentka do bazénu? Masáž? Kosmetika? Pedikúra? Zaplacený kurz sebeobrany? Školné do jazykové školy? Kurz potápění, nebo jógy? Pobyt u moře, víkend v luxusním apartmánu? Možností je spousta a určitě moc dobře víte, co vaši blízcí, známí a přátelé preferují.
CO S NECHTĚNÝMI VÁNOČNÍMI DÁRKY?
1. Dárky objednané přes internet jsou vždy výhrou!
Do 14 dní můžeme bez uvedení důvodu vrátit téměř jakoukoli věc objednanou přes e-shop. Internetové obchody to musí respektovat ze zákona, i zde jsou ale výjimky. Vrátit nelze například zboží podléhající rychlé zkáze (některé potraviny a řezané květiny), nosiče digitálního obsahu (DVD, CD) s porušeným originálním obalem a zboží upravené podle specifického přání zákazníka. Vrátit také nelze výrobky, které jsou prodávány v uzavřeném obalu, který je při rozbalování porušen a zboží pak nelze vrátit z hygienických důvodů (kosmetika, zubní kartáčky, erotické pomůcky apod.).
Pokud ale zboží můžete vrátit do 14 dnů bez uvedení důvodu, musíte je prodejci doručit do 14 dní od přijetí, načež má prodejce 14 dní na vrácení peněz. Musí vám vrátit všechny peníze, které v souvislosti s nákupem obdržel, ovšem poštovné, které zaplatíte při vracení zboží, již jde na váš účet. A pozor, prodejce je povinen vám vrátit pouze částku odpovídající nejnižší ceně zboží. Pokud tedy před Vánoci ceny natáhl, můžete dostat zpět méně. Navíc potřebujete doklad o uskutečněném obchodu. Obdarovaný se tedy musí domluvit s dárcem. A to co nejrychleji. Dokonce je dost dobře možné, že čtrnácti denní lhůta uplynula již před Vánoci. Ale je také dosti pravděpodobné, že prodejce nabízí podmínky mnohem štědřejší, než stanoví litera zákona.
2. V případě kamenných prodejen je to individuální
U zboží z kamenných prodejen požádejte dárce o účtenku, poté prodejnu kontaktujte a zjistěte si možnosti. Může se stát, že vám vrátí i peníze, většinou vám ale umožní výměnu zboží za jiné a často i s dalšími podmínkami. Například nesmí být porušen originální obal apod. Zákon vám v těchto případech právo vrácení peněz nezaručuje. Pokud vám tedy prodejce po telefonu něco slíbí, prodejnu neprodleně navštivte, nebo alespoň požadujte potvrzení řešení písemně (stačí e-mail).
Dobrou zprávou je, že se obchodníci (a nejen ti internetoví) ve výhodných podmínkách vracení či výměny zboží předhánějí, dokonce velice štědře nad zákonný rámec. Důvod? Chtějí si udržet zákazníky a dobrými referencemi přilákat další.
3. Všechny možnosti selhaly? Zkuste bazary
Bazary kamenné i internetové. Ty kamenné obvykle fungují tak, že si dohodnete částku, jakou chcete. A po nějaké době vás prodejce bude kontaktovat, že zboží je neprodejné a vy musíte slevit, nebo si zboží vyzvednout. Na internetu to vlastně funguje podobně, ale neprodejnost zboží si řešíte sami, nikdo vás nenutí. Další možností jsou aukční weby. A stinné stránky? Například záruka na zboží automaticky nepřechází na nového majitele. Na její převod je proto třeba myslet a sepsat postoupení práv z vadného plnění. Převedete tak svá takzvaná reklamační práva na nového majitele konkrétního předmětu.
4. Charita! Nejde vám o peníze a váš nevhodný dárek je vhodný k dalšímu darování?
Nevhodné hračky a oblečení můžete přivézt například do dětského domova. Organizací, kde vaše nechtěné dárky rády přijmou a obdarují jimi jiné, je spousta. Stačí si najít vhodnou podle typu dárku. Vedle toho však existují i takzvané charitativní obchody. Funguje to většinou tak, že vámi darovanou funkční věc prodají a peníze pak pošlou na vybraný projekt. Jako typ můžeme doporučit například obchody Cesta domů, Sue Ryder, ReStart, Moment, charitativní obchody společnosti Adra a jiné. Snadno můžete vypátrat na internetu i nějaký váš lokální charitativní obchod.
Do těchto obchodů můžete nosit veškeré funkční věci, které byste si i vy sami koupili. Rozbité a poničené věci však raději vyhoďte. A pozor, třeba v případě oblečení se může snadno stát, že budou mít zboží dočasně nadbytek. Skladovací možnosti nejsou nikdy neomezené.
Třeba do ženských azylových domů pak můžete nosit kromě oblečení a obuvi například kosmetiku a hygienické potřeby. Nevoní vám parfém? Darovaný šampón vám způsobuje alergie? Skvělý dárek pro jiné!
5. Zeptejte se okolo sebe
Zeptejte se v rodině, kolegů, přátel, známých, možná se zrovna váš nechtěný dárek bude hodit někomu jinému a udělá mu radost. Prostě udělejte cokoli, jenom, prosím, nechtěné dárky nevyhazujte! Někdo také věc položí v přízemí domu pod poštovní schránky s cedulkou, ať si ji vezme, kdo chce. Nebo vedle kontejnerů. A budete se divit, většinou takové věci zmizí, než byste řekli příslovečné ŠVEC!
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, procistotu.cz, zena-in.cz, e15.cz, stips.cz, idnes.cz, novinky.cz