S nastávající topnou sezónou přichází nutnost podniknout kroky, které zvýší bezpečnost a funkčnost plynových zařízení. Revize a kontroly plynových zařízení je povinen provádět každý provozovatel, ať už se jedná o plynová kamna, plynové kotle, karmy nebo sporáky. Prohlídka plynových zařízení by měla proběhnout jednou ročně a každé 3 roky pak jejich revize.
Kontrola je nařízena zákonem
Majitel plynového zařízení či odběratel plynu je povinen udržovat zařízení v takovém stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví, či majetku osob, a v případě zjištění závady ji bez zbytečného odkladu odstranit. Provádění revizí a kontrol, včetně všech náležitostí o zpracování patřičných protokolů řeší vyhláška č. 85/1978 Sb., ve znění pozdějších předpisů.Vyhlášky a nařízení:
- Vyhláška č. 85/1978 Sb., o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb
- Vyhláška č. 21/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená plynová zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti
Lhůty kontrol a revizí plynových zařízení dle platných vyhlášek a technických pravidel:
- Revize servisním technikem spotřebiče – 1 x za rok.
- Kontrola plynových rozvodů a zařízení – 1x za rok.
- Revize plynových rozvodů a zařízení – 1 x za 3 roky.
- Tlaková zkouška plynovodu – platnost max. 6 měsíců.
Rizika špatně seřízeného kotle
Největším rizikem špatně seřízeného plynového kotle je unikání oxidu uhelnatého, který vniká při nedokonalém spalování (a při dýchání). Lidskému organismu znemožní navázání kyslíku, protože se váže na krevní barvivo hemoglobin a tak se člověk, který se nachází v prostoru, kde je vysoká koncentrace tohoto plynu, po nějaké době udusí, aniž by před tím cokoliv cítil.Vznik oxidu uhelnatého
Oxid uhelnatý vzniká při spalování v místech s nízkou koncentrací kyslíku, která může být způsobena špatným odvětráváním. Příčinou špatného odvětrávání může být špatný tah komínu, nebo zanesení výměníku kotle. Pravidelnými každoročními kontrolami těmto rizikům předejdete.