
Domem měsíce dubna 2025 je dvoupodlažní zděný NORDIC
Nadčasový rodinný dům NORDIC představuje jeden z projektů smysluplných domů HELUZ.
Nadčasový rodinný dům NORDIC představuje jeden z projektů smysluplných domů HELUZ.
Uvažujete o novém domě a nedovedete si představit, že by to mohla být právě dřevostavba? Mnoho lidí u nás považuje dřevostavby za jakési provizorium, něco mezi skutečným rodinným domem z cihel a bytem. Není proto nic jednoduššího a přesvědčivějšího, než si bydlení v dřevostavbě vyzkoušet. Ale kde? Pod křídly architektonické a stavební firmy Avanta Systeme byla postavena vzorová dřevostavba o dvou bytových jednotkách 4+kk. Dostala jméno Na dohled, je usazená na jednom z jesenických kopců a provedena byla doslova luxusně.
Již v roce 2023 získalo nové sídlo Kloboucké lesní hlavní cenu GPA – Národní ceny za architekturu. A náhoda to nebyla. Dům byl navržen jako schránka, která je tvořena nosnou konstrukcí, přičemž jsou vnitřní prostory kdykoli jakkoli přestavitelné a mohou tak reagovat na aktuální potřeby. Vznikly tak i dostatečné rezervy pro možný budoucí nečekaný rozvoj investora stavby. Hlavně však budova ukazuje pravou podstatu ekologického stavebnictví, dřevo bylo navíc zpracována kousek od stavby a těžilo se místních lesích.
O víkendu 8. – 9. března 2025 se v Městské sportovní hale v Uherském Hradišti uskuteční 18. ročník stavební výstavy STAVBA – TEPLO – ENERGIE zaměřené na moderní technologie a úsporná řešení při rekonstrukci. Výstava má výstižný podtitul – Veletrh úspor. Akce je určena nejen pro odbornou veřejnost, ale především pro budoucí stavebníky a zájemce o využití úsporných technologií s cílem vybudovat si ekologické a levné bydlení.
Vytápění a s ním spojené náklady představují významnou položku v rozpočtu každé domácnosti. S rostoucími cenami energií a tlakem na snižování emisí se stále více lidí zamýšlí nad efektivními a ekologickými způsoby vytápění. Jedním z řešení, které si i v roce 2025 udržuje svou aktuálnost a efektivitu, je tepelné čerpadlo. Proč tomu tak je? Důvodů je hned několik – od technologického pokroku přes dotační programy až po ekonomickou výhodnost.
První ze série regionálních stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostorách Domu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín a podtitulem Veletrh úspor energií. Pro návštěvníky bude otevřeno v pátek 7. února od 9 do 18 hod., v sobotu 8. února do 17 hod.
Když majitelé nového domu pocházející z Prahy koupili pozemek s původním zahradním domkem, našli pod ním sklep, který mohl znamenat, že zde dříve stála ještě jiná stavba. Jelikož se řídili ideou udržitelnosti, začali v okolí vysazovat stromy, vybudovali jezírko a permakulturní zahradu. A nový dům, ten si rozhodně představovali pasivní a energeticky co nejvíce soběstačný. Pomohlo jim s tím architektonické studio Archcon.
Jednopodlažní dřevostavba Lenka plus je vlastně individuálním projektem rodinného domu, byť domek vycházel z typového projektu bungalovu Klára. Požadavky investorky na změny byly natolik zásadní, že vlastně vznikl dům nový. A dlužno říci, že neotřelý, praktický a prostorný, se spoustou světla v interiéru.
Velké prosklení směrem do zahrady a oproti tomu zachování soukromí směrem do ulice, kde je hlavní vchod domu. Právě orientace hlavních prosklených ploch do zahrady přináší do interiéru světlo a vytváří pocit vzdušnosti. Společný prostor obývacího pokoje, kuchyně a jídelny a 3 hlavní ložnice přitom disponují samostatnými přímými vstupy do zahrady. Co víc si přát?
Nízkoenergetický bungalov Klára byl navržen velice citlivě. Vlastně tak, aby neurazil jako samostatně stojící rodinný domek v jakékoli zástavbě. Včetně CHKO s příznými regulemi pro stavební řízení. Nabízí při dispozicích 4+kk a rozměrech 14,5 x 8,35 m užitnou plochu 100 metrů čtverečních. Jde o cenově dostupnou jednopodlažní dřevostavbu jednoduchého vzhledu a praktického vnitřního uspořádání. Vhodná je pro až čtyřčlennou rodinu.
Nemáte kde bydlet a přemýšlíte o přizpůsobení staré chalupy? Nebo rekreační chaty? Fajn, ale bez emisí. Ne hned, ale jednou, až za mnoho let. Mnoho? Pokud si vzpomeneme, kdy bylo oznámeno které opatření pro dobro planety, jež nás bude stát spoustu peněz, a jak se začaly rok za rokem přitahovat šrouby, dojde nám, že je to vlastně už za chvíli.
V letošním ročníku soutěže STAVBA ROKU veřejnost opět ukázala, že považuje za účelné a prospěšné úplně jiné stavby než odborné poroty architektonických a stavebních soutěží. Ze 142 tisíc hlasujících jich dalo svůj hlas multifunkční sportovní hale ve Slaném rovnou 39424. Sportovní hala vlastně porazila v očích veřejnosti všechny ostatní nominované stavby doslova na hlavu, tedy s výjimkou stavby nové knihovny v pražských Petřinách (34545 hlasů). A že konkurence byla pořádná.
V dnešní době, kdy ceny energií znamenají vysoké náklady, se hledání úspor stává pro průmyslové podniky klíčovou prioritou. Efektivní hospodaření s energiemi nejen snižuje provozní náklady, ale také přispívá k ochraně životního prostředí. Jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak dosáhnout optimalizace spotřeby a snížit náklady na energie, je bezesporu energetický audit.
Do systémového řešení vzduchotěsnosti budov stále výrazněji promlouvá jedna z novinek posledních let – vzduchotěsný tmel AEROSANA VISCONN, který lze aplikovat nástřikem (nejen nátěrem) a tmel AEROSANA VISCONN FIBER vylepšený o skelné vlákno a schopný vyplnit a zakrýt i praskliny a spáry o šířce až 20 mm. Při aplikaci těchto tmelů pomůže stavebníkům a stavařům aplikační pistole AEROFIXX.
Typový projekt nízkoenergetického bungalovu ALENA I spojuje jednu z nejžádanějších koncepcí dispozice 4+kk ve dvojím architektonickém pojetí. Rodinný dům ALENA I má obdélníkový půdorys a ve variantě KLASIK sedlovou střechu, zatímco ve variantě TREND střechu plochou.
Klikatící se potůček, rozrostlé duby nedaleko a masiv hor opodál. Je tu krásně. Jen kdyby tu podnebí bylo k lidem trochu vlídnější. Proto se také noví majitelé pozemku s romantickým zátiším rozhodli, že stavbu svého domu tu pojmou jinak. Bioklimaticky, z korku.
Původně se klient architektonického studia 3AE zajímal o typový dům, dokonce jeden návrh získal, nakonec se však ukázalo, že bude třeba individuální návrh. Už jen požadavek na 3 bytové jednotky neodpovídal logické navrhování typových projektů. O lokalitě a citlivému přístupu k místní výstavbě nemluvě.
Jako projektant má dlouholetou zkušenost s navrhováním rodinných a bytových domů, ale také občanských staveb, ve všech stupních projektové dokumentace. Stanislav Bernacík při své práci často pracuje s jednovrstvým zdivem HELUZ, i když přiznává, že k tomuto konstrukčnímu principu cítil zpočátku nedůvěru. Co změnilo jeho postoj a jaké výhody mu HELUZ při projektování přináší?
Dům s francouzskými okny v dekoru dřeva citlivě reflektuje své okolí, přitom využívá moderní technologie. Co však víc, právě velká prosklená okna nabízí výhledy do krásné zahrady i okolí domu, zároveň propouští dostatek světla do interiéru a skvěle pracují i s teplem. Navíc jsou tato okna velice bezpečná i pro malé děti, bezpečnost přitom lze ještě zvýšit vrstvením fólií nebo kalením. Pak okna odolají i zlodějům.
Létá to na nás z Bruselu stále a stále. Regulace, opatření, cíle, regulace. Chodíme v kruhu, mumlaje stále stejné mantry. Krvavé koleno, tuto dětskou hru hrávaly velmi malé děti na Moravě a ve Slezsku, říkalo se jí také Krvavý dědek. Je to vlastně velmi jednoduché, děti chodí v kruhu a stále opakují: „První hodina odbila, lampa ještě svítila, druhá hodina odbila...“. Třetí, čtvrtá, pátá… Pak Krvavé koleno (ten, který je právě krvavým kolenem) vykřikne „Lampa zhasla“ a vrhne se na ostatní (ideálně v tu chvíli skutečně zhasne světlo, hra má smysl právě večer a v noci). Koho prvního chytí, ten se stává Krvavým kolenem. A hra se opakuje.