Původně se klient architektonického studia 3AE zajímal o typový dům, dokonce jeden návrh získal, nakonec se však ukázalo, že bude třeba individuální návrh. Už jen požadavek na 3 bytové jednotky neodpovídal logické navrhování typových projektů. O lokalitě a citlivému přístupu k místní výstavbě nemluvě.
Skutečný dům ohně a dřeva
Dům ohně a dřeva má fasádu z opalovaných prken a právě díky tomu si vysloužil své jméno, dřevo nejprve prošlo ohněm, než se dostalo na stěny. Ovšem v interiéru domu dřevo našlo také bohaté využití, ať už v podobě dřevěných dveří a zárubní, tak i obkladů stěn, nábytku a schodiště. Dřevo je prostě v případě tohoto domu dominantní. Ostatně jde o dřevostavbu konstruovanou systémem Novatop, který si ve studiu 3AE velice oblíbili.
3 bytové jednotky uprostřed jakési chaty
Dům ohně a dřeva nabízí 3 bytové jednotky, jednu hlavní a 2 garsonky. Zároveň citlivě nahrazuje původní stavbu chaty, která měla shodné tvarosloví a barvu fasády. Ne náhodou tedy dům ohně a dřeva vypadá na první pohled jako chata, byl to úmysl. Architektonický styl podtrhují přesahy sedlové střechy, štítový přesah pak dokonce vytváří dostatečně velkou krytou terasu.
Dům byl postaven na podlouhlé parcele na okraji Říčan u Prahy. Parcela má výměru 875 m2 a je z jedné strany ohraničena protihlukovou stěnou, která přiléhá k železničnímu koridoru. Z východní strany parcela sousedí s příjezdovou komunikací. Zbylé strany jsou definovány stávajícími pozemky s typickými rekreačními chatami. Nový rodinný dům prostě musel respektovat místní styl výstavby. Tvar střechy a její přesahy proto vychází z typických tvarů okolních chat a zároveň poskytují stínění jižní fasády a chrání terasu před deštěm.
Nejprve bylo třeba zbourat původní chatu stojící na pozemku
Při zachování odstupových vzdáleností od železnice i sousedů bylo třeba navrhnout rodinný dům o třech bytových jednotkách a celkové čisté podlahové ploše okolo 150 m2. Omezený rozpočet na výstavbu počítal s pasivní technologií, CLT panely a demolicí stávající chaty na pozemku, která již ničím nevyhovovala.
Dispoziční řešení
Funkční dispoziční řešení dělí budovu na severní obslužnou a jižní pobytovou část. 2 samostatné garsonky najdeme v přízemí a dokonce mají samostatné vstupy. Dále zde najdeme vstupní a technickou část hlavního bytu spolu s větším obývacím pokojem a kuchyní s přístupem na terasu. V podkroví najdeme ložnici, pracovnu a koupelnu hlavního bytu.
U hlavní ložnice vzniká vykonzolovaná lodžie, která je přistíněna latěmi. Materiály jsou nenápadné a přírodní – v exteriéru opálené dřevo, v interiéru pohledové CLT panely, nábytek koresponduje s tmavou fasádou. Prostě dokonalé a citlivé sladění hlavní výplně stavby – dřeva.
Dům ohně a dřeva
- Autor návrhu: Ing. arch. Martin Hajný
- Ateliér: 3AE
- Realizace: 2023
- Stavbyvedoucí: Michal Štěpánek
- Foto: Radek Úlehla
- Konstrukční systém: panelový
- Zastavěná plocha: 98 m2
- Užitná plocha: 167 m2
- Počet bytových jednotek: 3
Zdroj: 3AE