V pátek 28. října proběhne v Račiněvsi na Roudnicku výsadba Aleje svobody věnované odkazu sira Nicholase Wintona. K výsadbě se přidá i Nicolas Winton mladší s rodinou a vnuci sira Wintona, včetně několika „Wintonových dětí“. Společně s nimi mohou jeden z 91 stromů a 65 keřů zasadit také dobrovolníci z tuzemska i zahraničí.
Pro sázející vypraví České dráhy speciální vagony. Před odjezdem mimořádného spoje proběhne tisková konference na 1. nástupišti pražského hlavního nádraží. Lidé se mohou k akci registrovat na www.sazimebudoucnost.cz/Wintonova-alej. Výsadba probíhá pod záštitou premiéra Fialy.
Cílem akce organizované Nadací Partnerství, obcí Račiněves a pražským Rotary klubem je připomenout si a společně uctít památku sira Nicholase Wintona a 669 dětí, které se mu v roce 1939 podařilo zachránit před transportem do koncentračních táborů.
„Každý rok hledáme nové místo a symboliku pro putovní Alej svobody. Letošní téma patří všem, kteří museli opustit jejich domovy: naútěku je již přes 100 milionů lidí. Dvakrát více než před osmi lety a nejvíce od druhé světové války. Lidi vyhání z domovů nejen konflikty, jako ten na Ukrajině, ale stále častěji také tvrdé dopady změny klimatu,“ upozorňuje strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Právě tématu uprchlictví se bude věnovat také doprovodný program výsadby, kdy se ve čtvrtek 27. října od 15.00 hodin sejdou k debatě v Ústřední knihovně v Praze Nicolas Winton, sociolog Fedor Gál, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek a lord Dubs, který byl jedním z 669 zachráněných dětí.
S transporty československých dětí do bezpečí je nepochybně úzce spjato téma železnice, proto se jedním z partnerů výsadby staly České dráhy. Ty pro sázející poskytnou hned tři vagony na pravidelném spoji z Prahy do Roudnice v 8:46 a zpět. Symbolicky vedle pamětní Wintonovy sochy na hlavním nádraží pak od 8.00 proběhne tisková konference za účasti Nicolase Wintona, předběžnou účast slíbila také Zuzana Marešová nebo Jiří Pavel Kafka, oba dosud žijící „Wintonovy děti“. Zástupci médií jsou zváni na následný presstrip.
„České dráhy si připomínají odkaz Nicolase Wintona a záchranu stovek židovských dětí před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech pravidelně. Lze zmínit například Winton Train, který jsme vypravili v roce 2009 z Prahy do Londýna jako vzpomínku na tuto událost. Na humanitární aktivity československé a české železnice aktivně navazujeme i v současnosti, když jsme v letošním roce evakuovali několik tisíc žen a dětí speciálními vlaky z napadené Ukrajiny do bezpečí v Česku," komentuje Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
Wintonova alej vyroste podél obnovené polní cesty, kde obec plánuje vybudovat zónu pro odpočinek v přírodě. Na výsadbě nebude chybět vystoupení sboru dětí z Lauderových škol. Patronem Aleje je světoznámý česko-americký výtvarník a spisovatel Petr Sís, který loni vydal o zachránci stovek českých dětí knihu s názvem Nicky a Věra. Akce probíhá pod záštitou premiéra Petra Fialy v rámci oslav Dne vzniku Československa.