Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) končí ve své současné podobě k 30. červnu 2023. Od září má přinést významné změny, během léta bude příjem žádostí o dotaci pozastaven. Všem žadatelům, kteří mají rozpracované své projekty podle stávajících podmínek dotačního programu je doporučeno podat své žádosti právě do konce června letošního roku. Například zájemci o fotovoltaiku a jiná úsporná opatření však nemusí panikařit a nechávat se manipulovat firmami, program bude především rozšířen a bude zjednodušena administrativa.
Nová zelená úsporám (NZÚ) je vlastně nejdéle běžícím dotačním programem Ministerstva životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí České republiky. Již 1. června letošního roku zveřejnil Státní fond životního prostředí České republiky s předstihem informace o změnách a podmínkách dotací, které budou platit od září 2023.
První programové období tohoto dotačního programu, který se tenkrát jmenoval Zelená úsporám, začalo v roce 2014. Od začátku šlo prioritně o snahu podpořit snížení energetické náročnosti českých domácností a domů. Tehdy vyčleněných 19 miliard korun bylo vyčerpáno o dva roky dříve, než se předpokládalo. Bylo proto nutné navýšení a změny v programu. Původní podmínky byly navíc často kritizovány. A po změnách nabral dotační program již pod názvem Nová zelená úsporám slušné tempo, nedávno dokonce přibyly dotace s podtitulem Light. Vždyť jen za poslední rok a půl si o dotaci na úspornější bydlení požádalo cca 110 000 českých domácností, což je mnohem více žádostí než za předchozích 7 let.
Největší zájem přitom byl o dotaci na instalace fotovoltaických elektráren a výměny starých kotlů za tepelná čerpadla. U fotovoltaiky byl dokonce zaznamenán trojnásobný meziroční nárůst.
Technologicko-provozní přestávka, finanční prostředky z výnosů emisních povolenek
Prvního července letošního roku proto začne takzvaná technologicko-provozní přestávka, která je nezbytná pro implementaci nových postupů. Od 1. září 2023 pak čeká na žadatele o dotaci nový objem finančních prostředků, tentokrát z programu HOUSEnerg Modernizačního fondu ve výši 55 miliard korun. Zdrojem pro Modernizační fond jsou peníze z výnosů emisních povolenek. Nejde tedy ani o peníze daňových poplatníků, ani o peníze ze státního rozpočtu. Takto alokovaných 55 miliard korun zajistí dlouhodobé pokračování podpory úsporných opatření pro domácnosti. Navíc umožní rozšířit nabídku dotací pro různé skupiny příjemců a navýšit dotační prostředky pro vybraná opatření.
Podobné podmínky, ale lépe, snáze a trochu jinak
Ve skutečnosti Nová zelená úsporám poběží po krátké prázdninové přestávce za téměř stejných podmínek jako v dobíhající etapě. Hlavní změny budou ve zpřístupnění dotací pro další skupiny žadatelů (především v oblasti bytových domů) a zjednodušení administrace žádostí. Díky změně financování bude možné podpořit více domácností než dosud. Obecně má být podpora úsporných opatření výhodnější. Podstatně se také zvýší podpora pro optimální zateplení domu.
Výměna starého plynového kotle za tepelné čerpadlo
Jednou z avizovaných novinek je například možnost vyměnit starý plynový kotel za tepelné čerpadlo. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí České republiky tak reagují na zvyšující se počet dotazů českých domácností právě na toto opatření. A požádat o dotaci bude možné nejen na výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla, ale i dalších topidel starších 20 let.
Tepelná čerpadla se zemními vrty již podporována nebudou, na plošný kolektor však žadatelé získají více peněz
Jinak ale bude výměna zdrojů tepla v novém období pokračovat za podobných podmínek jako dosud. Novinkou však bude o 40 000 korun vyšší podpora na tepelná čerpadla typu země-voda s plošným kolektorem. Naopak tepelná čerpadla se zemními vrty již podporována nebudou.
Přibudou dotace pro bytové domy
Přibudou dotace pro bytové domy, kde žijí senioři, rodiny pobírající příspěvek na bydlení nebo lidé se třetím stupněm invalidity. Program podpoří i nízkopříjmové vlastníky bytových jednotek a družstevních podílů, aby kvůli obavám z navyšování pravidelných příspěvků do fondu oprav nebrzdili nákladné renovace těchto domů. Žadatelé z hospodářsky a sociálně ohrožených území pak budou zvýhodněni dotací vyšší o 10 %. Podpora je připravena i pro bytové domy ve vlastnictví obcí.
Dotace pro bytové domy přitom budou cíleny podle typu vlastníka bytového domu. Základní portfolio dotací pro všechny bytové domy zůstává zachováno a je doplněno o možnost výměny starých plynových kotlů. SVJ a bytová družstva získají navíc nejen možnost čerpat dotaci zálohově, ale i bonusové plnění za každou nízkopříjmovou domácnost. Obce budou moci využít dotace ve výši až 70 % vynaložených nákladů, stejně jako další vlastníci bytových domů z veřejného sektoru (kraje, nadace, příspěvkové organizace a řada dalších subjektů).
Podpora pro vlastníky starších rodinných domů
Co se týká podpory pro vlastníky rodinných domů, podpora výměny zdrojů energie se rozšíří o možnost výměny starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo. Výrazně se také navýší dotace na zateplení. Pokud žadatel zateplí svůj dům optimálně, nově získá až 950 tisíc korun (dosud je maximální výše dotace 650 tisíc korun).
Oprav dům po babičce
Navíc budou nově formulovány podmínky dotací pro mladé rodiny, které byly avizovány jako program „Oprav dům po babičce“. Tato dotace cílená na mladé žadatele bude představena na konci června.
U fotovoltaiky se nic nemění, nepanikařte!
V nezměněné výši zůstane podpora fotovoltaiky. Zájemci o fotovoltaiku proto nemusí mít obavy, že by se právě pro ně mělo něco změnit, naopak budou mít zjednodušenu administraci žádosti o dotaci. Fotovoltaika bude od září podporována ve stejné výši a za stejných podmínek. Státní fond životního prostředí proto zájemce o tuto dotaci varuje, ať si dají pozor na nekalé praktiky některých firem, které nutí domácnosti k rychlému podpisu smlouvy pod pohrůžkou, že od září již nebudou dotační podmínky tak výhodné.
Podpořena budou nadále opatření realizovaná po 1. lednu 2021
Naopak fond doporučuje využít letní dotační přestávku k přípravě kvalitního projektu a výběru spolehlivého a prověřeného dodavatele. Do investic vedoucích k úsporám je samozřejmě možné se pustit předem, tedy i před podáním žádosti, podpořena budou nadále opatření realizovaná po 1. lednu 2021.
Zůstává i kombinace opatření
Zůstane též možnost kombinovat podporu na více různých opatření v rámci jedné žádosti. Nemění se ani motivační bonus ve výši 10 tisíc korun za každou kombinaci.
Program bude i nadále bonifikovat projekty na území znevýhodněných krajů (Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého) a nově zvýhodní i projekty mimo tyto znevýhodněné kraje, pokud budou realizovány na území obce s rozšířenou působností z regionů podporovaných státem.
Na okraj...
Důraz je kladen na rekonstrukci českého bytového fondu, který patří mezi nejzastaralejší v EU. Cílem je navýšit tempo renovací až na 3 % ročně. Obnova bytového fondu by tak mohla proběhnout za cca 30 let. Obyvatelé zastaralých domů získají jako bonus nejen snížené účty za energie, ale i lepší obytný komfort. V ČR by díky tomu navíc mohly vzniknou odhadem tisíce nových pracovních míst.
Nové podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám zvýhodní stavebníky, kteří se odhodlají renovovat dům radikálně! Tedy pokud použijí silnější tepelnou izolaci, vymění okna za nová s izolačními trojskly a instalují efektivní technologie. Chytré a kvalitní renovace sníží spotřebu energií o 60-85 %. O komfortnějším bydlení nemluvě.
Zvýhodněny budou také nízkopříjmové domácnosti v bytových domech. Navrhovaný bonus může odblokovat konkrétní projekty na úrovni společenství vlastníků a zároveň přispět k řešení problému energetické chudoby.
Podmínky nové etapy programu Nová zelená úsporám jsou zveřejněny na webu programu v sekci Dokumenty.
Zdroj: novazelenausporam.cz