Půdní vestavby, mezonety a nejrůznější podkrovní byty už dávno nejsou výsadou uměleckých ateliérů nebo zbohatlíků. Rekonstrukce domů otevřela prostory pod střechou všem lidem, a učinila z nich vyhledávané místo k bydlení. Ovšem to pravé kouzlo dodala mansardám a vestavěným světničkám až střešní okna.
Když si v roce 1941 dánský inženýr Villum Kann Rasmussen nechal patentovat svůj první model 'skleněné náhrady horizontální okenní plochy', jistě netušil, že tím o sedmdesát let později způsobí revoluci v bydlení. A zároveň také nemalé starosti lidem, kteří se budou pracně rozhodovat, které střešní okno je to pravé.
Středoevropskému a tím pádem i českému trhu v současnosti dominují asi čtyři hlavní dodavatelé, a i když jejich katalogy přetékají rozmanitým sortimentem, cenami se navzájem příliš neliší. Základní plastové bílé okno získáte v průměru za 4500 Kč/m2, dřevěné od 5000 výše. A kdo chce kvalitu, musí ji i zaplatit. Než tedy zvážíte své požadavky, pojďme se nejprve podívat na to, co plastová či dřevěná okna z uživatelského pohledu nabízejí.
Plast nebo dřevo, to je to, oč tu běží
Úplně první rozhodnutí, které na vás čeká, je zásadní volba mezi střešním oknem plastovým a dřevěným. Estetické hledisko nás přitom táhne k osvědčeným dřevěným oknům, zatímco výběr funkčních prvků nahrává plastovým. Pokud jde o zhodnocení nákladů, mohou se základní dřevná okna zdát o přibližně 25% dražší než základní plastová, ale už záhy poznáte, že s každou další vychytávkou se cena plastových šplhá až do nebeských výšin.Středoevropskému a tím pádem i českému trhu v současnosti dominují asi čtyři hlavní dodavatelé, a i když jejich katalogy přetékají rozmanitým sortimentem, cenami se navzájem příliš neliší. Základní plastové bílé okno získáte v průměru za 4500 Kč/m2, dřevěné od 5000 výše. A kdo chce kvalitu, musí ji i zaplatit. Než tedy zvážíte své požadavky, pojďme se nejprve podívat na to, co plastová či dřevěná okna z uživatelského pohledu nabízejí.
Dřevo – přírodní materiál s tradicí
Z funkčního pohledu můžeme střešní okna rozdělit na ta, která se otevírají podle středové osy (kyvná) a ta, které otevíráme podél jejich horní osy (výklopně-kyvná, s panty nahoře). Hodí se prakticky pro všechny střechy se sklonem od 15 do 90 stupňů. Dřevěná i plastová disponují mnoha typy zasklení (jednovrstvá, s výplní, komorová, troj až pětivrstvá), a jsou tedy vhodná do jakéhokoli klimatu - od chladu severských zemí až po tropy.Pro dřevo hovoří kvalita osvědčeného přírodního materiálu, který je odolný, vzdušný a má vysokou estetickou hodnotu, dále vyniká svými tepelně-izolačními vlastnostmi (a to jak v oblasti vlastního rámu, tak i okenních křídel), a pochopitelně nízká tepelná roztažnost, ať už v zimě či v létě. Dřevo je prostě šampion, pokud jde o obytné místnosti, ale na druhé straně zápolí s vlhkostí o poznání hůře než okna plastová.
Plastové rámy - váš šampion do koupelen
Po plastových okenních rámech se vyplatí sáhnout tam, kde klademe vyšší důraz na čistotu provozu, a kde se potýkáme s nárazovými teplotními výkyvy a hrozí riziko tvorby plísní. Typicky jsou tedy lepší volbou do koupelen, nebo malých podkrovních kuchyní. Plast můžeme doporučit tam, kde budou rozhodující nižší cena, praktická bezúdržbovost a trvanlivost.Pokud jde o životnost obou rivalů, v dnešní době se už kvalita jednotlivých výrobků setřela do té míry, že prakticky všichni výrobci garantují nejméně desetiletou záruku, a prakticky lze říct, že jedna střešní okna vám vystačí na celý život. Jen pro domácí kutily nemáme dobré zprávy.
Instalace oken je věcí profesionálů
Aby dřevěná i plastová okna skutečně bezchybně fungovala, dobře izolovala a netvořila tepelné mosty, musí s jejich instalací pomoci profesionál. Ve hře je i výše zmíněná záruka, kterou vám bude garantovat jen odborné provedení.Izolace a správné zasazení okna do střechy je základ dobře odvedené práce, která vám díky profesionálnímu provedení nakonec ušetří čas i peníze. Na okno v rámu jsou postupně napojeny všechny vrstvy střešního pláště, a také pojistná hydroizolační fólie a těsnící límec.
Pokud nahlédneme do norem Tepelné ochrany budov, vyčteme, že při teplotě vnitřního prostoru 21 °C (a relativní vlhkosti vzduchu 50%) a teplotě venkovního prostředí -15 °C by měl mít vnitřní povrch okna teplotu vyšší než 9,69 °C. Jak si tento výsledek ověříte v praxi? V zimě by vám sníh měl zůstat 'v čepici' na střešním okně. Pokud natává, je to dokladem nefunkčního zaizolování.
Dřeva se bát netřeba!
Neláká vás představa, že mezi krušnou zimou a závějemi sněhu na střeše má být jen obyčejný kus dřeva? Obáváte se zbytečně. Dřevěná okna vyrábí podobně jako klasická wood-window eurookna, z několika speciálně upravených a dobře proschlých lamel, aby nedocházelo ke kroucení.Tradičním materiálem pro výrobu dřevěných oken je světlý smrk, modřín či borovice, nároční mohou vybírat i z exotických dřev nebo těžkého dubu. Povrch je důkladně ošetřen bezbarvými vodě-odolnými laky na bázi akrylu nebo polyuretan-akrylu. Dnes už jsou běžné i mechanické povrchové úpravy, například překrytí exponované vnější strany plastovou či hliníkovou vrstvou.
Když je slunce příliš
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař, nebo se aspoň zabydlí plíseň. Jenže půdní byty se střešními okny řeší spíše opačný problém. Podkrovní místnosti, exponované vůči slunečnímu záření, mají tendence se v letních měsících neúměrně přehřívat, a narušovat tepelnou pohodu uvnitř.Jak přežít bez klimatizace?
Do začátku určitě stačí jednoduchý systém zastínění, který zároveň nebude zabraňovat přirozené cirkulaci vzduchu ventilačními klapkami (mikro-klimatizace). Další zárukou pohodlí proti všem druhům povětrnostních vlivů, ať už úpalnému slunci nebo intenzivnímu větru, jsou nejrůznější předokenní rolety, žaluzie či markýzy.Venkovní žaluzie jednak řeší problém s přehříváním, a zároveň chrání okno vůči bouřkám s nepříjemnými kroupami. Vnitřní stínění naopak pohotově zajistí vnitřní žaluzie, nebo speciální protisluneční fólie. V letních měsících pak oceníte i zabudované sítě proti komárům.
Zdroj: www.renovace.infotip.cz, www.velux.cz