Skalničky a trvalky tvoří velkou skupinu rostlin, ze které si podle přání vybere opravdu každý. V nabídce najdeme rostliny vhodné do stínu i na přímé slunce, zajímavé odrůdy drobných dřevin a rostlin vhodných k vytvoření skalky, různé šlechtěné druhy náročné i nenáročné na péči, rostliny ozdobné listem i květem. Pokud máme jako součást skalky vodní plochu, připojují se také vodní rostliny. Vybíráme nejen podle svého vkusu, ale také podle dispozic osazované plochy.
Jako trvalky se označují rostliny, které během svého života několikrát rozkvétají a plodí semena. Zimní období přečkají jen svou podzemní částí (kořeny, cibulky, oddenky) a na jaře opět vykvétají. Skalničky jsou rostliny vhodné pro použití na skalku. Mezi ně patří také mnoho trvalek, ale původně jde o rostliny, které rostou volně v horském prostředí.
Trvalek existuje opravdu mnoho druhů, pro inspiraci uvádíme některé z dnes nejoblíbenějších:
Do stínu se hodí Astilbe, Aconitum, Ajuga, Anemone, Campanula garganica, Campanula, Poscharskyana, Corydalis lutea, Hosty, Ophiopogon planiscapus Niger, Dicentra a jiné …
Na slunná místa se vysazují Aquileqia alpina, Aster alpinus, Armeria maritima, Aubrieta, Dianthus, Gailardia, Germanium, Liatris, Ohlod, Saponaria, Sempervivum, Thymus a další …
Trvalky
Pokud se rozhodneme vytvořit na zahradě trvalkový záhon, začneme se zrytím půdy do hloubky 20 až 30 cm. Původní půdu smícháme s dobrou zahradní zeminou, nebo použijeme vyzrálý kompost či zakoupený substrát. Plochu upravíme hráběmi a můžeme začít s výsadbou. Nesmíme zapomenout, že až se rostliny rozrostou, budou potřebovat více prostoru. Proto zachováváme dostatečné vzdálenosti mezi jednotlivými trvalkami. Kořenové baly, které jsme předem ponořili do vody, vkládáme do připravené jamky v záhoně. Optimální je na dno jamky nasypat vhodné hnojivo. Kolem rostlin přidáme půdu a důkladně ji rukou udusáme.Trvalek existuje opravdu mnoho druhů, pro inspiraci uvádíme některé z dnes nejoblíbenějších:
Do stínu se hodí Astilbe, Aconitum, Ajuga, Anemone, Campanula garganica, Campanula, Poscharskyana, Corydalis lutea, Hosty, Ophiopogon planiscapus Niger, Dicentra a jiné …
Na slunná místa se vysazují Aquileqia alpina, Aster alpinus, Armeria maritima, Aubrieta, Dianthus, Gailardia, Germanium, Liatris, Ohlod, Saponaria, Sempervivum, Thymus a další …
Půvabné skalky
Na skalky se doporučuje vysazovat rostliny, které vyžadují podobné podmínky. Vybíráme vždy podle dispozic skalky – rostliny světlomilné nebo stínomilné. Podle vybraných rostlin přizpůsobujeme volbu zahradního substrátu. Podaří-li se nám rostliny vhodně nakombinovat, bude nám odměnou kvetoucí skalka od jara až do podzimního období.Pokud si na zahradě přejeme skalku, musíme nejprve zvážit výběr rostlin. Kromě dispozic místa, kde skalka bude, vybíráme také podle toho, jak náročnou péči budou rostliny vyžadovat, respektive – kolik péče jim chceme věnovat.
Základem skalky jsou vybrané kameny a jejich správné umístění. Z estetických důvodů se doporučuje volit jeden druh horniny. Plánujeme-li větší skalku, nesmíme zapomenout na přístupové cestičky nebo alespoň nášlapové kameny, které nám umožní dostupnost ke všem rostlinám. Mezi uloženými kameny se nechávají místa pro vybrané skalničky a trvalky.
Pokud se chystáte založit skalku, nebo ji obohatit o nové rostliny, doporučujeme začlenit také malé kultivary konifer (miniatury). Rostou pomalu, s ročním přírůstkem kolem 1-2 cm, takže se výborně hodí právě na skalky. Patří sem např. Abies koreana 'Silberperl, Pinus uncinata 'Radka, Pinus uncinata 'Bobik', Pinus mugo Suzi, ´Chamaecyparis obtusa Nana Gracilit, Tsuga can. 'Cole, Picea abies´ Formánek´, Cryptomeria japonica´ Wilmoriniana a jiné …
Zdroj: www.hruska-skolky.cz