Poslední roky eskalovaly především na internetu informace, že EU omezí a případně i zakáže spalování palivového dřeva. Fake. Do toho razantně vkročila energetická krize a lidé začali rychle nakupovat krbová kamna, třeba i ta levná z hypermarketů, a začali oprašovat vytápění dřevem. Cena palivového dřeva raketově vzrostla, sotva se dřevo stačilo vyrovnat s kůrovcovou kalamitou. A nyní, kdy cena palivového dřeva klesá (resp. kolísá) a lze předpokládat, že v příštím roce by mohla klesnout ještě více, se vláda chystá zvednout DPH na palivové dřevo z aktuálních 15 na 21 procent. Jak se v tom blázinci vůbec vyznat? A nepřipadá vám palivové dřevo tak trochu jako fackovací panák? Padni, komu padni.
EU podporuje energetické využívání biomasy
Předně je třeba připomenout, že EU podporuje energetické využívání biomasy (tedy i palivového dřeva). Nárůst využívání biomasy je dokonce za posledních 20 letech markantní i v průmyslu a je to logické. Cílem bylo potlačit a nakonec zcela utlumit těžbu a spalování uhlí. Nelze tedy ani očekávat, že by mohlo dojít k zákazu spalování palivového dřeva.
Brojí bojovníci proti spalování biomasy, ekologická subkultura
Pro vysvětlení, jsou totiž v Evropě a jinde na světě takzvaní bojovníci proti spalování biomasy a tedy i dřeva. A ti by si takový zákaz přáli. Argumentují dokonce, že dřevo sice při svém růstu absorbuje CO2 a ukládá do dřevní hmoty, ale spálením se stejné množství CO2 uvolní do vzduchu. Již jen z logiky věci to ale nemůže být pravda, jelikož se nespalují kořeny a dokonce i větve často zůstávají na místě těžby tlít, pokud nejsou štěpkovány. Jednoduše řečeno, pokud spálíme strom, spálíme nejvýše cca 70 % jeho dřevní hmoty. Nesmyslných argumentů je však dlouhá řada. Palivové dřevo totiž tvoří z celkového objemu těžby dřeva jen cca 15 % a vlastně jde o zbytkový produkt, odpad nehodící se k dalšímu průmyslovému zpracování. Hodně hrubým odhadem se tedy spálí cca každý desátý až dvanáctý pokácený strom.
Prachu, který je fanatiky také často argumentován, se též při spalování dřeva bát tolik nemusíme. Kotel na uhlí vyprodukuje za sezónu cca 25 kg prachových částic, běžná kamna na dřevo 10 kg, ale dřevozplyňující kotel pouhé 2 kg. Jednoduše řečeno, spalovat dřevo budeme ještě dlouho, ale tlak bude sílit na co nejdokonalejší topidla, která mají maximální účinnost spalování, a která vypouští do ovzduší co nejméně emisí. Vedle toho však bude určitě i nadále křičet hrstka aktivistů, že je třeba spalování dřeva zakázat. V případě těchto ekologických extrémů lze vlastně hovořit o jakési subkultuře.
Kolísající ceny dřeva a naděje na zlevnění
Palivové dřevo je u nás nyní stále ještě rekordně drahé, zájem o něj však poslední měsíce výrazně poklesl a projevuje se to již i v cenách. Výraznější zlevnění však odborníci očekávají až v příštím roce. To by ale mělo nastat zvýšení DPH na palivové dřevo o 6% oproti stávajícímu stavu, které se opět promítne do cen. Takže si na výraznější zlevnění zřejmě opět počkáme. K nejrazantnějšímu meziročnímu nárůstu cen palivového dřeva u nás došlo v posledních dvou letech (2021 a 2022). V letech 2000 až 2020 byla cena dřeva dle některých odborníků až nezdravě stlačená a stagnovala, což neodpovídalo růstu nákladů. Loni (2022) však cena palivového dřeva stoupla nejvýše, rekordně. Oproti letům 2020 a 2021 šlo dokonce o cca 100 % zdražení. Mohu jen doložit i z vlastní zkušenosti, oproti roku 2021 jsme zaplatili za stejné množství palivového dřeva stejného druhu opravdu 2 krát tolik.
Důvodem rekordního růstu cen palivového dřeva byla energetická krize spolu s odezněním kůrovcové kalamity. Kromě dramatického zdražení plynu a elektřiny došlo zprostředkovaně i k růstu cen tuhých paliv včetně biomasy. Lidé totiž těmito palivy nahrazovali právě plyn a elektřinu, pokud měli tu možnost. Odeznění kůrovcové kalamity (vrcholila v roce 2018) způsobilo, že kůrovcem napadené dřevo je již většinou vytěžené, což omezilo nabídku palivového dřeva na trhu a tedy tlačilo ceny vzhůru. A jelikož již letos začaly na burzách klesat ceny energií, očekává se i výraznější pokles cen palivového dřeva. Hned to ale nebude. Současné mírnější zlevnění je způsobeno především tím, že se lidé začali v panice předzásobovat i na dva až tři roky dopředu, pokud přičteme úbytek stavební produkce, začaly ceny dřeva klesat ve všech oblastech a nyní jsou nejnižší za poslední rok. Menší vliv na poklesu cen již pak hraje doznívání kůrovcové kalamity, kdy je těžba napadených stromů spíše již jen nahodilá.
Když už palivové dřevo zlevňuje, má se zvednout DPH
Klesající ceny palivového dřeva však může na konci roku negativně ovlivnit vládní konsolidační balíček. V rámci daňové reformy se totiž vláda chystá zvýšit DPH na palivové dřevo z aktuálních 15 na 21 procent. A to včetně dřevních pelet a briket. Právě za situace, kdy cena palivového dřeva klesá a v příštím roce lze očekávat její ještě výraznější pokles, se zřejmě výraznějšího zlevnění opět nedočkáme. Daňové změny by mohly začít platit již od 1.1. 2024 a samozřejmě se změna DPH na palivové dřevo promítne ve spotřebitelských cenách. Chcete utéct jednomu, dožene vás druhé, chtělo by se říct.
Přitom jediné, co nyní z palivového dřeva stále ještě zdražuje, je dřevo naštípané. To si však nikdo z lidí, kteří chtějí ušetřit, nekupuje. Se zpracováním palivového dřeva jsou totiž spojené nemalé náklady. Pokud pomineme vlastní pracnost, musíme vlastnit kvalitní řetězovou pilu a pokud možno i štípačku. Obvykle je lepší mít pily 2, jednu silnější a výkonnější, druhou slabší. Pak potřebujeme cirkulárku a další drobné pomocníky (sekery, kalač, klínky) a navíc místo, kde dřevo v suchu uskladníme. A kdo si postavil na uskladnění a sušení dřeva prostornou kolnu, dobře ví, že také nebyla zadarmo. S takovou výbavou, která se musí během let finančně vrátit, se těžko přechází na jiný způsob vytápění.
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, echo24.cz, drevostavitel.cz, feedit.cz, ČESKÉSTAVBY.cz