Pasivní dům není líný, nulový nulou a aktivní výkonným sportovcem
Pojmy pasivní, nulový a aktivní dům popisují energetickou náročnost jednotlivých druhů staveb. Některé domy totiž energii nejenže nespotřebovávají, ale dokonce generují.
Pojmy pasivní, nulový a aktivní dům popisují energetickou náročnost jednotlivých druhů staveb. Některé domy totiž energii nejenže nespotřebovávají, ale dokonce generují.
Plánujete stavbu nového nízkoenergetického a nebo pasivního domu a zvažujete, jaký stavební systém zvolit a kterého dodavatele? Představujeme společnost RD Nobles, která staví nové energeticky úsporné domy z vápenopískového zdiva SENDWIX od společnosti KM Beta.
Město Freiburg, ležící téměř u francouzských hranic s počtem něco přes 200 tisíc obyvatel, je unikátní svou zelenou politikou, kterou se již od roku 1998 snaží naplňovat a rozvíjet. Dalo by se říci, že přezdívka „ Laboratoř německé zelené architektury“ je zde opravdu na místě. To, z čeho si můžeme brát příklad, nejsou pouze technologická a strategická řešení, ale celkový přístup k životu.
Už v prvním článku jsem vám prozradila, že jsme se rozhodli stavět pasivní dům z vápenopískového zdiva. Takto to zní jednoduše, ale asi vám je jasné, že tomu předcházelo několik zásadních rozhodnutí. Zajímá vás, proč jsme se rozhodli pro pasiv? Proč padl vývěr zrovna na VPC? A jak se vůbec řeší taková stavba? To vše se dnes dozvíte.
Jak změnila legislativa výstavbu rodinných domů od 1.1. 2020 a z jakých dotací můžeme čerpat prostředky na výstavbu nového domu? Jaký zájem je o dotace a v jakém energetickém standardu již musíme stavět?
Na začátku obvykle bývá přání postavit si dům, teprve pak se pro jeho realizaci hledá vhodný pozemek. U jedné jihočeské rodiny zafungoval myšlenkový proces opačně. Když se v obci začala prodávat parcela na kopci s neopakovatelnými výhledy, rozhodli se, že si na ní postaví dům. Ač už jeden měli o pár desítek metrů dál. Vysněnými výhledy se dnes kochají díky „zelenému“ cihlovému domu s rozsáhlým prosklenými plochami. Do oblouku prohnutá křivka celé jižní strany je vtahuje do okolní krajiny a skýtá jim výhledy na tři světové strany.
Soběstačnost a nezávislost, svoboda a volnost. Významově provázané pojmy, které v posledních letech udávají kurz moderní architektury. Projekt Českého soběstačného domu je modelovým objektem výzkumu, praktickou ukázkou toho, co se s chytrými technologiemi a principy udržitelnosti dá v našich podmínkách vytvořit.
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká zvýšení akumulace tepla v půdním bytě a druhý možnosti získání dotace na nový pasivní dům.
Jak se montují předsazená okna Slavona a HS portály do pasivního domu? Inspirujte se prezentační video dokumentací.
U příležitosti zahájení veletrhu FOR PASIV byly slavnostně vyhlášeny vítězné stavby pátého ročníku soutěžní přehlídky ÚSPORNÝ DŮM 2019. Do přehlídky bylo přihlášeno 52 staveb, z toho odborná porota vybrala 20 novostaveb a 7 rekonstrukcí, které bojovaly o absolutní vítězství v hlasování veřejnosti.
Soutěžní přehlídka ÚSPORNÝ DŮM zahájila již dne 16. 12. 2019 hlasování veřejnosti. Každý může dát svůj hlas nejzajímavější úsporné novostavbě nebo rekonstrukci na www.soutez-uspornydum.cz, a to až do 31. 1. 2020 do 12 hodin.
Současné úsporné stavby zohledňují nejen ekonomickou, ale i estetickou stránku a samozřejmě uživatelský komfort a zdravé prostředí. Právě inspirativní příklady z praxe přinášejí nové příležitosti, jak činit člověka spokojenějším prostřednictvím návrhu formy, funkce a materiality.
Společnost HELUZ nově nabízí provedení Blower door testu individuálním stavebníkům stavějícím z cihelného systému HELUZ kdekoli po republice a zdarma.
Dny otevřených dveří v pasivních domech letos překvapí… o víkendu 8. – 10. listopadu se otevře okolo 60 rodinných domů po celé republice a poprvé proběhnou komentované exkurze ve veřejných pasivních stavbách, kam jen tak laická veřejnost nevstoupí.
Procestovat můžete 8 - 10. listopadu celou republiku a při této cestě můžete navštívit mnoho již postavených pasivních domů. Jedinečná příležitost pro hledání inspirace a získání zkušeností!
Soutěžní přehlídka ÚSPORNÝ DŮM 2019 navazuje na předchozí čtyři ročníky, které nesly název Pasivní dům. V loňském ročníku přehlídky byla poprvé začleněna kategorie Rekonstrukce, která úspěšně oslovila širší spektrum veřejnosti.
Zdarma je od pátku 7. do neděle 9. června otevřeno více než 50 pasivních domů po celé ČR pro zájemce o bydlení ve vysoce úsporných domech.
Ovšem nejen samotná stavba domu, jeho podoba, architektura a vybavení, ale i použité materiály a technologie stojí za představení, stejně jako firmy, které na realizaci domu spolupracovaly jako partneři.
Také kvůli klimatickým extrémům se budou od roku 2020 stavět již jen pasivní či nulové domy. A právě jejich výplně stavebních otvorů bude třeba účinně stínit.
Členská základna Centra pasivního domu (CPD) se sešla na pracovním setkání, na kterém se kromě jiného hodnotily trendy a výsledky v oblasti pasivní výstavby za uplynulý rok. Inspirujte se zajímavými rakouskými stavbami.