Častá výměna bazénové vody je "velmi drahým koníčkem," proto je zásadní údržba vody v již jednou napuštěném bazénu. Základním předpokladem kvalitní bazénové vody je písková filtrace o výkonu, který odpovídá velikosti bazénu (respektive objemu vody). Bazénová chemie je „až“ na dalším místě, respektive platí, že se oba způsoby ochrany bazénové vody doplňují. Je to obdobné jako s akváriem. Bez výkonného filtru nelze v akváriu vytvořit funkčí biotop. Na rozdíl od bazénů se však v akváriích chemii co nejvíce vyhybáme, byť je na trhu dostupná široká škála prostředků. Jak ošetřit bazénovou vodu při prvním napuštění bazénu, jak při běžném provozu a při odzimování bazénu a jak dezinfikovat bazén se špinavou vodou? Pečujte o bazénovou vodu, ušetříte na její spotřebě.
V bazénové vodě nenajdeme jen mechanické nečistoty
Běžné mechanické nečistoty odstraní z bazénové vody účinná a nezbytná filtrace, bazénové vysavače a síťky, případně můžeme bazén zakrývat preventivně plachtou. Kromě toho se však v bazénech daří různým řasám, bakteriím a virům, proto je třeba zvolit vhodnou bazénovou chemii a správně ji dávkovat. Ta mikroorganismy zničí a zabrání jejich šíření ve vodě.Základem čísté bazénové vody je tedy, jak jsme již informovali v úvodu článku, kvalitní písková filtrace. Její pískovou náplň je třeba udržovat čistou – alespoň jednou za 14 dní ji tedy propíráme, při velmi intenzivním využívání bazénu i častěji. Dalším pomocníkem s mechanickými nečistotami bude bazénový vysavač, který z bazénu odstraní větší nečistoty, především z jeho dna a stěn. Dalším pomocníkem bude síťka na dlouhé rukojeti, kterou snadno a rychle odstraníme například spadané listí. Pokud pak chceme sáhnout po bazénové chemii, uděláme to pouze po vyčištění (propláchnutí) písku v pískovém filtru.
Co s vodou v poprvé napuštěném bazénu a při odzimování bazénu
Po zimě nejprve odstraníme z bazénu všechny hrubé nečistoty (omyjeme stěny pomocí chemického přípravku) a poté dopustíme vodu. Následuje úprava jejích chemických vlastností, ale až po důkladné filtraci, která by měla trvat nejméně 24 hodin. Je třeba zkontrolovat a upravit tvrdost vody a její pH (k tomuto účelu jsou nabízeny jednoduché testery).Tvrdost vody můžeme změřit (u vody studniční, která je často levným zdrojem vody právě pro bazény), nebo zjistit od svého dodavatele – vodárenského podniku. Tvrdost vody se měří kapkovým testerem a její hodnota by neměla být vyšší jak 18 oN. Vyšší tvrdost vody se upravuje přípravkem s obsahem vápníku (Ca). Tvrdost vody kontrolujeme alespoň jednou za měsíc, informace o dávkování je na etiketě výrobku.
PH vody nám udává její zásaditost či kyselost. Zdravotně nezávadná bazénová voda by měla dosahovat pH 7,0 až 7,4. Vyšší pH způsobí ve vodě mléčný zákal způsobený vysráženým vápníkem, snižuje účinnost chlóru a způsobuje jeho zápach, dráždí pokožku a oči. Při nižším pH jak 7,0 zase korodují kovové součásti bazénu a opět jsou drážděny oči a pokožka. K úpravě pH směrem nahoru i dolů existují 2 různé typy přípravků. Hodnotu pH kontrolujeme alespoň 2 krát týdně, za velkých veder jednou denně.
Až po úpravě tvrdosti a pH vody můžeme sáhnout po chlorovém přípravku (způsob dávkování je vždy uveden na etiketě výrobku), kterým vodu dezinfikujeme. Po jeho aplikaci je třeba vodu filtrovat po dobu 24 hodin. Volný chlór zničí všechny zárodky řas, virů a baktérií a poté z vody do dvou dnů vyprchá. Čili běžný provoz bazénu může začít po dni až dvou od aplikace chlóru.
Úprava vody při běžném provozu bazénu
Potřeba úpravy vody při běžném provozu bazénu je již nastíněna v předchozích odstavcích. Hlídat musíme hodnotu pH a tvrdost vody, pravidelně proplachujeme písek filtračního zařízení a kontrolujeme stav předřadných košů, používáme bazénovou síťku a vysavač k odstraňování hrubých nečistot a vodu pravidelně ošetřujeme chemickými přípravky před mikroorganismy.Pokud splníme všechny kroky mechanické ochrany, pročistíme písek v pískovém filtru a upravíme tvrdost vody i její pH, sáhneme po desinfekci, která obsahuje chlór. Nejčastěji se používají tablety, které se vkládají do zásobníku (může být plovoucí i pevný). I množství chlóru v bazénu se měří testerem a nemělo by přesáhnout 0,3 až 0,5 mg/l. V létě se pak používá přípravek, který zpomaluje odpařování chlóru. Cílem všech úprav je zdravotně nezávadná a křišťálově čistá voda v bazénu.
Existují také speciální přípravky pro prevenci tvorby řas, které aplikujeme při teplotě venkovního vzduchu nad 20 oC (algicidní přípravek), stejně jako přípravky k odstranění zákalu vody, které shlukují nečistoty do větších celků a ty jsou pak snáze odstraněny pískovou filtrací (flokulant). Nabízená je i kombinace chlórového přípravku s algicidem a flokulantem. Při větším znečištění vody se používají šokové přípravky. Ty jsou vhodné také při zazimování a odzimování bazénu, ve kterém část vody přes zimu ponecháváme.
Čistíme stěny a dno bazénu
Mnoho hrubých nečistot se rozpustí ve vodě a poté uchytí na stěnách a dnu. Použít lze k jejich odstranění bazénový vysavač a případně i chemický přípravek, který nečistoty ze stěn dostane zpět do vody, ve které se rozpustí a poté projdou pískovým filtrem. Při běžném provozu si většinou vystačíme s bazénovým vysavačem, při zazimování a odzimování bazénu omyjeme stěny za užití chemického přípravku. Při zazimování pak vodu ošetříme chemikálií určenou k zazimování bazénové vody a bazén poté zakryjeme plachtou, abychom zabránili napadání listí a jiných nečistot do bazénu.Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com