Nekupujeme je každý den. S dnes průměrnou pětiletou zárukou na kartuši a dvouletou zárukou na vlastní těleso, a s předpokládanou životností okolo 15 -20 let, je výběr nové vodovodní baterie docela unikátní počin. Protože nám od posledního nákupu utekly trendy. Co si tedy pohlídat a na jaké otázky znát odpověď předem?
Kam to bude?
Není to dotaz taxikáře, ale první otázka, která v rámci širšího výběru určitě zazní. Vodovodní baterie, hlavice různých provedení, totiž můžete chtít osadit například na - dřez v kuchyni, na umyvadla v koupelně či na toaletách, přímo jako součásti sprch a van, potažmo vodovodní baterie bidetové. Správná odpověď zužuje výběr.
Kde to bude?
Podobně znějící dotaz, tentokrát ovšem zacílený spíše na postup montáže. Jde o to, zda vodovodní baterie bude volně stojícím elegantním solitérem, její těleso bude částečně skryto ve stěně za obkladem coby baterie podomítková, zda bude „nalepená“ na profil stěny jako nástěnná baterie, případně půjde o klasiku baterie stojánkové.
Jak se to bude ovládat?
Jak bude uživatel regulovat průtok a teplotu vody? Tady to začíná být složitější. Ze základních možností máte na výběr baterie kohoutkové (dneska jim zlí jazykové říkají retro), pákové – kde všechno řídíte pozvednutím a vytočením páčky, termostatické – kde neřídíte nic, protože si je přednastavíte předem a bezdotykové, vybavené senzorem.
Každá má své pro a proti, a výběr rozšiřují ještě jedno/dvou-kohoutkové, pákové dvou-otvorové baterie (kde páka není součástí kohoutku), případně baterie dotykové – se senzorem, ale reagující až na dotek, potažmo baterie tlačítkové. Tady hodně záleží na tom, kdo bude uživatelem, a v jaké domácnosti.
Z čeho to má být?
Otázka na materiál má dvě odpovědi. První se týká vnějšího provedení, a záleží na vkusu uživatele. Univerzální je dnes lesklý a stále čistý chrom, populární a plně funkční je i nerez. Cestou úspor až k utrácení se vydají lidé poptávající plast, draze přijde mosaz a všemožné mramorem designované kousky.
Platí ale, že to podstatné je vždy uvnitř. A jádrem vodovodní baterie je přepážka, klapky, které ovládáním regulujete. Říká se jim kartuše, a pro vás je podstatné, že ty z plastu toho mnoho nevydrží a keramické, lepší – jsou dražší. Výběr kartuše je přitom funkčně zásadnější, než jestli bude vnější provedení baterie ze zlata.
Má to něco navíc?
Prostě doplňková výbava, bonusové funkce a serepetičky. Které ale mohou razantně zvýšit užitečnost, praktičnost vodovodní baterie. Sem spadají různá vícecestná ramena, prodloužené a ohýbací hlavice, teleskopicky výsuvné prvky, vsazení hadice pro ostřik se sprškou.
Dále například integrovaná jednotka filtrace vody, integrovaná jednotka elektrického ohřevu, vícecestné baterie (teplá/studená/nečištěná šedá voda), ovladač odpadové zátky dřezu a drtiče odpadků, technologie pro úsporu vody či trvalý lesk povrchu.
K čemu je to dobré?
Pro vychytávky, design, různé typy ovládání, materiálová řešení a doplňky zpravidla platí, že někomu přijdou absolutně zbytečné a jiní uživatelé je s gustem docení.
Podomítková baterie šetří prostorem tam, kde ho není dostatek. Stojánkové baterie jsou fajn, protože jsou připojené na přívod pomocí flexi-hadiček. Takže při opravách nebo výměně nemusíte vypínat hlavní přívod vody. Bezdotyková vodovodní baterie vám pocitově nemusí do domácnosti sedět, protože vám bude připomínat zařízení veřejných toalet. Ale tam, kde k vodě neustále přicházíte se špinavýma rukama, je to vlastně perfektní věc. Ne ani tak do koupelny, jako třeba do dílny nebo garáže.
Předností pákových baterií je velmi lehké ovládání a snadná manipulace. Docení ji například důchodci, kteří kvůli artritickým kloubům v zápěstí už nemohou zápasit s pevně utaženým kohoutkem. Kohoutky jsou zase dokonalé ve své jednoduchosti. Nemá se na nic co pokazit, jsou odolné. Zdánlivá rozmařilost termostatických hlavic nahrává uživatelskému komfortu, i tomu, že se neopaříte. Je to dobré tam, kde k baterii přistupují děti.
Výsuvná sprška v baterii a teleskopická provedení ramene doceníte v kuchyni, kde ručně omýváte hodně nádobí. A protože můžete vodu dostat tam, kam potřebujete, spotřebováváte jí nakonec méně. Filtrace vody se rovněž jeví být nadbytečnou do momentu, než vám začne do umyvadla přitékat zabarvená nebo podezřele zapáchající voda, a elektrický ohřev nad kohoutkem je vlastně geniální záležitost pro chaty.
Aby to všechno ladilo
Estetická kritéria při výběru vodovodní baterie nestojí stranou. Mosazné kohoutky vedle nerezového dřezu nevypadají dobře, hranatá baterie vedle kulatého umyvadla působí rušivě a keramický bidet doprovázený plastovou baterií je podivnost. Je třeba sladit materiál, tvary, proporce, styl. Pokud je umyvadlo zakulacené, měla by být podobně oblá i baterie.
Zdržování před nákupem
Už máte z katalogu vybraného favorita? Před tím, než se pustíte do nakupování, zkontrolujte ještě pár funkčních detailů. Třeba velikost umyvadla, délku/šířku jeho vnitřního okraje. Abyste si vodu nakonec nepouštěli po dlaždičkách. Častokrát je snazší koupit celý set – umyvadlo + baterie – než se mořit s následky špatného výběru.
Zkontrolujte si rozteč vodovodních trubek – český standard byl do roku 1990 nějakých 100 milimetrů, dnes už je to 150 mm, a v tomto parametru už vyrábí všichni. Takže ať nepřijdete s novou vodovodní baterií ke starému.
A je to! (Skoro).
Zdroj: Radomír Dohnal, ČESKÉSTAVBY.cz