Kam s knihami v bytě? Častá otázka zejména v knihomolských domácnostech. Což je ovšem v Čechách velká část populace. Prohlédněte si několik hezkých a chytře řešených nástěnných knihovniček a poliček na knihy.
Knihy mají tendenci se množit. To by měl mít na paměti každý, kdo si doma zařizuje prostor pro tento bohulibý koníček. Pokud patříte mezi ty, kteří se knih neradi vzdávají, pořiďte si velkou knihovnu přes celou zeď. Pakliže máte svou vášeň pro literaturu pod kontrolou, možná vám postačí police.
Češi jsou národem čtenářů. Pravidelně to potvrzují výzkumy Akademie věd. Podle nich si každý z nás koupí či obdrží darem v průměru 2,6 knihy ročně. A průměrná domácí knihovna čítá 253 svazků. Je tedy jasné, že je musíme doma někam umístit. Klasická velká knihovna ale často do minimalisticky laděné domácnosti příliš nezapadne, takže ke slovu přicházejí různé varianty polic a nástěnných knihovniček.
Výrobci nábytku na potřebu kompaktnějších knihovniček reagují. Zákazníci mohou vybírat z nejrůznějších tvarů policových systémů. Často zde narazíme na originální tvary (viz první dvě fotografie k tomuto článku). Zde je ale potřeba uvědomit si, že pokud takovou polici zaplníme knihami, její zajímavý tvar trochu zanikne. Navíc sem vměstnáme jen omezený počet svazků.
Pokud máte knížek více, musíte se smířit s tím, že nějaká nástěnná polička vaši potřebu prostě nevytrhne. Pořiďte si velkou knihovnu a neschovávejte ji. Někteří lidé ji rádi dávají na odiv, aby před návštěvami vypadali vzdělaně. Ale i když si nepotřebujete zvyšovat sebevědomí, taková knihovna v obýváku přináší vám i návštěvě dostatek podnětů k diskuzím o literatuře. A když návštěva na knihy jinak nereaguje, aspoň víte, na čem jste.
Praktickým řešením situace, kdy nechcete mít nástěnnou knihovnu a přesto máte hodně knih, přináší dlouhé police po obvodu celého pokoje, umístěné těsně pod stropem. Uskladníte tak mnoho metrů knih bez toho, aby nějak výrazně zasahovaly do vašeho životního prostoru. Jen se v takových knihách bude špatně probírat a listovat…