Pomelu se také říká šedok, jde o stálezelený strom a stejným jménem nazýváme i jeho plody. Jeho původ je zřejmě v jihovýchodní Asii a větší citrusové plody na světě neexistují. A co víc, pomelo je údajně jedním z původních druhů citrusů. Nevzniklo tedy křížením, což je pro citrusy jinak typické. Většina známých citrusů jsou totiž hybridy a dokonce i některé dnes planě rostoucí druhy vznikly křížením. Situaci také komplikuje možnost nepohlavní tvorby semen pomocí apomixie. Mandarinka, pomelo a cedrát jsou pak uznávané jako tři původní druhy. Ty však byly hybridizovány do současných komerčně pěstovaných odrůd. Zajímavostí též je, že většina druhů v přírodě rostoucích citrusů nemá jedlé plody a je na okraji lidského zájmu. Situace rodu citrus (citroník) je navíc natolik složitá a nesystematizovaná, že ani nevíme, kolik druhů existuje.
Stálezelený strom
Pomelo (Citrus maxima nebo také grandis) je cca 2 až 15 metrů vysoký, trnitý a stálezelený strom, který je pěstován především v americké Kalifornii, Mexiku a v Číně. Dále ve Vietnamu, Thajsku, Sýrii, Izraeli a Japonsku. Z Evropských zemí pak ve Španělsku. Pomela mají chlupaté letorosty a řapíky listů nápadně křídlaté. Minimum kalorií a tuku, antioxidační schopnosti, vysoký obsah draslíku a vody, téměř žádný sodík. Hlavní atributy dužnatých, šťavnatých plodů, které se konzumují zásadně syrové a bez slupky. Ostatně jako všechny citrusy. I když existují i další možnosti využití (kůra v čínské kuchyni, vylisovaná šťáva, léky vyráběné ze semen, květů, kůry a plodů apod.).
Maximální, grandiózní
Pomela nemají latinské slovo „maxima“ či „grandis“ ve svém latinském jméně náhodou. Jejich plody mohou vážit až 5 kg (běžně 1 kg), dužninu mají bledě žlutou, zelenavou, oranžovou a nebo až červenou a slupka (kůra) zralých plodů může být nazelenalá, žlutozelená, žlutooranžová nebo sytě žlutá. Kůra se dobře loupe, je silná, na povrchu lesklá a porézní. Uvnitř je bílá a houbovitá.
Léčebné účinky pomela a obsah cenných látek
Snížení cholesterolu, zlepšení srdeční činnosti a prevence srdečních chorob, hubnutí, léčba kašle, otoků, zlepšení trávení, zrychlení metabolismu, ale také lék na kocovinu a intoxikaci (otravu) alkoholem. Detoxikují tedy organismus, ale jsou též prevencí rakoviny. To vše plody pomela dovedou. Obsah některých látek je přitom podobný grapefruitům (např. furanokumariny). Pomela dále obsahují kromě vody a vlákniny menší množství proteinů a tuků, cca 10 krát tolik sacharidů, ohromné množství draslíků (cca 260 mg na 100 g), mangan, železo, vitamin C a A a další látky. Předností pomela je, že neobsahuje prakticky žádné látky, které by nám mohly jakkoli škodit. Pozor však, více jak 2 plody denně si nedávejte, s ničím se to nemá příliš přehánět.
Přesné místo původu neznámo
Přesné místo původu pomela není známo (zřejmě Thajsko, Malajsie a Indonésie, kde dodnes roste v přírodě). Ovšem mezi místa původního výskytu je řazen třeba i ostrov Barbados v Karibském moři, Nová Guinea, Tahiti a jih USA.
Tvar plodů je kulatý až vejcovitý, ale i hruškovitý, průměr od 10 do 25 cm. Plod vážící od 0,5 do 5 kg obsahuje 8 až 11 dílků, které je třeba zbavit tenké bílé slupky. Je totiž silně hořká. Chuť dužiny je různá, záleží na původu a odrůdě. Může být nevýrazná, sladká, sladce nakyslá a nebo kysele hořká.
Zajímavé odrůdy pomela
Pomelo má více než 15 odrůd. Ty se od sebe liší tvarem plodů, chutí a barvou kůry a dužiny. V našich obchodech najdete nejspíše pomela pocházející z Číny, především tzv. Honeypomelo, které je méně šťavnaté. Mimo čínskou sezónu je pak dováženo šťavnatější pomelo vietnamské. Je však až několikanásobně dražší. Celosvětově nejznámější je pomelo s červenou dužninou, jde též o nejčastěji pěstovanou odrůdu. Kůra tohoto pomela je žlutooranžová, dobře se loupe a využívá se při kandování. Cennou látkou v kůře je pektin.
Velmi zajímavá je v Izraeli pěstovaná odrůda Goliath s plody hruškovitého tvaru, žlutozelenou barvou kůry i dužiny a příjemně sladkou chutí. Vietnamská odrůda Namroi má oranžové oválné plody se středně silnou kůrou. Plody jsou velice šťavnaté, chuť sladká s mírně kyselou a zároveň i lehce nahořklou příchutí. Typické je silné aroma. Odrůda Khao Tang Kwa má hladkou a tenkou oranžovou slupku. Plody jsou jen mírně aromatické, jsou sladké a mírně nakyslé, dužina je žlutočervená. Tato odrůda je pěstována především v Thajsku.
Jak pěstovat pomelo
Stejně jako je tomu u jiných citrusů si i v případě pomela můžeme nechat vyklíčit semínka plodů. V zahradnictvích se ale též prodávají roubované sazenice. Pomelo ze semínka bude pouze okrasnou rostlinou, zatímco od toho roubovaného můžeme očekávat i konzumovatelné plody. A pozor, i v našich podmínkách dovede pomelo jakožto letněná rostlina plodit. Navíc jde o velice pěknou dřevinu bohaté koruny a kompaktního vzrůstu, většina lidí od rostliny plody ani nevyžaduje, ty si raději koupí. V mobilní nádobě samozřejmě nepůjde o žádného obra, přesto však nějaké místo zabere. Čím větší bude postupně nádoba, tím lépe.
Pokud se z vás pak stane zapálený pěstitel, je možné si z jediné zakoupené rostliny úspěšně naroubovat další pomela a každoročně sklízet plody. Roubování dřevin není až tak složité, když se ví, jak na to a jakou zvolit podnož.
Pěstování ze semínka
Pověnujme se ale tomu nejjednoduššímu, co udělá většina z nás. Pěstování ze semínek. Připravíme si větší květináč s drenáží a substrátem určeným pro citrusy. Startovací dávku hnojiva tento substrát obvykle obsahuje na 6 až 8 týdnů. Vystačíme si ale i s běžným výsevním substrátem obohaceným živinami, nároky na půdu nejsou u citrusů vyloženě specializované, pokud od nich nevyžadujeme plození. Semínko dáme cca 3 krát hlouběji, než je velké, zahrneme substrátem, přitlačíme a zalijeme. V době klíčení udržujeme substrát stále vlhký, ale ne přemokřený. Květináč též můžeme zakrýt průsvitnou fólií, vznikne tak dočasný mini skleník. Fólii odstraníme, jakmile se začne klíček drát na světlo boží. Klíčivost pomela je velmi vysoká, semínka ale musí být dostatečně vyzrálá, což může být v obchodech problém. Většina v našich obchodech prodávaných plodů totiž neobsahuje vyvinutá semena kvůli přepravě a skladování.
Jakmile rostlina povyroste a vytvoří si dostatečně silný kořenový bal, přesadíme ji do větší nádoby. Pozor, vždy i s balem a určitě bude nejlepší použít substrát pro citrusy. Přesazujeme do větší nádoby vždy, když nám z květináče začnou vylézat kořínky. Pokud již nádoba dosáhne rozměrů, že je obtížné s ní manipulovat, měníme pouze vrchní část substrátu a hnojíme.
Milovník letnění
Pomelo miluje stejně jako všechny citrusy letnění. Nesnese ale přímé polední sluneční paprsky a nikdy nesmí stát v průvanu a být vystaveno silným lijákům. O kroupách nemluvě. Rostlina vyžaduje dostatek rozptýleného světla, v sezóně proto ocení stanoviště pod řídce se větvící dřevinou, jejíž korunou proniká dostatek slunečních paprsků. V zimě pomelo ocení přisvícení pěstební lampou.
Vegetační klid nemusí být nutný
Pomelo můžeme mít i v přistíněném skleníku, musí však být dobře větraný a nepřehřívaný. V zimě rostlinu držíme ideálně v přitápěné zimní zahradě a nebo světlé chodbě. Tedy tu plodící. Teplota by měla být okolo 18 stupňů. Ovšem pomelo můžeme držet také v bytě celoročně jako rostlinu okrasnou, kdy její stanoviště neměníme a rostlině nezajišťujeme vegetační klid. Platí, že pokud rostlina plodí, vegetační klid vyžaduje, jinak ne.
Zálivka a rosení
Zálivka musí být u mladých rostlinek jen mírná, substrát udržujeme pouze mírně vlhký rosením, nikdy nepřeléváme. A pokud se to stane, problém vyřeší drenáž, načež na nějakou dobu na zálivku zapomeneme. To starší rostliny necháme při každé zálivce pořádně napít. O to více, pokud mají plodit. Po každé zálivce se ale na nějaký ten den (klidně i týden) s vodou odmlčíme. Substrát nesmí proschnout, ale také nesmí být trvale přemokřený. Kořínky by byly náchylné na hnití. Velmi důležité je pravidelné rosení listů, kterým zároveň bojujeme se škůdci (hlavně sviluškami a mšice, které milují sucho). Z tohoto důvodu je problematické pěstování ve skleníku.
Hnojení pomel okrasných a plodících
Okrasná pomela hnojíme hnojivem pro okrasné pokojovky, plodící pomela vyžadují kvalitní hnojivo určené pro citrusy. Na jaře hnojivo plné, později hnojivo pro květ a plod. Toto hnojivo obsahuje méně dusíku, ale více draslíku, síry a železa. V hnojivech na citrusy nesmí být vápník, proto nesmíme používat běžná hnojiva pro květ a plod. Ta totiž obsahují vápníku spoustu.
Řez možný i nezbytný
Pokud chcete pomelo krotit v jeho růstu, je nutný nejen řez, ale též pravidelné otáčení celé rostliny. Nové výhony se totiž silně vytahují za sluncem. Řez provádíme v předjaří před rašením. Při řezu musí vždy poslední očka na každé větvi směřovat ven z koruny. Pro plození je předjarní řez vyloženě nezbytný. Prořežeme hustou korunu, aby plodům nestínila a ze zkrácených výhonů řezem vytvoříme výhony plodné.
„Skleníky nebrat!“
Dalším problémem jsou pro pomela (a vlastně všechny citrusy) teploty vyšší jak 30 stupňů Celsia. Vlastně docházíme k závěru, že skleník není vůbec dobrý nápad.
Kromě zmíněných svilušek a mšic mohou pomela napadat také puklice a vlnatky. Z chorob se nejčastěji setkáme s černěmi (houbové onemocnění přenášené savým hmyzem). Pomoci může postřik fugicidy, ale může se i stát, že o rostlinu přijdeme. Listy je třeba pravidelně prohlížet a vždy včas zakročit. Pomůže také pěstování ve vhodném prostředí. Slovy ze slavného filmu „skleníky nebrat!“.
Zdroj: Wikipedia.org, kupi.cz, gastroahotel.cz, mojezdravi.cz, skrblik.cz, exoticke-ovoce.coajak.cz