Každé životní období si klade jiné nároky na bydlení. Mladý pár má úplně jiné požadavky než rodina se dvěma dětmi, a když děti domov opustí, většina bytů začne být nepraktická a složitá. Stejný pocit měla i majitelka bytu v Bratislavě, jejíž syn se odstěhoval do zahraničí. Když odešla do důchodu, toužila po jednodušším a efektivnějším řešení uspořádání bytu. Přeměnu svého bytu svěřila do rukou architektů z ateliéru NOIZ.
Nepraktické řešení půdorysu si žádalo změnu
Požadavkem majitelky bylo vytvořit plynulý jednoduchý prostor s naprostým pohodlím pro ni a jejího syna, když přijede na občasnou návštěvu. Stávající třípokojový byt měl standardní dispozici většiny panelákových bytů na Slovensku, s průchozími pokoji a dveřmi přímo z chodby. Toto řešení bylo sice časté a oblíbené ještě na konci minulého století, pro současný životní styl je už ale zastaralé a nepraktické. Prvním úkolem architektů proto bylo změnit půdorys bytu.
Pár odstraněných příček úplně změnilo atmosféru v bytě
V původním bytě byly přímo u vchodu do bytu dveře do koupelny a na záchod, na druhé straně se vstupovalo do jednoho z pokojů. Dále v chodbě následovaly dveře do kuchyně, kterou se prošlo do obýváku a tím dále do ložnice. Naštěstí nebyl půdorys tak špatný, že by se muselo ve velkém bourat. Stačilo zbořit pár příček a atmosféra v bytě se úplně změnila.
Prostory se prosvětlily, provzdušnily a působí čistěji a otevřeněji. Na pravé straně od vchodu zůstaly v souladu s původním půdorysem dva pokoje. Jeden je určen ložnici majitelky, druhý bude při svých návštěvách využívat syn. Oba pokoje prošly modernizací – do ložnice architekti umístili velkou vestavěnou skříň se spoustou úložného prostoru. Je bílá, aby opticky neubírala na prostoru a zároveň působila svěže. Synův pokoj disponuje rozkládací pohovkou a poličkami na ukládání různých nezbytností.
Multifunkční ostrov ukrývá koupelnu i záchod
Zatímco pokoje napravo od vchodu zůstaly zachovány, levá strana se dočkala velmi zásadních změn. Základním stavebním prvkem levé části bytu je multifunkční box, který má nejen praktickou, ale také designovou funkci. Architekt mu totiž dal neobvyklou cihlově červenou barvu, která krásně kontrastuje s jinak převážně bílým bytem a dodává mu na barevnosti a svěžesti. Zaoblené rohy box opticky zjemňují, takže působí v prostoru přirozeně a nenásilně.
Uvnitř červeného ostrůvku se ukrývá koupelna se záchodem a technické zázemí bytu. Zvenčí se nacházejí úložné prostory na míru místnosti, do které stěna směřuje. Ze strany kuchyně jsou v boxu úložné prostory, vestavěná chladnička a dřez. Díky tomu, že architekti umístili červenou kostku těsně ke stěně mezi kuchyní a obývacím pokojem, získali trochu volného prostoru mezi chodbou a kuchyní. Ten využili na umístění věšáku sloužícího k odkládání kabátů.
Plno světla a prostoru díky detailně promyšlenému půdorysu
Jídelní stůl je součástí prostorného obývacího pokoje, ze kterého se vychází na menší balkon. I tady využili autoři projektu červenou stěnu na umístění televize a odkládacích skříněk. Kombinace černé, červené, bílé a šedé působí minimalisticky čistě a dodává bytu na prostoru. Bílá kuchyň má dostatek světla díky velkému oknu přímo nad pracovní deskou. Perforované stěny působí hravě a přerušují jednotvárnou bílou. Architekti důkladně promysleli každý detail, vše v bytě zapadá na své místo a má svou funkci. Díky změně půdorysu získaly místnosti dostatek světla, které vchází dokonce i do původně tmavé chodby.
Zdroj: noiz.sk
Foto: noiz.sk