Především jde o funkčnost, jednoduše o to, aby se okna snadno a správně otevírala a zavírala, aby nedrhla a těsně doléhala. Stejně tak žaluzie a další stínící prvky se musí snadno ovládat. V případě seřízení oken jsou však důležité i značné úspory tepla. Různé zdroje se shodnou v jednom, netěsnými okny může uniknout 25 až 40% tepla. A to je opravdu hodně.
Snadné ovládání, úspory tepla i prodloužení životnosti
Spousta lidí si nechá instalovat nová okna, využijí možnosti záručního servisu a tím to končí. Od tohoto okamžiku jako by měla okna fungovat bezchybně až do ukončení své životnosti. Jenže tak to není. A kromě snadného ovládání a úspor tepla se dokonce pravidelnou kontrolou, seřizováním oken, ošetřením kování a těsnění a vyčištěním odtokových kanálků a žlábků prodlužuje životnost oken i všech jejich dílů. Životnost oken a dveří určitě není nekonečná, pravidelnou kontrolou a seřizováním však můžeme dosáhnout jejího prodloužení na maximum. Oddálíme tak budoucí nezbytnou investici do nových výplní stavebních otvorů.
Co je třeba při seřizování oken kontrolovat
Při seřizování oken je nutné zkontrolovat všechny body celoobvodového kování, aby nedošlo k jeho nerovnoměrnému zatížení a poškození, ale také zkroucení okenního profilu. Začít je třeba vizuální a mechanickou prohlídkou stavu oken, ale i balkónových a terasových dveří, následuje diagnostika případných vad oken a dveří, poté je navržen způsob řešení a nakonec jsou závady odstraněné. Zprvu může jít například jen o drobné drhnutí oken a dveří, které se odstraní nastavením přítlaku. To se vždy provádí při otevřeném křídle, přičemž klíčem se otáčí šroub vždy jen o pár stupňů. Okenní křídlo se přitom posouvá nepatrně nahoru (nebo poté dolů) a technik sleduje, zda se pozice okna zlepšuje nebo zhoršuje. Po každém otočení okno vždy zavře a otevře, čímž zkontroluje výsledek.
Vizuální prohlídka oken samozřejmě souvisí i s posouzením případných úniků tepla. Kontrolován je stav celoobvodového kování včetně rámových protikusů a chod klik okenního kování. Následně je seřízen chod křídla a křídlových uzávěrů, jsou promazány všechny pohyblivé části kování a je impregnováno těsnění na křídlech i rámu okna. Pokud jsou okna kontrolována a seřizována pravidelně, je každé další seřízení jen rychlou, rutinní záležitostí. Okna, ale i balkónové a terasové dveře, by měla být kontrolována a seřizována alespoň jednou ročně.
Co je celoobvodové kování oken a proč je nezbytné těsnění
Kování je vlastně nejdůležitější součástí oken a celoobvodové kování nám umožní okna otevírat ve více polohách (úplné otevření a ventilace, ale i mikroventilace). Celoobvodové kování zároveň umožňuje uzamknout okenní křídlo hned na několika místech jeho obvodu. Další důležitou součástí oken je těsnění, které zajišťuje izolaci, zlepšuje izolační schopnosti oken. Je-li těsnění v dobré kondici, okny netáhne, nezatéká a netvoří se plísně. Aby těsnění správně fungovalo, musí být čisté, dostatečně pružné a bez vad. Prostě nesmí nikde chybět, nesmí se drolit, čili nesmí být zpuchřelé, ztrouchnivělé, ale také plesnivé.
Promazáním těsnění se udrží jeho pružnost a sníží opotřebení. Pokud je ale těsnění již nějak poškozené, je nutná jeho výměna, přičemž nové těsnění musí mít správnou tuhost, tvar i velikost. Nevhodné těsnění by mohlo okna poškodit. Důležitá je také kontrola průchodnosti odvodňovacích kanálků a odtokových drážek. Je třeba odstranit veškeré nečistoty, které by bránily vodě v protékání.
Nejde jen o kování a těsnění
Kontrolovány jsou také plastové povrchy oken a dveří a případné viditelné a funkční vady žaluzií a sítí proti hmyzu, ale i vnitřních rolet a venkovních stínících prvků, tedy především rolet, žaluzií a markýz. I stínící technika musí fungovat bez závad.