Sádrokarton je dnes ve stavebním průmyslu velice oblíbený materiál. Sádrokartonové desky se vyrábí ze štukové sádry, přídavných látek do sádrových zrnek a z vysoce kvalitního kartonu. Sádrokartony umožňují rychlé a snadné řešení příček, podhledů, obkladů zateplených šikmin v podkroví, ovšem i pevných podlah a předsazených stěn. Se sádrokartonem se snadno manipuluje a též práce s ním je poměrně čistá s výjimkou nezbytného přebrušování přetmelených spojů a míst, kde je sádrokarton kotven šrouby k nosné konstrukci. Jde o suchý proces výstavby a jelikož se sádrokarton používá výhradně v interiérech, lze s ním pracovat celoročně, bez ohledu na počasí. V kombinaci s vhodně zvolenou tepelnou a zvukovou izolací pomůže dosáhnout zlepšení tepelně a zvukově izolačních vlastností. Je též třeba doplnit, že sádrokarton je šetrný k životnímu prostředí – těžba surovin, výroba sádrokartonu, jeho použití a případná likvidace po dožití nezatěžují přírodu.
Sádrokarton se vyrábí v základním provedení s šedým, respektive bílým kartonem, ovšem i s vylepšenou odolností vůči vodě – zelený impregnovaný sádrokarton a s vylepšenou požární odolností – růžový či červený sádrokarton. Ale za nehořlavý lze považovat jakýkoli sádrokarton, sádra prostě nehoří.
Do místností s vyšší vlhkostí je skutečně třeba použít pouze zelený sádrokarton, který je impregnován. Impregnace zamezí odlupování kartonu. Ovšem do prostor s extrémní vlhkostí jako jsou sauny, lázně, bazény, je sádrokarton nevhodný. A pokud by měly být některé plochy sádrokartonové konstrukce přímo ve styku s vodou, musíme je ochránit speciální hydroizolační vrstvou. Nikdy přitom nesmíme použít desky stejné velikosti, jako je výška místnosti. Vznikaly by trhliny kvůli zatěžování sádrokartonu průhyby stropu.