Rozhodně to zní dosti paradoxně, že je tepelné izolace důležitá i v létě, ale je to skutečně tak. Tepelné izolace jsou sice obvykle chápany jako prostředek snížení úniků tepla, ale právě v létě je to mnohdy naopak. Tepelný zisk je nežádoucí, obzvláště za velkých veder. Z hlediska tepelných izolací střech je opomíjen efekt funkce izolace střechy proti teplu, respektive prohřívání objektu vlivem intenzivního slunečního záření a vysokých teplot v letních měsících, za takzvaně tropických dní. Například v roce 2017 a 2019 to bylo celkem 39 dní, v roce 2018 dokonce 47 dní!
Tropické dny, pohltivost a odrazivost tepelného záření
Co je vlastně tropický den? Lze jej definovat jako den, kdy venkovní teplota vystoupala nad 30 °C, přičemž české rekordy dosahují až 37 °C. Samozřejmě v takovém období nedochází ani v noci k výraznému poklesu teplot a střechy jsou z tohoto pohledu významným zdrojem a akumulátorem nežádoucí tepelné energie. Platí to obzvláště u krytin černé barvy, ať už se jedná o asfaltové pásy, asfaltové nátěry a nebo dnes moderní černé betonové střešní tašky.
Není to vlastně nic nového, jde o jednoduchou fyziku. Různé barevné odstíny mají různou odrazivost a zároveň různou pohltivost. Barevné spektrum přitom obsahuje dvě krajní hodnoty - bílou barvu a černou. Bílá je nejvíce odrazivá a nejméně pohltivá a černá naopak. Vysoká pohltivost černé barvy potom způsobuje rychlé a intenzivní zahřívání povrchu a celé hmoty. Absorpce tepla je navíc též závislá na struktuře hmoty. Budeme-li tento poznatek promítat do izolace střech, kdy v létě požadujeme funkci izolace proti teplu, jsou černé povrchy vysoce negativní. Ale nejenom černá je tepelně pohltivá, např. typická červenohnědá má také značnou pohltivost.
Je-li střešní konstrukce opatřena černým, červenohnědým nebo obecně tmavým povrchem, dochází v tropických slunných dnech k velmi intenzivnímu prohřívání střešní krytina. A toto prohřívání prostupuje z exteriéru (od vnějšího povrchu konstrukce) směrem dovnitř, do interiéru. Obecně to však zahrnuje i tepelně izolační vrstvu a další nosné konstrukce, případně i vzduchové mezery. Jelikož jsou pak v tropických dnech i noční teploty vyšší, nedojde při delší řadě tropických dní k vychládání konstrukce v noci, tepelně izolační vrstvy potom působí kontraproduktivně. Vzniká tzv. fázový posun teplotního kmitu. Je zde nějaké řešení?
Izolační systém PUR IZOLACE
Izolační systém PUR IZOLACE nabízí z tohoto hlediska velmi jednoduché řešení: vysoce účinný tepelný izolant na bázi tvrdé polyuretanové pěny (2x lepší než polystyren). Tento materiál lze nanést na téměř jakoukoli střešní konstrukci (nikoli na šikmé střechy 45°). Na povrch této minimálně 35 mm silné vrstvy je pak nanesena vrstva speciálního bílého nátěru, který má hlavně funkci UV ochranné vrstvy pur pěny a zároveň dosahuje dobré odrazivosti. V létě tedy tento systém velmi účinně zamezí prohřívání povrchu střechy a tím celé konstrukce. V zimě by však bylo přínosné, kdyby docházelo k prohřívání střech, ale bílý odrazivý nátěr samozřejmě funguje i v zimě. Jak? Střecha se v zimním slunečním dni také nezahřívá. V tomto případě přebírá potřebnou funkci podkladní vrstva izolantu z polyuretanové pěny, která zabraňuje nadměrným únikům tepla v opačném směru, čili z interiéru ven. Zcela nadstandardním přínosem je potom fakt, že vrstva je bezespará a vodotěsná, přináší tedy absolutní hydroizolaci. Navíc je pochůzná z hlediska obslužnosti povrchu střechy. Toto řešení přitom zatíží statiku střešní konstrukce hmotností pouhé cca 2,5 kg/m2, což je naprosto zanedbatelné. Vrstva se nemusí nijak mechanicky kotvit, celoplošně je přirozeně spojena s podkladem, nepoškozuje proto původní krytiny.
Aplikace tohoto lety ověřeného systému je možná na široké spektru objektů – rodinné domy, bytové a panelové domy, objekty občanské vybavenosti atd. Snížení teplot v létě nachází uplatnění i zemědělství (živočišná výroba) a průmyslu (skladovací a výrobní haly). Nízká hmotnost nezatěžuje nosné konstrukce, systém nevyžaduje mechanické kotvení, není tedy třeba narušení podkladu vrtáním kotev.
Naskýtá se také množství typů krytin, na které lze tento systém aplikovat:
- stávající klasické asfaltové krytiny (na betonovém nebo dřevěném podkladě)
- stávající vlnitý nebo trapézový plech (ocelový nebo hliníkový)
- stávající falcovaný plech (pozinkovaný, titanzinek, měď)
- stávající vlnitý eternit a laminát, falcovaný plech
- nebo jakkoliv komplikovaně tvarované povrchy střech, např. z betonu, OSB desek, laminátů a dalších kompozitů.
Na trapézových nebo vlnitých podkladech přitom dochází použitím speciální vyrovnávací tkaniny k vytvoření rovné plochy.
Izolační systém PUR IZOLACE je certifikovaným produktem PUR IZOLACE s.r.o. Litoměřice, a nátěry produkuje DENAS a.s., přičemž všichni zúčastnění patří to skupiny BAL, Barvy a laky Hostivař a.s. Veškeré komponenty jsou tedy české výroby. Návrh izolace každého objektu je prováděn individuálně na základě pečlivé odborné analýzy jeho stavu. Prohlídky a návrhy jsou vždy zdarma.