Trápilo vás i letos jako předchozí roky horko v bytě a přemýšlíte, jak tento problém zmírnit, aniž byste museli investovat do drahé klimatizace? Pomoci mohou protisluneční fólie.
Přehřívání interiérů i zimní tepelné ztráty
Teplota v interiérech stoupá za horkých dní především díky slunečnímu záření pronikajícímu dovnitř přes okna. Protisluneční fólie přitom nejen brání nechtěnému přehřívání vnitřních prostor, ale mají i další přednosti. Například fungují i jako fólie bezpečnostní a v případě rozbití okna se sklo nevysype a nikoho tak neporaní, v zimě pak fólie pro změnu snižuje tepelné ztráty právě prosklenými plochami oken.
Ideální je kombinovat více způsobů stínění
Protisluneční fólie jsou však samozřejmě pouze jedním ze způsobů stínění a teprve více opatřeními zároveň dosáhneme maximálního efektu. Velmi účinné jsou například v kombinaci s venkovními žaluziemi, u kterých natočíme lamely, jak je třeba a dovnitř nadále proniká dostatek přirozeného denního světla.
Z historického hlediska pronikly protisluneční fólie na okna bytových a rodinných domů z oken budov kancelářských a komerčních. Tyto tenké fólie se lepí přímo na sklo. Jejich základ představuje polyester s tenkou (nejčastěji kovovou) mikrovrstvou. Nabídka takových fólií je opravdu široká, fólie jsou různě silné, různě propouští světlo i tepelnou energii, dovedou redukovat UV záření apod.
Zvenčí a nebo zevnitř
Protisluneční fólie se lepí z vnitřní či vnější strany oken, tedy jejich prosklených ploch. Dovedou odrážet velké množství slunečního záření, čímž brání pronikání tepelné energie do interiéru. Svými UV filtry navíc tyto fólie pohlcují škodlivé UV záření, přičemž vlastně zvyšují schopnost okenních skel pohlcovat UV záření. Přes zasklení oken totiž neprochází UV B záření, ale určité množství UV A záření sklem prostupuje. Vždy záleží na přesném složení materiálu, který se k výrobě okenních skel používá.
Vnitřní okenní fólie se aplikují především na okna s čirými jednoskly. Tyto fólie jsou méně účinné než venkovní, přičemž především snižují viditelné světlo v místnostech. Vůči nechtěnému přehřívání obytných prostor jsou ideální hlavně fólie lepené z exteriéru. Tyto fólie dovedou odrážet většinu tepelné energie ještě předtím, než vstoupí do zasklení.
Účinnost pasivní klimatizace
Okenní fólie tedy fungují především jako pasivní klimatizace. Omezují přehřívání interiéru především v létě, navíc přináší i úsporu energie v prostorách vybavených klimatizací, není totiž vnitřní vzduch třeba tolik ochlazovat. V zimě navíc okenní fólie redukují tepelné ztráty a navíc jsou i bezpečnostním prvkem. Úlomky skla se při rozbití nevysypou a nemohou tak nikoho poranit.
Obecně platí, že čím větší je účinnost okenní fólie, tím je tato fólie tmavší a tím méně propouští i viditelného světla. Množství procházejícího světla snižuje i reflexní úprava fólií. Do obytných prostor jsou ideální fólie s propustností okolo 50%. tyto fólie jsou dostatečně účinné a přitom není celkový útlum světla pro lidský zrak devastující. Dokonce se již vyrábí i velmi účinné fólie, které dovedou zadržet minimum viditelného světla (cca 25 až 30%).
Jako zrcadlo
Pokud má protisluneční fólie vyšší reflexní schopnosti, dovede pak dokonce přes den zamezit i zvědavcům v nakukování do našeho soukromí. Tyto fólie fungují zvenčí jako zrcadlo, pokud je však venku tma a uvnitř rozsvítíte, je po zrcadle a je třeba použít vnitřní žaluzie, závěsy apod.
Mytí a čištění fólií
Okna vybavená okenní fólií přitom čistíme naprosto běžně, jako obyčejné sklo. Fólie nepoškodí ani chemické prostředky, stejně jako deště a mráz zvenčí. Pouze je třeba vyhnout se abrazivním čistícím prostředkům, to však platí i pro čištění skel. Používat nesmíme ani drátěnky, drsné houbičky a ostré předměty.
Životnost okenních fólií
Vynikajícím řešením jsou fólie s hydrofobní úpravou, které odpuzují vodu a snadno se myjí. Životnost protislunečních fólií je závislá na intenzitě jejich používání, intenzitě slunečního záření a povětrnostních vlivů. Exteriérové fólie mají menší životnost než interiérové, jelikož jsou samozřejmě vystavené klimatickým vlivům. Životnost vnitřních fólií je uváděna nejčastěji 10 let a venkovních 7 let. Ovšem skutečná životnost bývá až třikrát delší.
Za kolik fólie pořídíte
Ceny protislunečních fólií se pohybují včetně montáže okolo cca 1000 korun za metr čtvereční, mohou však být i dražší. Jelikož musí být instalace fólií vysoce přesná, nevyplatí se provádět ji svépomocí. Důležitá je také čistota a dokonalá příprava povrchu, na který budeme fólie lepit.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com