Bydlíte ve výborné lokalitě, ze které se vám určitě nechce stěhovat, navíc v krásném bytě, který má pouze jednu malou chybičku – je moc malý? Nezoufejte a zkuste se inspirovat majitelem bytu z našeho článku. Tomu se podařilo výhodně koupit byt svého souseda a s pomocí šikovných architektů oba byty dokonale propojit.
Náhoda dala vzniknout krásnému prostornému bytu
Mladý majitel zdědil byt v krásné lokalitě blízko centra po babičce. Chtěl se do něj se svou přítelkyní nastěhovat, byt neměl ale ani čtyřicet metrů čtverečních obytné plochy, i když disponoval poměrně velkým balkonem. V té době se i babiččin soused stěhoval do většího bytu, a tak mladý pár neváhal a sousední byt, který od jejich bytu oddělovala pouze jedna stěna, od souseda koupil. Propojením obou bytů v sedmém patře bytového domu vznikla 86 m2 velká obytná plocha, na kterou už majitelé mohli umístit vše, co potřebovali.
Oba prostory jsou propojeny a zároveň rozděleny posuvnými dveřmi
Nově vzniklý prostor je rozdělen na dvě hlavní a zároveň se prolínající zóny: intimní a denní. První, vzniklá z menšího bytu, zahrnuje ložnici, koupelnu a prostornou průchozí šatnu, druhá větší zóna obývací pokoj, kuchyň, jídelnu a vstupní prostor spolu s toaletou a technickou místností. Mobilní stěny v podobě posuvných dveří umožňují obyvatelům konfigurovat soukromé i veřejné prostory podle jejich měnících se potřeb.
Jemné pastelové barvy pro pocit pohody
Byt je definován tlumenými pastelovými barvami, které vytvářejí pozadí pro jednotlivé prvky interiéru. Jemná modrá, zelená a smetanová dávají krásně vyniknout starožitným dřevěným kouskům v obývacím pokoji a jídelně. Atmosféru bytu dotváří dřevěná podlaha i modrá, růžová, bílá a zelená mozaika rozmístěná v prostorách koupelny, kuchyně a vstupní zóny. Kombinace světlých jemných barev s dřevem vytváří pocit lehkosti a čistoty, které ještě podtrhuje dostatek denního světla a bílé stěny a stropy.
Hlavní prostor nabízí kontrast jemných barev a masivního dřeva
Vstup do bytu je ukryt za technickou místností a záchodem částečně umístěných do světle zeleného kubusu. Kolem nich se už dostanete do hlavního prostoru obývacího pokoje a kuchyně s jídelnou. Ty netvoří jeden velký otevřený prostor, ale jsou od sebe opticky odděleny sloupem uprostřed místnosti. Obývací pokoj s jednoduchou světle modrou pohovkou je osvětlen velkými okny ze dvou stran a má nádherné výhledy na okolní městské panorama. Nedostatkem denního světla díky dvěma oknům netrpí ani kuchyň s jídelnou. V kuchyni na první pohled zaujme neobvyklá mozaiková podlaha, která v kombinaci se smetanovou kuchyní dokonale vynikne. Naopak starožitný jídelní stůl z masivního tmavého dřeva, jehož černé židle ladí s černou deskou kuchyňského ostrůvku, vytváří dominantu prostoru.
Soukromý prostor lze otevřít do všech stran
Ložnice je prostřednictvím šatny, která má na obou stranách posuvné dveře, propojena s hlavním prostorem. Stačí dveře zasunout a celý prostor se otevře a propojí. Velkorysá šatna nabízí po obou stranách spoustu úložného prostoru ve vysokých skříních. Z ložnice vedou posuvné dveře nejen do šatny, ale také do koupelny. Ta je opravdovým designovým kouskem. Bílozelená mozaika na stěnách i podlaze doplňuje bílé skříňky a vanu s umyvadlem. Součástí koupelny je i prostorná sprcha. Zajímavé je, že i stěna směrem ke kuchyni je otevíratelná a koupelnu lze tak zcela otevřít směrem do hlavní místnosti. Díky tomuto důmyslnému systému posuvných dveří je byt plně průchozí.
Zdroj: Atelier Starzak Strebicki
Foto: Mateusz Bieniaszczyk