
Vyplatí se půdní vestavba?
Chcete využít půdní prostrory k bydlení? S čím byste měli při realizaci půdní vestavby počítat a co vás nemine? Jaké jsou výhody obydlení jinak nevyužitých půdních prostor?
Chcete využít půdní prostrory k bydlení? S čím byste měli při realizaci půdní vestavby počítat a co vás nemine? Jaké jsou výhody obydlení jinak nevyužitých půdních prostor?
Prostory, které kdysi sloužily k naprosto jiným účelům, jsme se dnes naučili využívat mnohem efektivněji. Šikmá střecha byla původně vymyšlená na to, aby chránila dům před nepřízní počasí. Dnes jsou tyto prostory vyhledávané především pro svou neopakovatelnost a soukromí. Tento prostor pod střechou se dnes dá díky novým izolačním materiálům a střešním oknům přeměnit na velmi příjemné místo na bydlení. Podkroví však bývá tak specificky tvarované, že jeho obyvatelům nezbývá nic jiného, než si obstarat zařízení na míru.
Po úspěšném dokončení izolace střechy a renovace podlahy můžeme přistoupit k závěrečné fázi rekonstrukce podkroví, kterou je rozdělení tohoto prostoru na jednotlivé místnosti. Hlavním kritériem, kterým se musíme při stavbě dělicích příček řídit, je celková lehkost jejich konstrukce. V zásadě si můžeme vybrat jeden ze dvou základních způsobů provedení dělicích stěn. Buď se rozhodneme pro zděné příčky z pórobetonových tvárnic, nebo dáme přednost konstrukci z lehkých montovaných příček ze dřeva a sádrovláknitých desek.
Základem spokojeného bydlení v podkroví je kvalitní a dokonale provedená tepelná izolace.
Protože jsme se o jednotlivých izolačních materiálech a jejich vlastnostech zmínili podrobněji ve speciálních článcích, v dalším díle našeho seriálu se zaměříme na technické postupy a konstrukční možnosti při izolaci prostor pod střechou.
Kam izolaci přesně umístit? Jak izolaci správně nainstalovat?
Pokud toužíte po finančně dostupném vlastním bydlení, navíc v atypických prostorách s kouzlem romantiky, pak právě vestavba podkroví by mohla být tím nejlepším řešením.
V našem novém seriálu najdete řadu praktických rad a cenných informací, jak při přestavbě podkrovního prostoru postupovat.
Střecha vždy plnila funkci ochrany stavby před povětrnostními vlivy (zadržování srážek a teplotních zisků z oslunění), podstřeší je v zimě vystaveno neomezenému pronikání chladu, v létě slunce v tomto prostoru vytváří nesnesitelné vedro. Vítr přivádí do podstřeší chlad a nečistoty, také hluk z okolí se do podstřeší šíří bez omezení. Krov je vlhkostními změnami a vlivem netěsnosti skládané krytiny vystaven celé škále vlivů ohrožující životnost dřeva.
K bydlení se podkrovní prostory šikmých střech využívají relativně krátkou dobu. Malé až žádné zkušenosti, s touto speciální vestavbou, vedly k četným hrubým chybám.