zobrazit 3 fotky Po úspěšném dokončení izolace střechy a renovace podlahy můžeme přistoupit k závěrečné fázi rekonstrukce podkroví, kterou je rozdělení tohoto prostoru na jednotlivé místnosti. Hlavním kritériem, kterým se musíme při stavbě dělicích příček řídit, je celková lehkost jejich konstrukce. V zásadě si můžeme vybrat jeden ze dvou základních způsobů provedení dělicích stěn. Buď se rozhodneme pro zděné příčky z pórobetonových tvárnic, nebo dáme přednost konstrukci z lehkých montovaných příček ze dřeva a sádrovláknitých desek.
Práce s pórobetonovými tvárnicemi je poměrně jednoduchá a rychlá. Díky rozmanitosti nabízených typů tvárnic a jejich snadné opracovatelnosti se variabilně přizpůsobíme jakémukoli atypickému prostoru.
Před nákupem materiálu se vyplatí nakreslit si podrobné plánky budoucích příček a přesně spočítat jejich plochu v metrech čtverečních. Samozřejmě je nutné počítat s určitou rezervou, protože především při obezdívání šikmin bude vznikat odpad.
Před samotnými zdicími pracemi vyznačíme přesně půdorysy příček na podlaze a můžeme začít s pokládáním tvárnic do tenkého maltového lože. Tvárnice musí být ve zdi dobře provázané a měly by se v řadách nad sebou překrývat minimálně o 10 cm. Maltu nanášíme na boční a horní hranu tvarovek.
Po vyzdění dělicí příčky ji omítneme speciální vnitřní omítkou na pórobeton.
Montované příčky - lehkost a elegance
Pro montované dělicí příčky hovoří především celková lehkost jejich konstrukce a při obložení profilovanými prkny také efektní vzhled. Nevýhodou je technicky i časově náročnější montáž a nutnost instalace izolačních desek do stěn.
Stejně jako u zděných příček si také u montovaných musíme předem nakreslit podrobný plánek a spočítat množství materiálu. Potřebovat budeme dřevěné hranoly na rám konstrukce, sádrovláknité desky na obložení jedné strany, profilová prkna na obložení pohledových stran a izolační desky na vyplnění stěn.
Dále mezi trámy vsadíme boční trámky. Opět je podložíme proužkem izolace, aby byla konstrukce odhlučněná. Pokračujeme připevňováním svislých sloupků. Jejich vzájemné rozestupy by měly být o 2 cm užší než šířka zvolených izolačních desek.
Je-li dřevěný rošt hotov, můžeme začít s přibíjením sádrovláknitých desek. Desky přitlučeme ke sloupkům, přičemž svislé spáry mezi deskami by měly probíhat přesně kolem sloupků. Mezi deskami by měla být mezera alespoň 5 mm, kterou po připevnění všech desek zatmelíme.
Než budeme instalovat izolaci, musíme do příčky umístit elektrická vedení a vyvrtat v deskách otvory pro zásuvky. Pak náležitě zaříznuté izolační desky jednoduše zatlačíme mezi sloupky konstrukce.
Na závěr obložíme stěnu profilovanými prkny, která předem ohoblujeme a opatříme lakem, mořením nebo lazurou. Okraje prkenného pláště můžeme nechat buď přiznané a nebo je opatřit pohledovými okrajovými lištami. Část stěny ze sádrovláknitých desek opatříme základním nátěrem.
Nezapomeňte na dveře
Nežli provedeme kompletní obložení a oplášťování dřevěného roštu montované příčky, musíme do příčky namontovat speciální dveřní zárubeň a instalovat dveře. Typy zárubně se volí podle typu a tloušťky oplášťování.