Pokud kupujete byt, jedna z vašich prvních otázek bude, zda je jádro původní, dodatečně vyzděné, nebo sádrokartonové. Mnoho lidí pak raději volí původní jádro, aby jej mohli předělat podle svých představ. Nové bytové jádro vytváří mnohem hygieničtější prostředí, které se jednodušeji udržuje. Zároveň ale mnohdy mění dispozice bytu. Především u koupelny je důležitější, aby byla vhodným místem pro relaxaci po náročném dni, nikoli pouze funkční záležitostí, kam se sotva vejdeme a kde se cítíme jako "sardinky v konzervě."
Než začnete s rekonstrukcí bytového jádra
Ještě než začnete bourat původní jádro, pečlivě si rozvrhněte, jak bude rekonstrukce probíhat. Dispoziční řešení by mělo být praktické a funkční. Mělo by zamezit vzniku zbytečně nevyužitých prostor. Předělané jádro bude v novém stavu užíváno dalších několik desetiletí. Nejlepší variantou je požádat o vypracování plánované rekonstrukce architekta, který vám pomůže zefektivnit užívaný prostor. Navíc při vypracování návrhu zváží konkrétní potřeby pro její budoucí uživatele, a s tím spojené správné dispoziční řešení.Při vytváření hrubého návrhu si ujasněte základní fakta, tedy zda: chcete mít samostatné nebo oddělené WC, zda je pro vás pohodlnější vana nebo sprcha a nakonec, jestli bude součástí koupelny pračka (případně zda tu budete prádlo i sušit).
Do detailnějšího rozvržení zahrňte i takové podrobnosti jako místo na ručníky, kam postavíte kelímek na zubní kartáčky, nebo zda chcete mít vedle vany předložku. Především osvětlení a jeho možné kombinace jsou základem pro vytvoření příjemné atmosféry.
Pokud se rozhodnete, že realizaci zadáte stavební firmě, sama podle vašeho plánu rozvrhne, kudy povede elektroinstalace, vzduchotechnika a jak budou řešeny odpady.
Tipy pro zvětšení koupelny
Pravdou je, že pokud se rozhodnete pro spojené WC s koupelnou, získáte sice pár centimetrů navíc. Nicméně ztratíte jednu stěnu, na niž se dá pověsit zrcadlo, skříňky, nebo jiné úložné prostory. A těch není nikdy dost. Spojení těchto dvou místností je navíc velmi nepraktické, zvláště pokud je v bytě více uživatelů. Koupelna pak velmi často nevoní a je problematické dělení prostor v času.Optické zvětšení prostoru
Trochu si pohrajte s vizuálními kouzly. Změna barvy a osvětlení může přeměnit i malou koupelnu v příjemné místo určené k odpočinku.Koupelna je velmi specifický prostor, nicméně teorie o optickém rozšíření prostoru tu platí stejně jako pro všechny ostatní místnosti. Některé jednoduché triky mohou prostor značně rozšířit, i když jeho skutečná velikost zůstane zachována. Například velkoformátové a světlé dlaždice, nebo co největší plochy zrcadel.
Vyberte ty správné barvy
Bledé, měkké barvy mají tendenci dávat iluzi většího prostoru. Neznamená to, že by všude měla být světle růžová barva, ale v každém případě je dobré se vyhnout velkému rozsahu použití agresivních barev (například sytě červené). Pro detaily, jakými jsou například ručníky, použijte výrazných barev. Obecně platí, že dobře působí syté barvy, na jejichž podkladu budou pastelové, neutrální a bílé barvy. Studené barvy totiž dodávají pocit klidu.
Rozjasněte svoji koupelnu
Aniž byste ubrali jakýkoliv prostor, můžete vhodně zvoleným osvětlením otevřít prostor v koupelně a dát mu nádech toho správného místa určeného k relaxaci. Zapuštěné osvětlení může být instalováno do stropu a mělo by mířit na používaná místa. Světla umístěná na zdi a v zrcadle přidávají koupelně teplo a umožňují dobře nasvítit lidskou tvář.Umyvadlo se skříňkami
Výhodné je zakoupit umyvadlo se skříňkou a velkým zrcadlem. Zrcadlo opticky rozšíří prostor a zajistí kvalitní kontrolu vašeho zevnějšku před odchodem do práce. Skříňka k tomu vytvoří úložný prostor. Pokud nahradíte závěsné umyvadlo umyvadlem se skříňkou, investice bude velmi podobná. Jinou variantou je zakoupit závěsné umyvadlo, díky čemuž bude působit vaše koupelna vzdušněji. Nicméně musíte najít alternativní úložný prostor, například v nedaleké komoře.Uřízněte všechno, co vyčnívá
I ten nejmenší kousek nábytku, který vyčnívá do místnosti, může zaujmout pozornost všech příchozích. Přečnívající kusy nábytku vytvářejí prostor, který nepůsobí celistvě a zmenšují tak prostor. Zvažte, které závěsné poličky, dekorace a další kusy nábytku budete skutečně využívat, a které jsou v místnosti samoúčelné. Nakonec - právě v koupelně není nábytek téměř vůbec potřebný.
Zdroj: www.radekbukvald.cz