Příjemná koupel v teplé vodě s hydromasáží nás zaručeně zbaví únavy fyzické i psychické. A pokud si takovou koupel dopřejeme v zahradě za pěkného počasí, bude naše relaxace dokonalá. Navíc si též můžeme tuto koupel užít jako rodinnou zábavu či společenskou záležitost s přáteli.
Vířivým vanám se též říká jacuzzi, spa či whirlpool, většinou jsou konstruované z pevné skořepiny, ve které jsou umístěné trysky a ergonomicky tvarovaná lehátka a křesílka. Důležité je vhodné rozmístění trysek, aby poskytly především dokonalou masáž celých zad, zadní strany stehen a lýtek. Vířivka však též může mít trysky pro reflexní masáž chodidel. Vířivá vana může být zabudována v dřevěném obkladu (tzv. kabinet), ale i zapuštěna do terénu (v interiéru pak do podlahy). Pořídit si můžeme menší vířivku určenou pro 2 až 3 osoby, ale i velkou, do které se pohodlně vejde například i 7 osob. Cena vířivé vany se pak bude pohybovat v závislosti na její velikosti, provedení a příslušenství. Hovořit můžeme o částkách od cca 70 do 350 tisíc korun.
Vířivou vanu lze umístit pevně, ale může být též mobilní. Vyrábí se z lehké polyuretanové pěny, může však být i nafukovací. Ovšem takové vířivé vany jsou na rozdíl od skořepinových zpravidla bez tvarovaných lehátek a křesel. Předností mobilních van je však právě jejich mobilita, snadno je totiž kdykoli přemístíme. A samozřejmě nakonec i nižší cena. Součástí vybavení vířivých van jsou samozřejmě kromě trysek i technologie umožňující filtraci a čištění vody a také ohřev vody. Abychom spotřebovali méně energií, zakrýváme vířivou vanu termokrytem, který zároveň brání i znečištění vody. Jako příslušenství nám může sloužit například výsuvná LCD obrazovka, DVD přehrávačem se sadou reproduktorů, integrované odkládací plochy, prostor pro umístění lahví a zabudovaná LED svítidla. Ta jsou obzvláště cenná, jelikož jemné a tlumené světlo pomáhá zklidnit tělo i mysl, čímž se zvyšují blahodárné účinky uvolňující hydromasáže.
Jak umístit vířivou vanu v zahradě?
- Určitě si raději vyberte vířivku s dřevěným obkladem a nebo ji zapusťte do terénu či terasy. Pohled na vinylovou konstrukci vířivé vany nemusí být zrovna hezký.
- Dále je třeba najít v zahradě vhodné místo, kde nás nebude svou konstrukcí rušit a kam vhodně zapadne. Ideální je, když nejsou vystavené na odiv všechny strany vířivé vany, proto je dobré vířivku umístit ke stěně domu, ke zděnému plotu, někam do rohu. Navíc tak ušetříme na samotném obkladu. V případě čtvercové či obdélníkové vany umístěné v rohu obkládáme pouze 2 strany.
- Vhodným místem je též například plochá střecha domu, pokud je samozřejmě pochozí. Obkládat se sice budou muset všechny strany, ale vana pak vůbec nenaruší pohled do zahrady. Stínnou stránkou je však v takovém případě přístup, bezpečí a omezení počasím, stejně jako odpad, přívod vody a elektřiny.
- Vířivou vanu lze dokonce využít k vytvoření jakéhosi lázeňského prostoru. Ideálně třeba v zimní zahradě a nebo terase se zastřešenou pergolou, kdy se nám rozšiřuje využití vířivky i na špatné počasí.
- Velkou výzvou je též možnost napojení vany na stávající topný systém v domě a zásobník tuv, díky kterému ušetříme za ohřev vody ve vaně. Ovšem předpokladem je umístění vany co nejblíže k rozvodům topení a ideálně pak právě do vytápěné zimní zahrady.
- Další výzvou je oproti předchozím radám umístění vířivé vany jako centrálního bodu zahrady, okolo kterého se vše točí, což se běžně dělá u zapuštěných bazénů. Ovšem nemusí jít vyloženě o středobod celého pozemku, ale třeba jen terasy.
- Kolem vířivé vany též můžeme vytvořit terasovou plošinu. Ta pak může vystupovat například z pěkně vydlážděné plochy a na dohled může být umístěné například ohniště či krb s posezením.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com