Ročně ušetří společnost CIUR dalších 5600 tun oxidu uhličitého, celkem pak 178 000 tun. A nejen to. Ročně zpracuje například 30 000 tun druhotného papíru. A kolik ušetříte vy?
Jeden ze světových lídrů v oblasti výroby celulózových vláken
Společnost CIUR a.s. byla založena v roce 1991 a od svého založení patří mezi světové lídry právě v oblasti výroby celulózových vláken na bázi recyklovaného papíru. Osmdesát procent produkce přitom míří na export do celého světa. Ve výrobním závodě v Brandýse nad Labem se zpracuje více než 30 tisíc tun druhotných surovin ročně. Z recyklovaného mixu je přitom vyráběno více jak 60 druhů výrobků.
Další primáty
Zmínit však můžeme ještě další primáty. Kromě druhotného papíru CIUR recykluje také plasty a gumu. Přitom nejenže snižuje razantně obsah CO2 v ovzduší, ale také šetří vodu, kterou při výrobě prakticky nepotřebuje. Ročně je zatepleno cca 7000 rodinných domů, zateplovány jsou ale i jiné typy budov. Silnice s přísadami od CIUR měří po celém světě 11 200 km a připočítat musíme také dráhy mezinárodních letišť. CIUR navíc vyrábí i stelivo pro domácí mazlíčky a exotická zvířata. Pyšní se číslem 47 000 spokojených domácích mazlíčků.
Ekologicky a hospodárně
Ve výrobním závodě v Brandýse nad Labem probíhá výroba na ploše 27 000 m2. Z 30 000 tun druhotného papíru ročně je primárně používáno celulózové vlákno. Společnost se snaží chovat ve všech ohledech ekologicky a hospodárně. Druhotná surovina je zpracovávána strojně a tříděna podle vlastních potřeb. Vyvinuty byly technologie, díky kterým jsou vyráběné produkty cennější a ve většině případů užitečnější, než jakými byly před recyklací. Co CIUR dělá, to šetří přírodu. Více jak 30 let zodpovědnosti, to je dobrá vizitka.
Certifikáty a ocenění
Kompletní historii firmy najdete ZDE. Z ní nyní vyberme konkrétní certifikace a ocenění. V roce 1998 došlo k certifikaci managementu jakosti podle normy ISO 9002 a v roce 2004 k certifikaci Systému managementu jakosti dle ČSN EN ISO 9001. V roce 2010 získal firma ocenění od neziskové organizace EKO-KOM za významný příspěvek ke zlepšení životního prostředí a snížení „uhlíkové stopy“. Ve stejném roce se CIUR umístil mezi 10 nejlepšími exportéry roku dle předložených projektů a rok na to firma získala prestižní ocenění „Nejlepší podnikatel, manažer, firma ČR“ - Top Czech Quality 1. stupně. V roce 2013 se CIUR stal stavební firmou roku ČR v kategorii „střední stavební firma“ především díky novým inovativních materiálům a technologiím. Ve stejném roce pak firma získala tzv. zlatý certifikát, který je udělován držitelům se všemi certifikacemi QMS, EMS a SM BOZP. V roce 2014 byla deska WOLF byla vyhlášena akustickým výrobkem roku, ocenění získala od Asociace akustiky. V roce 2015 CIUR získal prestižní ekologickou značku Nature Plus pro celulózové výrobky a v roce 2019 českého firemního Oskara pro výrobek Substabit® Česká hlava 2019, stejně jako Český Goodwill 2019 pro Mojmíra Urbánka, ředitele výroby a vývoje. V roce 2021 firma oslavila 30 let na trhu a stala se vítězem kategorie OHEŇ v soutěži ENERGY GLOBE 2021.
Energetická rezerva vyčerpána
CIUR a.s., lídr ve výrobě celulózových vláken, přitom nadále nespí na vavřínech a nyní reaguje na energetickou krizi. V době, kdy je vyčerpána energetická rezerva, a kdy si musí každý především pomoci sám. S končící pandemií bohužel přišly těžké časy energetické a problémy se ještě zvětšily s válkou na Ukrajině. Vrátily se razantně pojmy jako energetická chudoba, vyčerpané energetické zdroje, hledání energetických rezerv, energetická nouze, hledání alternativních zdrojů energií.
3 v 1
Nastala potřeba co největší nezávislosti na dodavatelích energií. A klíčové jsou právě investice do takové nezávislosti. Peníze uložené v bance ztrácí hodnotu a ceny energií narostly do enormních výšin a stále rostou. Navíc roste i riziko nedostatku zdrojů, především pak zemního plynu. Způsob, jak se stát méně závislým na dodavatelích energií, je přitom nasnadě. Snížení spotřeby. A to výrazné, doslova na minimum. Řeč je o účinném zateplení svého bydlení, kterým zároveň zhodnotíme nemovitost. Počítejte s námi. Snížením spotřeby energií pomocí zateplení snížíme výdaje za energie, zhodnotíme peníze, které jsou v bance denně znehodnocovány vysokou inflací a drahotou a zároveň zvýšíme hodnotu své nemovitosti. Doslova 3 v 1.
Zateplení střechy na prvním místě
Na prvním místě je přitom zateplení střechy. Společnost CIUR provedla průzkum trhu a ukázalo se, že všechny domácnosti pocítily stav po zateplení střechy hned v následujících dnech. Jedna klientka popsala situaci následovně: „Hned druhý den jsem chodila jen v lehkém svetru, do týdne jsem odložila i ten a k radosti mého manžela už běhám v podkroví jen v tričku.“ Po ročním vyúčtování se dokonce snížily u některých domácností odběry za vytápění až o 35 %. Důvod, proč je právě střecha tou zcela nejdůležitější konstrukcí pro zateplení, tkví v přírodních zákonech. Teplo stoupá vzhůru. Zateplení střechy však musí v létě naopak umožnit, aby se interiér nepřehříval. V létě se nejvíc tepla drží opět a právě pod střechou. Co se týká zateplení, pokud pak připočteme i další prvky, čili zateplení fasády, izolační okna atd., může být celková úspora energií potřebných k vytápění až 60%, ale i více.
Celulózová foukaná izolace Climatizer Plus jako druhá akumulační kamna
Zdravá foukaná celulózová izolace Climatizer Plus je unikátní svou měrnou tepelnou kapacitou, čili schopností akumulace tepla. Čím je hodnota akumulace vyšší, tím se materiál sice pomaleji prohřívá, za to však lépe akumuluje. A pokud chybí materiál s vysokou akumulační schopností, máme problém. Climatizer Plus ale hravě nahradí silné stěny z kamení, hlíny, malty a cihel. Případně akumulační kamna, tedy svou schopností akumulace tepla. V ceně materiálu je přitom i lidská práce, čili samotné zateplení. Investujte chytře.