Může to znít paradoxně, totiž že je tepelná izolace důležitá i v létě, ale je to opravdu tak. Tepelné izolace jsou sice obecně chápány jako prostředek snížení úniků tepla a tedy snížení nákladů na vytápění, jenže právě v létě je naopak nežádoucí nadměrný tepelný zisk. A s ním nám pomůže právě tepelná izolace. Interiéry se za velkých veder přehřívají. A nejmarkantnější to bývá pod střechami, tedy v podkroví. Izolace střechy musí fungovat i proti teplu, tedy přehřívání objektu vlivem intenzivního slunečního záření a vysokých teplot v letních měsících. Za takzvaných tropických dní.
Tropické dny a přehřívání interiérů
Tropický den je možné v našich klimatických podmínkách popsat jako den, kdy venkovní teploty vystoupají nad 30 °C. K výraznému poklesu teplot nedochází za takových dní ani v noci a přehřáté interiéry se proto nemohou bez klimatizace ochladit. A právě střechy jsou významným zdrojem a akumulátorem nežádoucí tepelné energie, obzvláště pak střechy pokryté oblíbenou tmavou střešní krytinou, ne-li černou. Přehřívají se ale všechny. Proto je klíčová kvalitní tepelná izolace, která pronikání tepla do interiérů zabrání a my díky tomu ušetříme na elektřině, kterou by jinak musela spotřebovat naše klimatizace. A že jsou ceny elektřiny stále velmi vysoké, ví každý z nás již jen podle záloh, jaké platíme, a podle ročního vyúčtování.
Klimatizace může být nahrazena tepelnou izolací
Pokud prostě zvolíme vhodný tepelný izolant, dovede v létě udržet teplo venku a my nemusíme vnitřní prostory klimatizovat. A nejen to. Tepelná izolace dokonce může výborně pracovat i s vlhkostí, čímž brání vzniku a šíření plísní a zlepšuje klima v interiéru. Platí to jak pro rodinné domy nové i starší, tak rekreační objekty, především chaty a podkroví chalup.
Střechy potřebují silné stěny starých chalup
Přehřívání podkroví je vlastně způsobeno některými chybějícími prvky ve střešní skladbě. Vepřovicemi, cihlami, kameny a hlínou (podle typu budovy, jejího stáří a lokality), které tvoří masivní akumulační vrstvy stěn starých chalup. Tenká vrstva (vlastně slupka) rychle se zahřívající střešní krytiny samozřejmě nemůže stačit a nejsilnější vrstvou střešní skladby je právě tepelný izolant. Je proto třeba zvolit takovou tepelnou izolaci, která nahradí mohutné vrstvy zdiva. Střešní krytina nás vlastně chrání jen před srážkami a větrem, jinak ale nemá prakticky žádné tepelně izolační schopnosti. Pouze rychle předává teplo či chlad dál do vnitřní části domu.
Foukané izolace, jejich předností není jen cena
Co je to foukaná izolace? Foukaná izolace je vlastně klasická stavební izolace, která je do stavby aplikována foukáním pomocí stroje. Vyrábí a prodávají se foukané izolace na bázi celulózy, minerální vlny, polystyrénu anebo dřevovlákna. Díky technologii foukání jsou přitom zateplované konstrukce skutečně izolovány, izolant se totiž dostane i do nejmenších skulin a nepřístupných míst. Nevznikají přitom žádné odřezky a odpad. Při rekonstrukcích není navíc ve většině případů nutná složitá demontáž konstrukce. Během aplikace materiálu není nijak narušen chod domácnosti či organizace. Tato izolace bývá nazývána také jako dutinová či výplňová.
Cena foukaných izolací a návratnost investice
Cenu foukané izolace můžeme jednoduše zjistit pomocí jednoduchého formuláře u výrobce nebo také některých aplikačních firem. V ceně foukané izolace z celulózy – CLIMATIZER PLUS, foukané minerální vlny CLIMASTONE, foukaného grafitového polystyrenu CLIMASTYREN nebo dřevovlákna CLIMAWOOD je také práce. Zákazník proto neplatí další výdaje za uložení izolace do konstrukce domu. Díky foukané izolaci lze přitom za vytápění domu ušetřit až 60 % nákladů a návratnost nákladů za izolaci je již od 3 let! Pro cenu foukané izolace je také příznivé, že se jedná o bezodpadní technologii. Při zabudování izolace do domu také ve většině případů není nutná složitá demontáž konstrukce. Samozřejmostí je vysoká rychlost aplikace foukané izolace a snadný přesun hmot. Zateplení půdy domu lze dokonale provést za pouhé 3 hodiny. Foukaná izolace vychází cenově příznivě, přestože není prováděna svépomocí, ale realizuje ji odborná firma.
Foukaná celulózová izolace - tepelná vodivost a akumulace tepla
Klíčem k úspěchu foukané celulózové izolace je tepelná vodivost a akumulace tepla. Tepelná vodivost je vlastně rychlost přemístění tepla z jedné strany materiálu na druhou, tedy doba, za kterou materiál vychladne anebo se naopak ohřeje. Jen znalost tepelné vodivosti ale při volbě typu tepelné izolace nestačí. Právě v létě je totiž důležitá také schopnost tepelné akumulace. Ve starých chalupách tuto schopnost poznáme snadno, vstoupíme v létě za horka dovnitř a zde je opravdu příjemný chládek. Silné kamenné a cihlové stěny (často kombinace kamene, cihel a hlíny) v sobě akumulují teplo a jelikož jde často o vrstvy silné až 90 cm, toto teplo nepronikne až dovnitř. Stěny v létě tepelnou energii slunce pohltí a nás tak uvnitř ochrání před horkem. Uvnitř stěny udržují chlad. Díky silným stěnám schopným akumulace je uvnitř starých chalup stabilnější klima.
I v případě akumulačních schopností celulózové izolace nejde o žádnou magii, ale základní fyziku. Pokud se dotkneme dřeva, je na dotek příjemnější než kámen, za chladu i horka. Dřevo má mnohem menší tepelnou vodivost než kámen, teplo však dovede akumulovat stejně jako kámen. A v tom je zásadní rozdíl. Pokud položíte na studený kámen ruku, bude se vám zdát stále chladný, protože teplo lidské ruky rychle odvádí (pohlcuje), když ale na kámen položíte třeba list novinového papíru, je po pocitu chladu. List papíru zabrání, aby teplo vaší ruky bylo rychle odváděno pryč (pohlcováno kamenem).
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus
Foukaná izolace Climatizer Plus na bázi přírodního celulózového vlákna dovede pronikání horka do domu střešní krytinou rozpálenou od slunce značně oddálit. Jde o jednu z nejodolnějších tepelných foukaných izolací. Při tloušťce vrstvy 30 cm na podlaze půdy oddálíme přehřívání o 7 hodin, v případě izolovaných šikmin (obytných podkroví) je to 9 hodin. A to je obvyklá doba, po kterou praží slunce do našich obydlí za letních veder. Na rozdíl od měkkých pěn, kde vedro v interiéru pocítíme již do hodiny. Climatizer Plus ochrání interiér před horkem a ušetří energii, kterou by jinak spotřebovala klimatizace, navíc nemusíme klimatizaci pořizovat, udržovat, servisovat atd. A pokud ji přece jenom máte, řádově ušetříte na jejím provozu. Léto bez drahé klimatizace, to je foukaná celulózová izolace Climatizer Plus.
Foukaná izolace Climatizer Plus je na dotyk příjemná, ekologická, celulózová vlna, přičemž celulóza je hlavní stavební látkou dřeva (až 60 % dřevité hmoty je tvořeno celulózou). Celulóza dosahuje mimořádně dlouhé životnosti a velmi dobrých mechanických a tepelných vlastností. Foukaná celulóza Climatizer Plus se vyrábí především z výběrového recyklovaného novinového papíru. Při výrobě je celulózové vlákno obohaceno o další látky, aby splňovalo veškeré technické požadavky.
Výroba této izolace byla zahájena v 70. letech v Kanadě a od roku 1991 probíhá také v České republice, ve společnosti CIUR a.s.. Izolace Climatizer Plus je vyráběna podle managementu kvality ČSN EN ISO 9001 a materiál je vyvážen do 25 zemí světa. Garance na vlastnosti izolace Climatizer Plus je 20 let! Díky rozsáhlé síti partnerů lze zateplení provést kdekoli v ČR. Izolace je navíc registrována v dotačním programu Nová zelená úsporám. Více informací je k dispozici na webových stránkách výrobce.
Zateplení domu foukanou izolací
Foukané izolace lze použít u novostaveb i rekonstrukcí. Tyto izolace se používají pro zateplení na rodinné domy, panelové domy, školy, historické objekty, výrobní a skladové haly, centra zábavy a sportu. Pokud je to technologicky vhodné, lze ji aplikovat jak do vodorovných, tak i do šikmých či svislých konstrukcí. Foukaná izolace je vhodná pro zateplování všech částí domů (podlaha, strop, půda, podkroví, stěna a střecha), přičemž je i v jinak nepřístupných místech bez spár. Chyby aplikace foukané izolace v detailech a vznik tepelných mostů jsou téměř vyloučeny. Výhoda foukané izolace se projevuje také při řešení detailů u sbíjených vazníků při aplikaci do půdních prostor dřevostaveb. Například u nízkoenergetických domů není výjimkou aplikace tloušťky izolace až 40 cm. Foukanou izolací lze též provést zateplení panelového domu (střechy i fasády).