Žádný jiný stroj nedovede v zahradách to samé, co rotavátor, přitom jde oproti běžným kultivátorům o zařízení subtilnější a obvykle i levnější, je však jen jednoúčelový. Co rotavátor vlastně dělá? A pořizovat jej a nebo se raději spolehnout na kultivátor?
Rotavátor pomocí otočného systému nožů dokáže provádět hrubé opracování půdy, kypření a rytí do hloubky, zároveň zapravuje do půdy organická hnojiva. Půdu dokonale rozmělní, promísí jednotlivé vrstvy včetně zapravovaných hnojiv a také odstraní plevele. S rotavátorem půdu zároveň zarovnáváme a provádíme vertikutaci a aerifikaci. Prostě vše v jednom, čili zmínka o jednoúčelovosti tohoto stroje je vlastně zcestná. Vlastně lze naopak říci VŠE V JEDNOM.
Co se týká výkonu rotavátoru, záleží na velikosti obdělávaného pozemku. Rotační nože rotavátoru pronikají do hloubky 15 až 20 cm, což je však oproti orbě dosti málo. Je prostě vždy nasnadě uvažovat, co je v konkrétním případě vhodnější, zda rotavátor a nebo víceúčelový kultivátor. Světlou stránkou rotavátorů je však i cena, běžný stroj pořídíme za cca deset tisíc korun, v případě kultivátorů začínáme řádově na desítkách tisíc. Pro větší zahradní práce je však určitě vhodnější pořídit kultivátor, i když se od výkonu rotavátoru odvíjí schopnost zpracovávat malé či větší plochy. Prostě již políčka o plochách od několika set metrů čtverečních je lepší obdělávat kultivátorem.
Zkušenosti pěstitelů též hovoří o jedné věci, že nemá smysl rozmělňování půdy na podzim, jelikož tu stačí jen obrátit a nechat velké hroudy, které se nám do jara rozpadnou a pak plochu již jen zarovnáme. Na druhou stranu při jarním rytí rozmělňování půdy rotavátorem naopak oceníme. A to bez ohledu na to, zda přidáváme hnojivo a nebo nikoli. Běžné zahradní rotavátory mají malé otáčky (okolo 130 za minutu), což způsobí, že se plevele vlastně příliš nerozemelou, ale vytáhnou na povrch a poté je musíme posbírat. Je též na zváženou, zda jsou malé otáčky bezpečné pro práci s rotavátorem. Co třeba, když narazíme na kořen?
V každém případě však rotavátory důkladně promísí materiály a srovnají povrch záhonu. Rotavátor prostě dovede dobře posloužit, vždy je však třeba zvážit, jaké jsou naše potřeby, které nakonec vychází i ze zvyků. Každému stylu práce vyhovuje jiný stroj. V žádném případě pak rotavátorem například nepřeměníme trávník na záhon, na to není tento stroj stavěn.
Mnozí uvádějí rotavátory jako ideální pomocníky pro zahrádkáře a malé záhumenkáře. Pokud si pak chcete při pořízení rotavátoru příplatit, je možné zvolit systém dvou samostatných převodovek, případně zařízení složené z motoru s řídítky, které lze umisťovat na různé podvozky (traktorový, sekačkový a nebo komunální).