Pokud plánujete stavbu terasy a hledáte nejlepší řešení bez potřeby úpravy podkladu, můžete sáhnout po rektifikačních terčích a podložkách od společnosti ITADECO s.r.o.. Terasu postavíte rychle, efektivně a bez mokrých procesů.
Proč používat rektifikační terče a podložky?
Rektifikační terče a podložky jsou ideální pro rychlou a snadnou realizaci teras. Díky nim můžete vyrovnat různé výšky, zajistit konečnou pevnost a vyrovnání hotové podlahy. Terče a podložky jsou navíc připraveny univerzálně pro pokládku dlažby i dřevěné terasy a dokonce i pro různé podkladní povrchy.
Nemusíte se buďto vůbec zabývat podložím, případně jej můžete jen lehce srovnat třeba štěrkem. Vybetonovaná plocha by navíc neumožňovala vsakování vody, což u teras položených na rektifikační terče a podložky nehrozí. Díky uložení teras na terčích je voda odváděna rychle a účinně, načež se pak může na volném terénu vsakovat do podloží dokonce i za silných přívalových dešťů. A jelikož jsou takové terasy vysoce pevné, hodí se i pro větší plochy se zvýšeným provozem. Díky pevnosti systému nedochází ani k bočním pohybům. Pro odvodnění ploch je navíc možné použít například drenážní potrubí uložené do kameninového lože a plochy poté ohraničit přiznaným betonovým, případně ztraceným obrubníkem.
Ucelená řada výškově stavitelných, jednoduchých a bezpečných podpěr je schopna se přizpůsobit každému druhu podkladu. Navíc odstraní problémy s vlhnutím, infiltrací vody, umístěním elektroinstalace a potrubí apod. Možná je i rychlá a jednoduchá kontrola a případné rychlé úpravy. Novinkou je ocelový zvedák, který je určen pro nadzvednutí již položené dlažby.
Přednosti rektifikačních terčů a podložek
Rektifikační terče a podložky umožňují snadno a rychle vyrovnat různé výšky bez potřeby vyrovnávat terén. Pouhé terče s podložkami přitom dovedou zajistit dostatečnou pevnost a stabilitu.
Terče a podložky jsou vyrobené z odolného polypropylenu, nenarušují izolační souvrství (např. plochých střech) a plní svou funkčnost i z hlediska zatížení a propustnosti vody. Jednotlivé typy terčů a podložek se liší svým diametrem, výškovou stavitelností a typem „hlavy“. Pokud je to třeba, můžeme terče snadno upravit pro použití u atik, na krajích a v rozích. Pro vyrovnání (kompenzaci) spádu a lokálních nerovností lze použít spádové podložky, konkrétně gumovou vyrovnávací podložku LH3.
Woodeck: Terasový systém pro snadnou realizaci teras
Woodeck je terasový podlahový systém, který byl navržen a testován tak, aby vedl ke snadnému srovnání výškových rozdílů při realizacích teras suchou cestou. Na systém Woodeck můžeme instalovat všechny typy terasových prken (dřevěná, plastová, kompozitní a WPC) i venkovní dlažby z různých materiálů (teracové, keramické, betonové a jiné). Toto řešení je doslova revoluční pro uživatele, investory i montéry. A zdaleka nejde jen o jednoduchost a rychlost pokládky, ale i o vzhled a funkčnost. Pro snadnou regulaci výšky u výškově stavitelných terčů New Maxi, Eterno nebo Basic Nero je určen regulační klíč.
Pro pokládku dlažby jsou určené terče s pevnou výškou, nejnižší výškově stavitelné podložky Star.T a výškově stavitelné podložky "BASIC", "NEW MAXI" a "ETERNO". Pro pokládku palubových teras se vyrábějí nejnižší výškově stavitelné podložky "Star.T WOOD" a výškově stavitelné podložky "BASIC WOOD", "NEW MAXI WOOD" a "ETERNO WOOD".
Typy podkladů
Pokládku na terče a podložky lze realizovat prakticky na jakýkoli podklad. Ploché střechy, podlahy balkónů, lodžií a jiné pevné a rovinné povrchy, stejně jako jakýkoli terén, který dokonce není třeba vůbec srovnávat a terén vyrovnaný štěrkem, pískem či zeminou. Na plochých střechách pak získáme možnost dalšího využití v podobě střech pochozích.
Pro realizace dlážděných teras na písčité, štěrkové a travnaté podklady je třeba použít spárovací křížky, které zajišťují rovnoměrné spáry mezi dlaždicemi na celé ploše díky dlouhému trnu na spodní straně. Vymezující destičky o síle 2 až 4 mm přitom umožňují použít spárovací křížky v kombinaci s terči nebo výškově stavitelnými podložkami.
Pokládka palubové terasy na terče
Před instalací palubové terasy je nutné ověřit nosnost podkladních profilů (trámků) a terasových prken. Nosnost podkladních profilů nám pak definuje vzdálenost mezi jednotlivými podložkami, nosnost terasových prken určuje vzdálenost mezi jednotlivými nosnými profily (trámky). Vzdálenost mezi jednotlivými podložkami je tedy závislá na typu zvoleného nosného profilu.
Podklad pro použití terasového systému Woodeck je ideální čistý, nedrolivý a stabilní. Podložky typu New Maxi se doporučují na plochy o maximálním sklonu 3%, podložky ETERNO WOOD na plochy o max. sklonu 5%. Instalaci je možné zároveň provádět na jakoukoli hydroizolační vrstvu (PVC fólie, bitumen, …). Vzdálenost mezi podložkami vždy určuje nosnost podkladových hranolů, na které se pokládají terasová prkna. Například standardní mezery při použití dřevěného nosníku jsou 400x400 mm. Po rozmístění, připevnění nosných hranolů k podložkám a dorovnání výšky a sklonu podložek je možné pokládat terasová prkna.
Pokládka dlažby na terče
Dlažba je na terče ukládána tak, že svými rohy sedí vždy na čtvrtině kruhové podložky. Trny na terčích a podložkách zaručují stejnoměrnou spáru mezi dlažbou a dlažba navíc sedí na všech stranách pevně a nehýbe se. Kladení dlažby na terče přitom nevyžaduje žádné specifické podmínky, podklad by měl být ideálně bez nerovností a s dostatečným spádem pro odvod vody. Pokládka dlažby je jinak rychlá a proto levnější, nepotřebujeme aplikovat podkladní vrstvy. I údržba je snadná a v případě potřeby můžeme dlažbu opět snadno rozebrat a znova položit.
Množství terčů na 1 m2 a jejich typ jsou vždy závislé na typu dlažby a jejím formátu. Navíc se vybírají terče i v závislosti na podkladu, jeho rovinnosti atd. Při ideálním tvaru terasy obecně platí, že při pokládce dlažby 40 x 40 cm je třeba 6,25 terčů, při pokládce dlažby 50 x 50 cm 4 terče. Potřebu terčů si lze snadno vypočítat podle vzorečku: počet terčů/m2 = 1/rozměr dlažby v m. Konkrétně tedy 1/(0,5x0,5) = 4!