Snadná a čistá montáž v kombinaci s příznivou cenou. Nejen z těchto důvodů nachází sádrokarton v moderním stavebnictví široké uplatnění.
Díky rychlému vývoji v poslední době se sádrokarton dočkal velmi kvalitních vlastností, které jej předurčují k univerzálnímu použití. Tento materiál značně usnadňuje a zrychluje rekonstrukce bytových jader a půdní vestavby. Stavebníci po něm také často sahají při realizaci vnitřních příček či stropních podhledů.
Tři základní druhy podle barev
Sádrokartonových desek dnes existuje řada druhů a každá má svůj specializovaný účel. Zde jsou základní a nejčastěji používané druhy stavebních desek, které jsou od sebe navzájem barevně odlišené:- Bílé desky – Klasický druh stavebních desek vyrobený ze sádry a papíru. Používá se k oplášťování příček a stropů. K dostání v tloušťkách 9; 12,5 a 15 mm. Bílé desky lze instalovat do všech typů místností, včetně těch nevytápěných, nejsou ale odolné vůči vodě ani požáru. Speciální desky se používají ve dvojité vrstvě i na podlahy.
- Zelené desky - Impregnované desky, které můžeme použít i do náročnějších podmínek. Vhodné do koupelny, na toaletu i do kuchyně v oblasti dřezu, sporáku a digestoře, respektive pracovní desky.
- Červené desky – Disponují lepšími protipožárními parametry díky zvýšené pevnosti jádra při vysokých teplotách. Jejich použití určuje projektová dokumentace. U řadových zástaveb, kde hrozí rychlé šíření požáru mezi sousedícími domy, je vhodné červený sádrokarton použít úplně všude. Respektive se použít musí!
Použití sádrokartonu
Protože jsou jednotlivé sádrokartonové desky velmi lehké, snadno se s nimi manipuluje. Zároveň jsou ale natolik pevné a odolné, aby nacházely již zmíněné široké využití při výstavbě. Vzhledem k jeho skvělým vlastnostem tak odborníci doporučují používat sádrokarton všude, kde to situace umožňuje.Sádrokartonové desky uplatníte při rekonstrukci bytového jádra, na obložení šikmých stěn a stropů v podkroví, při rozdělení částí interiéru pomocí příček nebo dělicích stěn, na stropní podhledy, předsazené stěny, nebo třeba i suché podlahy.
Způsoby montáže sádrokartonu
Pokud chcete rozčlenit nějakou místnost svého bytu jednoduchou příčkou, zvládnete to podle návodu od výrobce s trochou šikovnosti i sami. Složitější stavební úpravy je však lepší svěřit zkušeným řemeslníkům, kteří jsou schopni realizovat například i složitě tvarované a ohýbané stropní podhledy.Poté, co řemeslníci dokončí montáž konstrukce, vyplní mezery minerální izolací a přišroubují i sádrokartonové desky, následuje tmelení. Tmelení musí být provedené náležitě pečlivě, protože nám zásadně ovlivňuje stavebně fyzikální a estetické vlastnosti příček, stěn podkroví pod šikmými střechami či podhledů. Vytmelený povrch se ještě přebrousí smirkovými mřížkami a už zbývá jen finální povrchová úprava, čili stěrka nebo sádrová omítka a vymalování.
Zdroj: Milan Judas
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com