Loděnice a školka ze dřeva, Salon dřevostaveb ukáže trendy a udržitelnost moderní dřevěné architektury a stavitelství. 15. ročník se koná v pražském VNITROBLOCKu. Zahájení proběhne v CAMPu přednáškou německého architekta Felixe Waechtera.
Salon dřevostaveb 2020 přinese setkání lídrů z oboru moderních dřevěných staveb, kteří se zaměří na témata dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor i bydlení. Pod jednou střechou se odehraje setkání dodavatelů a stavitelů, výstava architektury i přednášky, které představí současné technologie, trendy anejvýraznější aktuální dřevěné stavby, které vznikly v Čechách a na Slovensku. Akce proběhne 13. a 14. března v holešovickém VNITROBLOCKu, o den dříve ji zahájí přednáška v CAMPu. Na téma dřevostaveb pro veřejné účely zde promluví známý německý architekt Felix Waechter. Hlavní hvězdou ve VNITROBLOCKu pak bude britský stavitel vícepodlažních dřevostaveb Philipp Zumbrunnen.
Salon ukáže, že moderní dřevěná architektura se neomezuje jen na rodinné domy, ale má své místo i mezi veřejnými a komerčními budovami, včetně těch vícepodlažních. „Zatímco v jiných evropských zemích už je běžné pro veřejné budovy využívat dřevo a vytvářet tak příjemné prostředí pro jejich uživatele i zaměstnance, v Česku a na Slovensku jde zatím o výjimečné případy,“ dodává Pavel Horák. Do výběru výstavy se mimo jiné dostala i dostavba mateřské školky ve Všetatech-Přívorech od studia Prodesi/Domesi nebo trojpodlažní loděnice, kterou vBratislavě postavilo studio OFFICE110. Dřevostavby pro bydlení představí liberecké studio MJÖLK ARCHITEKTI anebo slovenští architekti TOITO. Výstava ukáže na velkoformátových fotografiích 38 zásadních staveb z Česka a Slovenska.
Od začátku svého působení Salon zdůrazňuje udržitelnost dřevěné architektury aodpovídá na otázky, jak stavět šetrně k životnímu prostředí. Lidé dnes stojí před velkou výzvou – jak snížit produkci CO2, která z velké části vzniká při stavitelství. Možným řešením jsou právě stavby ze dřeva. „Každý, kdo uvažuje o nové stavbě, si může přijít na Salon pro informace o výhodách, proč stavět právě ze dřeva. Najde zde inspiraci, zjistí technologické možnosti a získá kontakty na fundované odborníky,“ vysvětluje architekta Ľubica Fábri, ředitelka Salonu dřevostaveb na Slovensku aprogramová ředitelka českého Salonu.
Akci doprovází užitečné workshopy pro každého, kdo si chce vyzkoušet reálnou práci se dřevem a křest Ročenky dřevostaveb 2020, která dokumentuje všechny stavby představené na letošním Salonu. Letošní jubilejní vydání je navíc doplněné o texty shrnující vývoj moderní dřevěné architektury v okolních evropských zemích.
Vstupenky na Salon dřevostaveb 2020 jsou v prodeji přes GoOut.cz. Zahajovací přednáška v CAMPu je zdarma, ale je nutné si rezervovat místo.
Aktuální novinky o Salonu dřevostaveb 2020 jsou na webu www.salondrevostaveb.cz a na facebookové stránce https://www.facebook.com/salondrevostaveb/
PROGRAM SALONU DŘEVOSTAVEB 2020:
12/3—CAMP
19:00 Přednáška Felixe Waechtera
Letošní Salon dřevostaveb zahájí německý architekt, prof. Felix Waechter ze studia Waechter + Waechter Architekten BDA, který je autorem oceňovaných moderních dřevostaveb pro města a jejich veřejné účely. Mezi jeho poslední realizace patří budova Akademie pro mezinárodní spolupráci vněmeckém Bonnu.
13/3—VNITROBLOCK
10:00 – 18:00 Výstava Salon dřevostaveb 2020
10:00 – 18:00 Výstavní prezentace výrobků a vzorků od firem, které rozumí dřevostavbám, designu a dřevu
11:00 – 12:30 Filmy o stavbách ze dřeva a dopolední workshop
13:00 – 17:30 Architekti představují dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor
Ve čtvrtečním tématu bude pokračovat i páteční program Salonu. Diskuze apřednášky se budou věnovat komerčním a veřejným dřevostavbám. Návštěvníci se mohou těšit na přednášku rakouského architekta Gerharda Haumera, autora krásné budovy pro sídlo lesní školky nedaleko Vídně. O své zkušenosti se podělí také architektka Klára Vratislavová z Prodesi/Domesi, která je autorkou moderní dostavby mateřské školky ve Všetatech- Přívorech. Z Londýna přiletí další zahraniční host Philipp Zumbrunnen, který představí nádherné realizované vícepodlažní stavby ze dřeva.
18:30 Večer profesionálů – pro pozvané hosty
14/3—VNITROBLOCK
10:00 – 18:00 Výstava Salon dřevostaveb 2020
10:00 – 18:00 Výstavní prezentace výrobků a vzorků od firem, které rozumí dřevostavbám, designu a dřevu
11:00 – 12:30 Krátké odborné prezentace a diskuze s odborníky na téma materiály a technologie
V sobotu dopoledne bude příležitost seznámit se se zdravými materiály a progresivními technologiemi pro moderní dřevostavby. CLT, dřevovlákno, povrchové úpravy dřeva a přírodní izolace budou tématy prezentací a diskuzí s odborníky.
13:00 – 17:30 Mozaika realizací z aktuální Ročenky dřevostaveb na téma rodinné domy
Odpoledne si mohou návštěvníci Salonu poslechnout, jaké to je bydlet v moderní dřevostavbě. Slovo dostane rakouský architekt Jochen Kreuter ze studia Josep anebo architekt Péter Pozsár z Maďarska a další architekti dřevostaveb ČR a SR.
O Salonu dřevostaveb
Salon dřevostaveb je každoročně výkladní skříní oboru, špičkových technologií a jejich uplatnění v architektonicky atraktivních stavbách; je zdrojem novinek a informací pro investory, architekty, dodavatele a developery , kteří mají možnost se seznámit s lídry tohoto oboru a zároveň si pod jednou střechou prohlédnout výjimečné dřevostavby realizované uznávanými architekty. Akci vždy doprovází vydání Ročenky dřevostaveb shrnující kompletní ročník Salonu. Do roku 2018 byl Salon v Česku hlavní doprovodnou akcí veletrhu Dřevostavby v Praze, v roce 2019 se osamostatnil a rozšířil téma moderní architektury ze dřeva oprezentaci předních realizačních firem, moderních a ekologických materiálů, technologií aodpovědného životního stylu, s důrazem na nejkvalitnější dřevostavby pro bydlení, průmysl, veřejný sektor a vícepodlažní stavby. Za 15 let konání Salonu se akce zúčastnila vedle českých a slovenských architektů také řada významných architektů ze Skandinávie, Německa, Rakouska, Švýcarska a dalších evropských zemí.