Energie ze Slunce se podílí nejen na vzniku obnovitelných zdrojů energie, ale podílela se i na vzniku těch neobnovitelných (ropa, zemní plyn, uhlí). Jakýkoli jiný zdroj tepla než spalování paliva však využívá „pouze“ energie Slunce (veškerá tepelná čerpadla a solární kolektory). Záleží jen na výši investice, kterou chcete do vytápění svého domu vložit, nadimenzování topného systému podle potřeb konkrétní stavby (obestavěný prostor, úniky tepla) a vhodné kombinaci zdrojů tepla. A právě solárně termické kolektory se ukázaly být ideálním doplňkem všech otopných systémů.
Výhodná nabídka akční sestavy
Využití energie Slunce je skutečně ideálním doplňkem jakéhokoli topného systému. Solárně termické kolektory lze kombinovat s plynovými či olejovými kotli, kotli na dřevo i tepelnými čerpadly.Vytápět moderně a úsporně dnes znamená víc, než jen pouhé pořízení kvalitního kotle. Synonymem je pouze ucelený systém vytápění, díky kterému překročíme technická omezení. Pokud chcete úsporné a ekologické vytápění, využívající obnovitelné zdroje energie, a umíte jednat rychle, můžete sáhnout po atraktivní nabídce akčních sestav kondenzačních kotlů řady Vitodens nebo Vitocrossal s 300 litrovým bivalentním zásobníkem, získáte na libovolný doplňkový solární systém Vitosol solární bonus Viessmann, a to až do 30.6. 2011.
Uvedená sleva se zároveň vztahuje i na koupi veškerých kondenzačních kotlů řady Vitodens, Vitocrossal, kompaktních topných centrál Vitodens 242-F, 343-F a Vitocal 343-G, tepelných čerpadel Vitocal 200-G, 300-G, 300-A, 350-A, kotlů na peletky Vitoligno 300-P – vždy ve spojení se solárními sestavami. Objednaný musí být vždy zdroj tepla, zásobník teplé vody (může být i v solární sestavě) a solární systém.
Pro využití solárního bonusu se počítá plocha kolektorů. U plochých kolektorů Vitosol 100-F a 200-F to představuje 2,32 m2 a u vakuových trubicových kolektorů Vitosol 200-T a 300-T 2,00 m2, resp. 3,00 m2.
Více informací o solárních bonusech najdete ZDE.
Dimenzování solárně termického systému
Solárně termické kolektory lze využít pouze k ohřevu teplé užitkové vody, nebo i k přitápění a temperování vody v bazénu. Pouhé 2 m2 solárních panelů nám přitom ohřejí 100 litrů vody. Pokud tedy budeme kalkulovat s průměrnou denní spotřebou teplé vody na osobu 50 litrů, potřebujeme 4 m2 solárních panelů pro čtyřčlennou rodinu. To odpovídá běžné instalaci kolektorů, dimenzované na 200 litrů TUV a více. Chceme-li kolektory využít i k přitápění, je nutné instalovat takzvaný nízkoteplotní otopný systém. Dům je pak vytápěn velkoplošnými radiátory s nízkým teplotním spádem (50/40 oC) a ideálně podlahovým topením se spádem 40/35 oC. Dalšímu využití kolektorů samozřejmě odpovídá i potřeba většího dimenzování solárního systému.Využití sluneční energie
Zemský povrch získá od Slunce každoročně 5000 krát více energie, než je celosvětová energetická spotřeba lidské populace. Tato energie je navíc čistá – nevznikají při jejím získávání žádné ekologické zátěže (spalování) a rizika (energie jádra, …). Na každý m2 povrchu země dopadne ročně v průměru 1100 kWh. V našich podmínkách získáme ročně z 1 m2 solárních panelů v závislosti na jejich typu 300 až 550 kWh energie, a to zcela zdarma, pouze za cenu instalace zařízení.Pokrytí spotřeby energií solárními systémy
Pomocí solárních kolektorů můžeme pokrýt 60 až 75% roční spotřeby energií na ohřev teplé užitkové vody, v případě přitápění domu pak pokryjeme až 95% potřebné energie na ohřev teplé užitkové vody a až 35% energie na vytápění. A jelikož jsou sluneční kolektory nejúčinnější v létě, kdy netopíme, je vhodné využít jejich potenciál k ohřívání vody v bazénu, pokud jej samozřejmě máme. V takovém případě pokryjeme 40 až 70% energie nezbytné k ohřevu vody v bazénu. Nejvíc tento rozdíl pocítíme, pokud musí být náš bazén po většinu dne ve stínu, nebo máme bazén vnitřní, ukrytý za stěnami a okny stavby.Rozsah instalace a cena
Celkem tak lze v závislosti na rozsahu instalace solárně termických kolektorů (typ a celková plocha) ušetřit až desetitisíce ročně a tomu pak odpovídá návratnost investice. Počítejte, že za menší instalaci solární soustavy, dimenzovanou pro ohřev 300 litrů TUV, zaplatíte cca 100.000 korun. Životnost těchto zařízení je 25 až 30 let a návratnost investice se uvádí mezi 8 a 12 lety.Instalace solárně termických kolektorů
Solární panely je ideální instalovat na šikmé střechy (nad krytinu, nebo místo ní), kdy je aktivní strana panelu obrácena na jih. Solární panely však lze umístit prakticky kamkoli - na fasády, balkóny, výklenky, případně na stojan na volné ploše na zemi či na střechy ploché. Slunečnímu záření, které dopadá na solární panely, nesmí bránit větve, hromosvod, komín, vikýř a jakákoli jiná překážka.V našich podmínkách je ideální orientace solárních panelů 1o na jihozápad. Maximální odchylka, kdy je vliv na výkon kolektoru minimální, je u nás 15 až 20o ve směru na východ či západ (maximální přípustná odchylka je 45o ve směru na východ či západ, budeme ale muset instalovat větší plochu panelů, energetické zisky se snižují o 7 až 10%).
Ideální sklon panelů je 40 až 45o, je však odlišný pro kolektory instalované za účelem celoročního provozu a kolektory pro provoz pouze sezónní. Provoz sezónní letní vyžaduje optimální sklon kolektorů 25 až 35o a sezónní zimní provoz 60 až 90o.