zobrazit 3 fotky
Být opálený po celý rok je módou posledních let. Pryč jsou doby, kdy vznešené dámy se před sluncem skrývaly a kdy opálení bylo známkou prostoty. V současné době je opálení módním hitem. I když lékaři varují, v létě vystavujeme svá těla u vody či bazénu slunci, v zimě slunci umělému.
Umělé slunce neboli solárium má pozitivní účinky proti depresím, které mnohé přepadají v zimním období. Působí proti jarní únavě, připravuje kůži na léto nebo léto naopak prodlužuje. Lidé v soláriích relaxují a především „dobíjejí baterie“, aby snadněji překlenuli studené a šedé dny podzimu a zimy.
Jak opálení vzniká
Lidská kůže obsahuje pigment, který působením ultrafialových paprsků UVA nebo UVB vystupuje na povrch pokožky. Ultrafialové světlo (UVA) vytváří nový pigment, proto jsou trubice v solárních přístrojích vybaveny mnohem více paprsky UVA a méně UVB paprsky než sluneční záření. Intenzita a množství slunečních paprsků lze v soláriu regulovat a je po dobu opalování stále stejné. Nemůžeme se proto v soláriu spálit.
Pravidla a doporučení pro opalování v soláriu:
- Pobyt v soláriu by měl být maximálně 50 hodin ročně.
- Před vstupem do solária se doporučuje odlíčit popř. osprchovat. Po slunění se doporučuje vyčkat 2 – 3 hodiny se sprchováním. Ochlazením totiž dochází ke zpomalení pigmentace.
- Před opalováním si odkládáme šperky.
- Při slunění v soláriu chráníme zrak speciálními brýlemi. Zavřená víčka oči dostatečně neochrání, později může dojít k poškození sítnice.
- Aby byla barva pleti co nejhezčí a opálení vydrželo co nejdéle, doporučuje se používat speciální solární kosmetiku. Kosmetika vhodná k opalování na slunci není vhodná pro opalování v soláriu.
- Nedoporučuje se téhož dne se opalovat v soláriu a na slunci.
- Pokud jste nachlazení, berete antibiotika nebo jiné léky, opalování v soláriu přerušte.
- Nedoporučuje se opalování dětem, těhotným ženám, lidem s kardiostimulátorem, trpící na křečové žíly a kožní nemoci.
Obličejové solárium lze pořídit za cca 2.500 Kč, dekoltové okolo 5.000 Kč, jednostranné solárium od 15.000 – 60.000 Kč a oboustranné solárium od 55.000 – 100.000 Kč.
Přístroje okolo částky 100.000,- Kč jsou vhodné již pro komerční využití a jsou již na špičkové úrovni. V každém případě je však nutno udržovat přístroj v pořádku - filtry musí být pravidelně čištěny a trubice měněny.