Když si zařizujeme koupelnu, chceme, aby byla nejen oku lahodící, praktická, ale také aby nám dobře sloužila dlouhé roky. Co je klíčem k tomu, aby tomu tak bylo a životnost koupelny byla co nejdelší? Vedle správné péče o vybavení je to především jeho kvalita. Záleží na celkovém provedení, použitých materiálech a v případě sanity a sprchových koutů také na povrchových úpravách. Ty totiž mohou značně přispět k tomu, aby jednotlivé kousky zůstaly déle v perfektním stavu. Druhým benefitem je pak i snazší údržba, což ocení především ti, kteří mají na starost úklid koupelny. Česká značka JIKA proto představuje několik povrchových úprav, s kterými se můžete setkat u jejích výrobků.
Povrchové úpravy JIKA
JIKA nabízí dvě hlavní povrchové úpravy JIKA perla a JIKA perla Glass, které přispívají k delší životnosti koupelnového vybavení a zároveň zvyšují hygieničnost v koupelně. JIKA perla je povrchová úprava, která se využívá pro keramické výrobky. „Jedná se o tenkou vrstvu, která se nanáší na vypálenou glazuru keramického střepu, odpuzuje vodu a zabraňuje usazování vodního kamene,“ vysvětluje Iva Šedivá, vedoucí marketingové komunikace společnosti Laufen CZ, pod níž spadá i česká značka JIKA. V případě umyvadel je tato úprava aplikována z vnější i vnitřní strany, u urinálů a klozetů pak ze strany vnější. Sprchové kouty, sprchové stěny i vanové zástěny pak disponují speciální úpravou JIKA perla Glass, která ulehčuje údržbu a zabraňuje vzniku nevzhledných map na skle. „Zajímavostí je, že obě tyto povrchové úpravy značky JIKA jsou inspirovány přírodou, konkrétně květy růží. Pokud se podíváme na růži po dešti, vidíme, že se voda shlukne do kapiček, které rychle sklouznou dolů. Podobný princip využívají právě i povrchové úpravy značky JIKA,“ doplňuje Iva Šedivá.
Vana z akrylátu nebo oceli?
Za pozornost při zařizování koupelny pak stojí také materiály, ze kterých jsou vyráběny vany. V současné době jsou asi nejčastější akrylátové vany a za nimi následující vany ocelové. Každý z těchto materiálů má přitom odlišné vlastnosti a s tím spojené výhody. Akrylát je oblíbený pro svůj teplý povrch a výborné izolační schopnosti. Disponuje stálobarevností, a tak se nestane, že by vám vana časem barevně zašla nebo zašedla. Ocelové vany, které se vyrábí speciálním zpracováním ocelového pásu, pak vynikají vysokou hygieničností a jsou velmi odolné proti poškrábání, kyselinám a oděrům. Máte tak jistotu, že vám v koupelně budou sloužit opravdu dlouho.
Údržba a čištění
Když hovoříme o speciálních površích nabízí se také otázka, zda potřebují speciální péči? Jejich kouzlo spočívá v tom, že jsou všechny materiály na údržbu opravdu nenáročné a ulehčí vám úklid. I tak je ale potřeba dodržovat jednoduchá pravidla. „Vyhnout byste se vždy měli použití agresivních čisticích prostředků a rozpouštědel, které by mohly výrazně poškodit povrch,“ vysvětluje Iva Šedivá. Pro pravidelnou údržbu je vhodné použít měkkou houbu nebo hadřík a malé množství šetrného čisticího prostředku.
Ocelová vana Tanza Plus značky JIKA je vyrobena z 3 mm silného plátu, na který se nanáší 3 vrstvy smaltu. Díky tomu je opravdu odolná vůči poškrábání, oděru i chemickým látkám. Vanu lze vhodně doplnit o vanové zástěny ze série Cubito nebo Nion. V případě instalace zaškoleným instalatérem má navíc vana Tanza Plus třicetiletou záruku.