zobrazit 3 fotky
Dobrá rada nad zlato – říkávalo se odedávna. Na pravdivosti těchto slov neubrala ani naše doba. A že dobrých rad není nikdy dost, o tom se můžeme přesvědčovat dnes a denně.
Rozmary počasí v posledních letech snad nikoho z nás nenechávají na pochybách o tom, že včas uzavřené pojištění vlastního domu či rekreačního objektu může v případě živelné pohromy či dalších pojistných událostí majitelům a jejich rodinám nahradit ztráty, které by jen obtížně kryli z vlastních zdrojů. Všichni jsme se o tom mohli přesvědčit při záplavách a dalších živelných pohromách v posledních několika letech.
Velmi důležité při uzavření tohoto druhu pojištění však je, aby si pojistník v souladu s Všeobecnými pojistnými podmínkami pro pojištění majetku občanů (dále jen VPPMO 2005) stanovil v souladu s čl. 5 odst. 1 a 2 VPPMO v pojistné smlouvě tzv. horní hranici pojistného plnění. Tuto hranici si pojistník stanoví na vlastní odpovědnost. To tedy znamená, že v případě pojistné události je pojistné plnění omezeno touto horní hranicí.
Tato hranice je určena tzv. pojistnou částkou, kterou si pojistník v pojistné smlouvě sám stanoví a která vyjadřuje hodnotu pojištěné stavby. Výše této pojistné částky pochopitelně ovlivňuje i výši ročního pojistného.
V praxi však často nastávají situace, kdy si pojistník v pojistné smlouvě sám stanoví raději menší pojistnou částku (tzv. si podpojistí svoji nemovitost), aby tak ušetřil na ročním pojistném. Je samozřejmé, že Česká pojišťovna a.s. nemůže klienta nutit do stanovení vyšší pojistné částky, avšak současně upozorňuje své klienty na skutečnost, že v případě pojistné události může ČP při likvidaci škod uplatňovat podpojištění majetku a poměrně snížit pojistná plnění.
Podstatné na tomto druhu pojištění majetku je také skutečnost, že Česká pojišťovna v případě pojistné události plní pojistná plnění v tzv. nových cenách, tedy v cenách, za které lze v daném místě a v daném čase věc stejnou nebo srovnatelnou znovu pořídit. Je-li pojištěnou věcí stavba, je nová hodnota vyjádřena novou cenou, tj. cenou nové stavby, kterou je třeba obvykle vynaložit k vybudování novostavby téhož druhu, rozsahu a kvality v daném místě, včetně nákladů na zpracování projektové dokumentace.
Starší druhy pojistných smluv byly zpravidla sjednávány v tzv. cenách časových, což znamená, že cena, kterou měla věc (stavba) bezprostředně před pojistnou událostí, se stanoví z nové ceny, přičemž se přihlíží ke stupni opotřebení nebo jiného znehodnocení (tzv. amortizace).
Je tedy vhodné, aby si majitelé nemovitostí překontrolovali své pojistné smlouvy a v případě jakýchkoliv dotazů navštívili svého pojišťovacího poradce nebo přímo ČP a.s., kde budou klientům zodpovězeny veškeré dotazy.