zobrazit 3 fotky
Moderní trendy ve stavitelství dávají zelenou bydlení přímo pod střechou. Podkrovní místnosti už tedy nejsou jakýmsi strašákem, díky použití moderních izolačních a stavebních materiálů, dostupností vhodného zařízení a především díky správné volbě střešních oken se můžou stát tím pravým místem pro krásné bydlení.
Cílem mnoha lidí, kteří si pořizují vlastní bydlení, je beze zbytku využít všechny prostory v bytě či domě k obývání. Volbou střešního okna do podkrovních prostor se nám otevírají další možnosti – jinak neobývatelné prostory se rázem stávají plnohodnotnými místnostmi.
Pokud například musíme výše umístěné okno pokaždé otevírat po horolezeckém výstupu na židli, rychle se nám takový „komfort“ bydlení zprotiví. Také slalom mezi otevřenými okny není zrovna to, co bychom si představili pod pojmem domácí pohoda. Proto vždy platí, že kromě dalších okolností, které jistě ovlivní volbu dodavatele střešních oken do našeho bytu, bychom se měli ptát na dostatečnou variabilitu ve způsobu jejich otevírání.
Kromě klasických oken s kyvným způsobem otevírání uprostřed rámů jsou dnes již standardem v nabídce také další systémy otevírání. Řadíme sem například výsuvně-kyvné nebo výklopně-kyvné systémy, které otevírané okno posouvají mimo jeho rám, čímž zajišťují neomezený přístup k oknu a také nerušený výhled z něj. Ke snadnějšímu ovládání střešního okna přispívá rovněž klika umístěná na jeho spodním okraji. Ta kromě klasického otevření většinou umožňuje i fixaci okna v pootevřené poloze, nadstandardem není ani možnost mikroventilace.
Zvláště obezřetní budeme při výběru materiálu oken. Ten je důležitý zejména kvůli obecně zvýšené vlhkosti v podkrovních prostorách, která se navíc násobí v místech se zvýšenou vzdušnou vlhkostí, jako jsou koupelny, kuchyně nebo ložnice. Také proto nelze nikdy zcela vyloučit zarosení oken a srážení kondenzátu.
Tomu je však možné předejít pravidelnou údržbou, která zahrnuje stálé stírání kondenzátu a také obnovování poškozené vrstvy laku zejména ve spojích dřeva.
Plastová okna jsou z tohoto hlediska podstatně méně náročná. Výběr je ovšem jen na nás – určitou výhodou v tomto směru je ale fakt, že materiály střešních oken v domě lze libovolně kombinovat. Zvenku totiž nikdo prakticky nepozná, zda se jedná o okno dřevěné, nebo plastové.
Součástí střešních oken je dokonalé zateplení rámu okna, které je chrání před mrazem a také výrazně omezuje kondenzaci vodních par, což ve svém důsledku prodlužuje životnost samotného okna. Opomenout bychom neměli ani další podstatný detail, a sice napojení okna na plášť střechy. Jako nejvhodnější se z tohoto hlediska jeví límec z parotěsné fólie, kterým je vybaven plášť okna. Ten zaručuje, že se okno dokonale napojí na izolaci střechy.
Odborník by nám pak měl poradit s optimálním rozložením osazení oken v místnosti tak, abychom docílili co nejlepšího rozložení stopy světla v podkroví. I když se na první pohled může tento krok jevit jako snadný, není tomu tak. Počet oken v místnosti a jejich umístění totiž závisí na mnoha faktorech, kromě dalších také na sklonu střechy nebo velikosti a funkci místnosti. Stranou rozhodně nesmí zůstat ani potřebný komfort při obývání.