Stropní podhledy jsou mnohdy jediným způsobem, jak začistit členitý strop, vytvořit hladkou plochu a vylepšit tak vzhled místnosti. Při rekonstrukcích se podhledy používají ke snížení příliš vysokého stropu, k ukrytí nevzhledných rozvodů elektřiny a klimatizace a k zakrytí nerovností stropu. Kromě praktických funkcí stropní podhledy pozitivně ovlivňují vzhled interiéru a výrazně zlepšují akustiku prostoru.
Minerální podhled nebo sádrokarton?
Nejpoužívanějším materiálem stropních podhledů je sádrokarton. Do bytů se hodí lépe než kazetové čtverce, avšak nedostaneme se tak snadno k elektroinstalacím, jako u podhledů minerálních. V kancelářích a komerčních prostorách lze obvykle bez problémů použít minerální podhledy. Vždy záleží na typu interiéru a na tom, zda upřednostníme jednotný vzhled sádrokartonu, nebo snadný přístup k elektroinstalacím díky minerálním podhledům.Sádrokartonové podhledy
V bytech a rodinných domech se nejčastěji využívají stropní podhledy ze sádrokartonu. Díky impregnaci zelených sádrokartonových desek můžeme sádrokarton využít i ve vlhčích místnostech – v kuchyních a koupelnách. Sádrokarton je pro svůj neutrální vzhled, nízkou hmotnost i cenu, snadnou opracovatelnost a rovinnost vhodný do novostaveb i pro rekonstrukce. Sádrokartonové podhledy jsou také výborným řešením, jak snížit příliš vysoký strop a ušetřit tak za vytápění. Není-li dobře zateplená půda, umístí se ještě mezi sádrokarton a strop izolační materiál a parozábrany, které udrží zdravé mikroklima v místnosti.Některé typy tenčích sádrokartonových desek je možné velmi dobře ohýbat a mohou tak vzniknou velmi zajímavé oblé tvary podhledů při zachování celistvosti povrchu. Sádrokartonové desky jsou vsazené do kovové nebo dřevěné konstrukce. Do stropu ze sádrokartonu je možné řezat, což umožňuje zabudování světel, ventilačních mřížek apod. Osvětlení je v podhledech nutné zaizolovat kvůli vlhkosti.
Nevýhoda sádrokartonu
Nevýhodou sádrokartonových podhledů je prašnost při realizaci a horší přístup do mezistropních prostor, který se obvykle řeší „revizními dvířky“. Tato dvířka nám však poskytnou přístup pouze k části rozvodů a mohou narušit jednolitý vzhled sádrokartonového podhledu.Kazetové podhledy
Kazetové podhledy jsou obvykle složené ze čtvercových dílů – kazet, nejčastěji o velikosti 600 x 600 mm. Kazety se nejčastěji vyrábějí z kovu, sádry, nebo z dřeva, avšak nejvýhodnějšího poměru cena / výkon, dosahují minerální kazety. Minerální kazety jsou tvořeny lisovanými minerálními vlákny a pojivy. Jejich přednostní je akustická nepropustnost, rychlá montáž a protipožární odolnost.
Minerální podhledy
Minerální podhledy jsou zajímavým, rychlým a konstrukčně jednoduchým řešením, jak nahradit sádrokarton, palubky a další materiály. Minerální kazetové podhledy umožňují jednoduchý přístup do prostoru mezi stropem a podhledem, což usnadňuje opravy instalací, které jsou tímto prostorem vedené.Minerální podhledy jsou spíše než do bytů vhodné do obchodních a administrativních prostor, protože jednotlivé kazety jsou od sebe oddělené mezerami, které v bytě nemusí působit příliš hezky. Lepšího estetického výsledku dosáhneme instalací dražších kazetových minerálních podhledů s poloskrytou konstrukcí.
Konstrukce kazetových podhledů
Konstrukce kazetových podhledů je tvořena hliníkovým roštem ukotveným ke stropu a kazetami, které se na něj připevňují. V případě potřeby se do podstropních prostor dostaneme jednoduše vyjmutím potřebného počtu kazet.Povrchové úpravy minerálních podhledů
Kazety se vyrábějí v mnoha atraktivních designech – mohou mít vzhled například štukové omítky, zrcadlové plochy, podobu imitace dřeva s laminovaným povrchem, masivního dřeva či kovu. Na povrchu mohou mít i vyfrézované vzory a svůj vlastní motiv. Pokud vám nevyhovují nabízené barevné odstíny, můžete kazety natřít jakýmkoli odstínem vodou ředitelných barev. V kazetách může být zakomponované i bodové osvětlení.
Zdroj: www.pricky-stropy.cz