Není až tak obvyklé, že si stavebník sám navrhne svůj dům, své bydlení. A to dokonce bez jakýchkoli odborných znalostí, architekta a nebo projektanta, kdy se vše učí takzvaně „za běhu“. Paní Ela s panem Kryštofem se o to však pokusili a výsledek stojí opravdu za to. I po pěti letech bydlení je jejich dům stále baví. A aby ne, když se v něm odráží jejich životní styl, přání a nápady. A také zkušenosti z předchozího bydlení, které jim nevyhovovalo. Stavba je dokonalá a přesto jednoduchá, skromná a v dokonalém souladu se svým okolím. Inspirujte se.
Dům lze navrhnout i bez architekta, jen s vlastními nápady a zkušenostmi
Ela s Kryštofem se rozhodli navrhnout si svůj dům po svém, nenechat si vnucovat zkušenosti a představy kohokoli jiného, ale vytvořit životní prostor skutečně na míru. Bez cizích zásahů zvenčí. A především pak bez ovlivňování zkušeným architektem, což by s sebou neslo usměrňování a stavění mantinelů. Nehledali „obvyklé“ řešení, ale chtěli bydlet přesně podle svých představ. O to důležitější však pro ně byla volba spolehlivého dodavatele stavby a kvalitní konstrukce. A v RD Rýmařov jsou dnes opravdu rádi, že se tento sympatický pár obrátil právě na ně. Nakonec se Ela s Kryštofem již dříve setkali se zděnými stavbami a už s nimi nechtěli mít nic společného. Proto byla jejich jasnou volbou dřevostavba.
Moderní, ale přitom jednoduchá dřevostavba
Že může být dřevostavba přesně na míru, moderní, ale zároveň jednoduchá, vyplývalo již ze samotného projektu. A že to pro paní Elu a pana Kryštofa nebylo vůbec jednoduché, dokazují jejich vlastní slova: „Když člověk není v dané činnosti kovaný, k ideálu se přibližuje mnohem pomaleji a pomocí doslova desítek a stovek pokusů. Kuchyň jsme předělávali asi osmkrát. Každý prvek ale musel být prověřován z hlediska realizovatelnosti. Vřelé díky patří trpělivým konstruktérům, kteří byli ochotni s námi trávit čas a vycházet vstříc našim někdy hodně zvláštním nápadům a požadavkům."
Dům dokonce soutěží „o metál“
Investoři věděli, že je čeká cesta plná úskalí a rizik, nakonec se jim však návrh jejich vysněného domu povedl dokonale. A výsledek předčil jejich očekávání. A co víc, dům dokonce soutěží v anketě Dřevostavba roku 2020. Je tedy nejen inspirací pro zastánce moderního, ale jednoduchého bydlení, ale také „želízkem v ohni“. A soutěží "o metál"!
Méně je více, přesvědčte se
Ela s Kryštofem dokázali svým domem, že „méně je často opravdu více“. Jak vzhled domu (exteriér), tak půdorys a dispozice jeho vnitřního uspořádání vyznávají jednoduchost. A v tomto stylu je také navržen interiér. Investoři vyznávají minimalismus, nesnáší zbytečné věci, které pouze rozptylují, vyhledávají klid a harmonii. Proto zvolili vzdušnost, velké prosklené plochy a elegantní barvy. Bohaté prosklení jim navíc umožňuje úzký kontakt s přírodou. A přímo z ložnice mají neuvěřitelný výhled na Ještěd. Snad místo televize. A skutečně jde o mnohem vhodnější řešení, než zavěsit na stěnu ložnice plazmu.
2 pokoje a koupelna pro hosty a místo chodby galerie s obrazy
Ela s Kryštofem však nemysleli jen na sebe, ale chtěli zároveň, aby se u nich doma cítily dobře i návštěvy. Hostům proto vybavili dva samostatné pokoje a dokonce i vlastní koupelnu. Zřejmě se nebáli, že by je navštívil „nějaký strýc Pepin“ a ze čtrnácti dní by se stalo 14 let.
Samotný dům je přitom rozdělen na část soukromou a společnou. V té soukromé najdeme ložnici s přístupem k venkovnímu bazénu, pracovnu, šatnu a velkou koupelnu se saunou. Ve společném prostoru je pak obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelním stolem a též ze společného prostoru se dostanete na terasu a do zahrady. Zajímavým řešením je, že tyto dva prostory nespojuje tradiční chodba, jak to u bungalovů bývá, ale krásná galerie s obrazy. Z venkovního prostoru a terasy pak každá návštěva užasne z kompletního panorama Ještědského hřebenu. A také Ela s Kryštofem zde tráví svůj čas nejraději.
Otevřeno výhledům i přírodě
Dům je však otevřen nejen nádhernému výhledu, ale také přírodě. Zvenčí ani zevnitř přitom nenajdete žádné konstrukční složitosti. Tvar domu je jednoduchý a důsledně ctí orientaci vůči světovým stranám. Majitelé i návštěvy si proto mohou užít do syta romantický západ slunce a vodní hladinu. Což se opravdu jen těžko omrzí.
Ani technologie nepokulhávají za minimalistickou architekturou
"Tam, kde už nešlo přizvat přírodu, jsme s pokorou využili i technologie. Proto například nucená výměna vzduchu, která je občas potřeba." Kromě rekuperace je dům vybaven též tepelným čerpadlem systému voda-voda, zajišťujícím opravdu úsporné vytápění. To navíc podtrhuje volba nízkoteplotního podlahového vytápění. Kvůli tepelnému čerpadlu bylo pod pozemkem nataženo cca 300 metrů trubek. Prioritou investorů byla vysoká účinnost ohřevu teplonosného média a také tichý provoz. Instalované tepelné čerpadlo přitom dovede díky svému výkonu ohřívat i vodu v bazénu. Bazén je navíc kryt plovoucí roletou, která izoluje teplo i chlad. Voda v bazénu má teplotu 20 stupňů Celsia a díky roletě si ji udrží, i když je venkovní teplota vzduchu třeba 35 stupňů Celsia a nebo naopak třeba jen 15.
V RD Rýmařov tleskají
„Dům je jedinečný svým nadčasovým dispozičním řešením. Obnovitelné zdroje energie (tepelné čerpadlo voda-voda, řízené větrání a příprava na fotovolatickou elektrárnu) řadí dům do kategorie „energeticky efektivní" a významně šetří finanční náklady v rámci provozu a užívání stavby," říká Ing. David Ondra z RD Rýmařov.
Zastavěná plocha domu činí 239 m2, užitná plocha pak 128 m2.
V RD Rýmařov tleskají…