Kanalizační sítě jsou v moderních městech poměrně rozsáhlé a důležité konstrukce, bez jejichž správné funkce by byl život velmi problematický. Tyto konstrukce jsou logicky vystaveny různým korozním vlivům ať již z médií, které kanalizacemi procházejí, tak z okolního terénu. Průběžná údržba je tak nezbytností. Pro samotnou údržbu je pak potřeba mít systém materiálů vhodných pro opravy a ochranu konstrukcí.
Společnost BETOSAN s.r.o. společně s VUT v Brně vyvinula systém materiálů, které jsou chemicky odolné a jsou vhodné do prostředí kanalizačních stok. Systém obsahuje jednotlivé materiály určené k použití na prakticky všechny druhy oprav prováděné v kanalizačních stokách. Jak lokální i plošné opravy betonových stok, i pro opravy poruch zděných stok.
Prostředí kanalizačních stok atakuje konstrukce jednak mechanicky, dále chemicky a částečně i fyzikálně. Jedná se o abrazi provozními kapalinami a unášeným materiálem, o pohyby konstrukcí spojené s pohyby terénu v okolním prostředí, o působení biogenních kyselin, síranový iontů a dalších chemikálií, které mohou být součástí odpadních vod. V případech vstupů do kanalizace a kanalizačních šachet jde i o působení mrazu.
Většina korozních procesů v cementem pojených materiálech probíhá za přítomnosti vody. Proto je zásadním parametrem nasákavost materiálu, resp. jeho hutnost případně těsnost. Samozřejmostí jsou fyzikálně mechanické vlastnosti odpovídající sanačním hmotám, a to jak pro opravy se statickou funkcí, tak bez statické funkce dle ČSN EN 1504. Současně je nutné mít povědomost o druhu korozních médií a jejich koncentrací. To umožní formulovat materiály tak, aby jejich složení bylo daným médiím co nejodolnější.
Jedním ze způsobů, je využití druhotných surovin. Obvykle se jedná o popílky a strusku, tedy latentně hydraulických pojiv, a plniv, která jsou opět odpadním produktem z jiné výroby. Použití popílků a strusek umožňuje snížit obsah portlandského cementu, což současně omezí množství produktů hydratace reagujících s korozními médii. To odpovídá i ekologickému smýšlení naší společnosti.
Korozně odolné materiály nejsou určeny pouze pro použití v kanalizačních stokách. Svoje uplatnění najdou i v jiných prostředích. Může se jednat o konstrukce v čistírnách a úpravnách odpadních vod, silážní žlaby a jímky, chemické provozy a další. Korozní odolnost cementem pojených materiálů má samozřejmě své limity, které jsou představovány zejména druhem a koncentrací korozních médií. Dalším faktorem je kvalita provedených prací a u zděných konstrukcí vstupuje do hry i kvalita zdících prvků.
Naším úkolem je již po 30 let diagnostikovat konstrukce, navrhovat způsoby jejich sanace a vyvíjet materiály, které jsou na míru připraveny pro ty nejsložitější opravy všech druhů zejména betonových a zděných konstrukcí. A to, že jsme na trhu již od roku 1992 ukazuje, že to děláme dobře.