Pokud potřebujete tak trochu jiný povrch vodorovných ploch (chodníky, terasy, příjezdové cesty), který zaručuje mrazuvzdornost betonu a nechcete složitě prořezávat a skládat zámkovou nebo plochou dlažbu, lze sáhnout po speciálním produktu ZAPA STONECARPET (v překladu kamenný koberec).
Kamenný koberec v Litovli
Například v Litovli požadoval investor v parku u dětského hřiště nový chodník, který by připomínal mlatovou cestu. Ovšem takovou, která bude pojízdná i pro kola a koloběžky. A současně byl tvar chodníku projektantem navržen se zaoblenými liniemi. Pokud by byl realizován dlážděný povrch, znamenalo by to pro zhotovitele množství prořezů a časově náročnější realizaci. Stanoveným požadavkům proto vyhovoval právě speciální produkt ZAPA STONECARPET (kamenný koberec), který svým architektonickým vzhledem a designem připomíná přírodní materiály. Navíc umožňuje i požadovaný pohyb na kolečkových bruslích nebo koloběžkách, aniž by byl jakkoli obtížný.
Příprava podkladu a betonování
Příprava probíhala stejně jako u podobně běžně realizovaných ploch. Předem byl připraven dostatečně pevný podklad a tenké nerezové obrubníky, ohraničující tvar budoucího chodníku. Díky kvalitní přípravě realizační firmy Strabag pak bylo samotné ukládání betonové směsi bez větších problémů. Celková plocha byla rozdělena na tři úseky, které se zpracovávaly po týdenním intervalu. Materiálem, který byl vyroben v betonárně v Olomouci – Holicích, byl čerpatelný beton C25/30 XF3 S4 Dmax 8 mm, čili směs vhodná pro venkovní použití a odolná vůči mrazu. Celkové množství bylo 90 m3.
Doprava byla kontinuálně zajištěna čtyřmi domíchávači, ukládka na místě pak prostřednictvím čerpadla betonové směsi. Armování bylo provedeno ocelovou KARI sítí, která byla po celé ploše betonované plochy. Tloušťka vrstvy a armování bylo navrženo na základě požadavku investora, který uvažoval i o pojezdu vozidel údržby.
Speciální povrch, který ohromil
Ukládka probíhala standardně jako u běžného betonu, ale s jedním rozdílem. Po uhlazení povrchu betonu byl na betonu ihned aplikován speciální nástřik, který zbrzdil tuhnutí betonové směsi na povrchu, neboť tato plocha se po stanoveném intervalu dále vymývala vodou. Samotné vymývání probíhalo pomocí tlakové vody. Tímto způsobem se odstranila z povrchu betonu vrstva cementového tmele a tím se částečně obnažilo kulaté kamenivo Dmax 8 mm. Právě tento proces vyžadoval dokonalé načasování, provedení a precizní estetické cítění. Povrch se ještě několikrát vymyl, aby se odplavily nesoudržné částice a především zbytky cementového mléka.
Přestože šlo o složitější povrchovou úpravu, bylo dosaženo opravdu krásné designové konstrukce, která bude sloužit všem občanům a plně splňuje požadavek projektanta i investora.
Společnosti ZAPA beton a.s. tato realizace přinesla další cenné poznatky o výrobě a zpracovávání ZAPA STONECARPET a těší se na další realizace.