Postavit lze nový rodinný dům i tak, že je plně připravený na jakoukoli záplavu. I na vodu stoletou a tisíciletou. Představujeme vám nový rodinný dům postavený v záplavové oblasti středočeských Řevnic, který se rozkročil na dvou pevných nohách. Sloních nohách, vlastně spíše dinosauřích. A žádné nečekané vodní pohromy, ani stoleté vody, se jeho majitelé již nemusí bát. Ostatně ochrana před stoletou vodou byla výslovně v zadání návrhu domku.
„Chaloupko, ke mně čelem a k Ivanovi zády.“ Dup! „Ne, chaloupko, ke mně čelem a zády k babě…“ Sice až takto není nový rodinný dům pohyblivý, aby se otáčel jako holub na báni, či chaloupka na muřích nožkách, ale dvě pevné nohy rozhodně má. A to dokonce takové, že hravě odolají silnému proudu vody, aniž by bylo s domem, který nesou, jakkoli pohnuto. A voda? Ta se do něj nedostane už vůbec!
Netradiční zadání návrhu nového domu
Majitelé pozemku v záplavové oblasti středočeských Řevnic přemýšleli, jak svůj majetek uchránit právě před záplavami. Co kdyby, řekli si. Navíc nám zde náš nový dům žádná pojišťovna proti záplavám nepojistí. Oslovili proto architekty z ateliéru 0,5 Studio s netradiční žádostí. Chtěli totiž, aby nový dům měl veškeré obytné prostory umístěné nad úrovní stoleté vody. A architekti? Odpověděli neobvyklým, ale docela logickým způsobem. Voda totiž nepáchá škody jen tím, že do domů vniká, ale také tím, že domy boří. Má ohromnou sílu a hledá si cestu dál. Nejlepší je proto jí nijak neodporovat.
Navíc zkuste po povodni sanovat takzvanou moderní dřevostavbu, i kdyby s ní velká voda ani nepohnula. Prostě a jednoduše, odpovědí architektů Pavla Nového a Víta Svobody byla unikátní dvoupodlažní dřevostavba, kterou nazvali „dům-most“. Jednoduše proto, že dům spočívá na dvou betonových podstavách připomínajících mostní pilíře. Pojmenování „dům na sloních nohách“ je pouze náš redakční počin. Nový domov je tak díky podstavám chráněn před vodou z Berounky. Navíc tato stavba působí velice neotřele, originálně.
Betonové nohy vytváří bezpečí i stín
Dvě betonové podstavy, které uvnitř také ukrývají využitelný prostor, nesou dům s tradiční sedlovou střechou a horizontálně orientovaným dřevěným obkladem. Vlastně tak nová stavba odpovídá charakteru okolní zástavby. Architekti hovoří o jasné dramaturgii objemů, která se však od tradičních (standardních) rodinných domů dosti liší. Dvě podstavy navíc vytvořily kryté závětří, vlastně velkou krytou terasu, která majitelům také přišla vhod. Obzvláště za horkých letních měsíců. Vlastní obytný prostor je přitom umístěn vysoko nad terénem zahrady a vzbuzuje tak už na první pohled dojem opravdu bezpečného útočiště. Tedy alespoň před vodou. Jakéhosi hnízda.
Jih domu umožňuje bohaté výhledy
Architekti z ateliéru 0,5 Studio navrhli exteriér i interiér stavby. Jižní stranu domu otevřeli pásem oken, která přináší nádherné výhledy do zahrady a okolí. V severní části stavby je naopak umístěna chodba s vestavěnými skříněmi. Nová stavba je pro každého snadno zapamatovatelná i díky hravým barevným prvkům (červená okna a světle modré dveře).
Uspořádání interiéru
Samotný obytný prostor má dispozice 5+kk, které doplňují dvě koupelny, zóna pro nebeský odpočinek ve zvýšeném patře a půda. Co se týká samotných betonových podstav, i ty mají své vlastní funkce. Jedna slouží jako vstupní hala se schodištěm a šatnou, ve druhé je umístěna pracovna a úložný prostor. Obytná část domu v patře, do které vede schodiště, je koncipována tak, že hlavní chodba zde propojuje čtyři pokoje, hlavní obytnou místnost a dvě koupelny. Obytné místnosti sahají dokonce až pod střechu, prostor je proto skutečně vzdušný, příjemný. Vzniká vlastně jakýsi efekt mezonetového bydlení. Všechny obytné místnosti jsou orientované na jih a procházejí podél pásu oken, který se na jižní straně táhne přes celou délku domu.
Technologie
Teplo a ohřev vody v domě zajišťuje tepelné čerpadlo systému vzduch/voda. Vnitřní komfort pak zvyšuje podlahové topení a větrání s rekuperací. S úsporou nákladů vydávaných za elektrickou energii pomáhá fotovoltaika na střeše.
Zahrada navržena tak, aby nezabírala čas
S možnými povodněmi počítá i zahrada. Navržena byla tak, aby ctila charakter okolní přírody a vyžadovala jenom jednoduchou údržbu. Část zahrady nejblíže domu je proto upravena pro každodenní potřeby rodiny a vzdálenější zóny mají charakter divokého sadu s ovocnými stromy. Voda zahradou projde a zase odejde, aniž by způsobila větší škody. Na složitou a drahou zahradní architekturu není v zahradě s rizikem záplav místo.
- Architekti: Pavel Nový, Vít Svoboda - ateliér 0,5 Studio
- Projekt a realizace: Chytrý dům
- Užitná podlahová plocha: přízemí 42 m2 + terasa 45 m2 + patro 110 m2
Zdroj: 05studio.cz, archizoom.cz, novinky.cz